Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko kvituje rozhodnutí MOV. Úplné vyloučení by byl skandál, říká Isinbajevová

Sport

  17:31
Moskva - V Rusku přivítali nedělní rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru nevyloučit kompletní ruskou výpravu z her v Riu de Janeiro. Podle tyčkařky Jeleny Isinbajevové by to byla obří chyba a skandál, zatímco ministr sportu Vitalij Mutko označil podmínky účasti ruských sportovců v Brazílii stanovené MOV za velmi přísné, ale přijatelné.

Jelena Isinbajevová. foto: Reuters

Nevyloučeni. Zda ruští sportovci pojedou do Ria, rozhodnou až jednotlivé svazy

„Je to správné rozhodnutí,“ komentoval šéf komise pro sport v ruském parlamentu Dmitrij Sviščov verdikt MOV, jenž nechá případné vyloučení Rusů z her na příslušných mezinárodních sportovních federacích. „Ale taková rozhodnutí by se neměla přijímat pouze v souvislosti s Rusy, ale se sportovci z celého světa. Pak by byl problém dopingu definitivně vymýcen,“ dodal ruský politik.

MOV sice Rusku umožnil startovat v Riu, stanovil však řadu podmínek. Na hry tak například nesmí žádný sportovec, který měl v minulosti trest za doping, a účastníci se také budou muset podrobit dodatečným mimosoutěžním kontrolám. „Podmínky jsou velmi přísné, ale současně jsou pro náš tým výzvou. Jsem přesvědčený, že většina reprezentantů je splní,“ prohlásil Mutko.

Také tyčkařská hvězda Isinbajevová hovořila o správném kroku MOV. „Kdyby vyloučili celý ruský tým, byla by to obří chyba a mezinárodní sportovní skandál,“ řekla dvojnásobná olympijská vítězka, jež se však do Ria nepodívá. Ruské atlety totiž do Ria mezinárodní federace IAAF nepustila.

Za „uspokojivé“ označil rozhodnutí výkonného výboru MOV vlivný funkcionář Šamil Tarpiščev, šéf národního tenisového svazu.

Autor:

Mohlo by vás zajímat