Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Ruská mobilizace myslí i na sportovce. Na řadu přijdou jako poslední

Zklamaní ruští hokejisté se stříbrnými medailemi po prohraném olympijském finále foto: Reuters

Zapojení do částečné mobilizace, kterou ve středečním projevu vyhlásil prezident Vladimir Putin, se zřejmě nevyhnou ani ruští sportovci. Povolávací rozkaz se podle informací tamních médií bude týkat především členů armádního CSKA Moskva.
  11:21

Mezi ruským sportem a vojenskými složkami panuje těsný vztah. CSKA, pod které spadají fotbalové, hokejové, basketbalové, volejbalové, futsalové či házenkářské celky, je s armádou spojeno už od sovětské éry.

Řada úspěšných reprezentantů pochází z prostředí armády či policie. Patří mezi ně třeba devítinásobný olympijský medailista v běhu na lyžích Alexandr Bolšunov, jenž obdržel povýšení na kapitána přímo od prezidenta Putina.

Alexandr Bolšunov na trati stíhacího závodu v Ruce.

S informací ohledně zapojení sportovců do procesu částečné mobilizace přišla pod stát spadající zpravodajská agentura Ria Novosti.

„Členové CSKA budou mobilizováni, ale až v posledních vlnách. Oznámili jsme to už dříve, nedávno nám byla tato informace opět potvrzena,“ cituje agentura jeden ze svých zdrojů.

Rozhodnutí spadá do kompetence vojenských komisařů, situaci provází nejistota. Konkrétní listiny se tvoří lokálně a politici zatím nejsou schopni říct, jak moc se situace dotkne i sportovců.

„Pokud se řadí mezi vojáky nebo záložní důstojníky a je jim méně než pětatřicet let, mohou být v rámci mobilizace povoláni. Ani smlouvy s profesionálními kluby tomu nebrání,“ uvádí ruský web Sport-Express.

Sportovci se případně mohou hájit u soudu, v případě vyhýbání se armádní službě jim hrozí trestní stíhání.

Sport-Express ale dodává, že mobilizace s největší pravděpodobností nezasáhne sportovce v masivním měřítku.

„Plán spočívá v naverbování těch, co mají s bojem zkušenosti. Tím se zřejmě myslí účast na operacích v Sýrii a Severním Kavkazu. A takových se mezi sportovci moc nenajde.“

Autor:

Mohlo by vás zajímat