Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko divně vypadá a smrdí, zkomolil tamní server vyjádření šéfa českého biatlonu

Sport

  9:00
PRAHA - Mezinárodní biatlonová unie dnes vynese rozsudek nad dopingem zdiskreditovanými ruskými sportovci. Vítězstvím Ruska bude už to, když z nejrůznějších klání nebudou vyřazeni alespoň „čistí“ závodníci.

Anton Šipulin mává v Soči ruskou vlajkou. Byl ale jeho triumf „čistý“? foto: MAFRA - Michal Sváček

Varování od Šlesingra: Nesmíme tutlat doping tak, jako to kdysi dělali cyklisté

Ti, kdo navádí nebo jinak motivují sportovce k tomu, aby užívali nepovolené povzbuzující látky, mohou být podle nového ruského zákona potrestáni odnětím svobody.

Rusové se snaží zachránit, co se dá, a demonstrovat, že boj s dopingem teď už doopravdy myslí vážně. Zákon podepsal ruský prezident Vladimir Putin sice už před měsícem, ale doposud byli ruští trenéři, sportovní lékaři i funkcionáři hájeni.

Měli vymyslet opatření, která dostanou ruský sport co nejrychleji zpátky na mezinárodní scénu. Mnozí ale konstatují – reputace se bude napravovat několik let a současná generace sportovců je až na výjimky nenávratně ztracena.

Ruská média přestala obviňovat zákeřný západ

V Omsku zahájili tento týden nový program pro trenéry „Základy antidopingového vzdělávání“, v dalších sportovních klubech probíhají osvětové akce, ruská vládní média popisují skandál už bez hysterického obviňování „zákeřného Západu“, který chce Rusko zničit s pomocí diskreditace sportu.

Politici sice stále trvají na verzi „mezinárodního spiknutí proti Rusku,“ ale ruský sportovní svět se už soustředí spíš na to, jak napáchané škody napravit.

Závody SP v biatlonu, 18. prosince v Novém Městě na Moravě. Závod s hromadným startem na 15 km mužů. Vítěz Martin Fourcade z Francie.

Rusové teď bojují především o to, aby zachránili některé významné mezinárodní sportovní akce, které se mají příští rok konat na území Ruska.

I proto s obrovským zklamáním přijali zprávu o tom, že přicházejí o únorové mistrovství světa v jízdě na bobech a skeletonu v Soči.

Do Rusů se opřeli Fourcade i Koukalová

S velkou nevraživostí pak ruská média komentují výroky českých sportovců, kteří vyzývají k tomu, aby bylo Rusku odebráno pořádání březnových závodů Světového poháru v biatlonu.

Fourcade zvažuje kvůli dopingu Rusů bojkot SP. Koukalová se k němu případně přidá

Podle šéfa českého biatlonu je to doslova „nezbytné“. I kdyby se náhodou závody v Ťjumeni konaly, nebudou na nich startovat nejen Češi, ale ani nejlepší biatlonista planety Martin Fourcade. Za přenesení na jiné místo orodují Kanaďané, Norové i Američané.

Ruský server Gazeta.ru zdůrazňuje, že se k těmto výzvám přidala i česká hvězda světového významu Gabriela Koukalová.

„Ovšem taková prohlášení, jakých se dopustili lotyšští sáňkaři a skeletonisté, že už nikdy více nepřijedou do Ruska, v biatlonovém světě nikdo nedělal,“ upozorňuje list.

Rusové: Češi jsou opilí a smradlaví

Provládní Life.ru na rozhodnutí Čechů bojkotovat závody Světového poháru zareagoval titulkem: „Český biatlonový tým: Rusko divně vypadá a smrdí – nepřijedeme!“

Ruští novináři tak zkomolili výrok šéfa českého biatlonu Jiřího Hamzy o tom, že celý skandál s ruským dopingem vypadá podivně a „smrdí“. Internetová diskuse pod článkem se hemží nadávkami na „opilé a smradlavé“ Čechy.

Gabriela Soukalová a Jiří Hamza se radují z triumfu Gábiny v závodě s hromadným startem na SP v Ruhpoldingu.

Ve hře jsou i lyžařské závody v Ťjumeni nebo rychlobruslařské klání v Čeljabinsku, juniorské MS v biatlonu ve Pskovské oblasti a další soutěže v Moskvě a Soči. O to všechno může Rusko přijít.

První na řadě je ale teď ruský biatlon. Jak uvedl šéf IBU Anders Besseberg, obvinění WADA jsou velmi vážná. Norský funkcionář slíbil, že rozhodnutí o osudu ruského biatlonu bude vyneseno do konce roku, nejspíš tedy 22. prosince. Shovívavost není nejspíš namístě.

Hvězdný Šipulin je prý čistý

Ruská média přinášejí prohlášení Besseberga, které zaznělo několik dnů po zveřejnění druhé části zprávy WADA. Údajně získal od McLarena doplňující informace odopingu ruských biatlonistů, které jsou ještě závažnější než ty uvedené ve zprávě.

Čeští biatlonisté bojují proti ruskému dopingu, nechtějí MS v Ťumeni

Něco pozitivního se ale přece jen v komentářích ruských médií objevilo – i když oficiálně jména ruských sportovců zveřejněna nebyla, podle neověřených informací na seznamu sportovců užívajících zakázané látky není vedoucí závodník ruské sborné Anton Šipulin.

Ani on ale nemá vyhráno. Pokud by IBU rozhodla o diskvalifikaci celého ruského týmu, i „čistý“ Šipulin s bezúhonnou reputací bude mít cestu na Světový pohár uzavřenou.

Mnozí jeho zahraniční kolegové ale nesouhlasí s tím, aby byli postiženi i „čistí“ sportovci. Přesto je situace doslova „kritická“, jak ji charakterizoval hlavní ruský biatlonový komentátor Dmitrij Gubernijev.

Výsledky Rusů v Soči nikdo nebere vážně

Podle druhé části zprávy Richarda McLarena u jedenatřiceti ruských biatlonistů došlo buď k manipulaci se vzorky jejich moči, což je samo o sobě podezřelé, nebo byly přímo ve vzorcích nalezeny stopy zakázaných preparátů.

Podle vyšetřovatelů WADA je tedy nepochybné, že i biatlon byl součástí státem řízeného dopingu ruských sportovců, jehož cílem bylo dosahovat za každou cenu nejlepších výsledků a zvítězit především na zimní olympiádě v Soči.

Na střelnici. Uprostřed snímku je Simon Schempp.
Norský biatlonista Emil Hegle Svendsen.

Ta byla osobním projektem ruského prezidenta Vladimira Putina a stala se důkazem jeho schopností a prosperity Ruska.

Brzy poté se nad ruským sportem začala stahovat mračna. A výsledky ruských sportovců v Soči dnes už málokdo bere vážně.