16. listopadu 2017 8:50 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Rusko nezískalo zpět akreditaci k dopingovým testům, ZOH jsou pro něj v ohrožení

Podle WADA Rusové nesplnili dva klíčové požadavky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle WADA Rusové nesplnili dva klíčové požadavky. | foto: ČTK

SOUL Světová antidopingová agentura (WADA) na čtvrtečním jednání v Soulu rozhodla, že ruské antidopingové agentuře (RUSADA) zatím nevrátí akreditaci pro provádění testů. Toto rozhodnutí může negativně ovlivnit šance ruských sportovců na účast na únorových zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu. O případných sankcích by měl rozhodnout Mezinárodní olympijský výbor (MOV) začátkem prosince.

Podle WADA Rusové nesplnili dva klíčové požadavky. Prvním je veřejně uznat výsledky nezávislé McLarenovy zprávy o státem řízeném dopingu v zemi. Druhým zásadním bodem je fakt, že o manipulaci s podezřelými vzorky během her v Soči v roce 2014 vědělo ruské ministerstvo sportu.

Podle WADA Rusové nesplnili dva klíčové požadavky.
O případných sankcích by měl rozhodnout Mezinárodní olympijský výbor (MOV)...

Ruští zástupci v čele s předsedou tamního olympijského výboru Alexandrem Žukovem obvinění o státem řízeném dopingu nadále odmítají. Ministr sportu Pavel Kolobkov označil rozhodnutí WADA za politicky motivované.

Ředitel WADA Olivier Niggli na čtvrtečním jednání řekl, že v ruském antidopingovém systému došlo ke zlepšení, avšak ne v klíčových bodech. „Za poslední rok a půl jsme s ruskou stranou ohledně našich požadavků komunikovali pětadvacetkrát,“ uvedl Niggli.

Kauzu uzavře zasedání 5. až 7. prosince

Rozhodnutí WADA vycházelo z nedávno získaných výsledků všech dopingových testů provedených v moskevské laboratoři od ledna 2012 do srpna 2015. Převážně tímto obdobím se loni zabývala při svém vyšetřování McLarenova komise, jež upozornila mimo jiné na manipulaci se vzorky během olympijských her v Soči 2014.

Kauzu systematického dopingu v ruském sportu by měl MOV uzavřít na zasedání výkonné rady 5. až 7. prosince. Ve hře je také účast ruských sportovců na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu. MOV zatím z účasti na hrách kvůli zapletení v dopingové kauze doživotně vyloučil šest sportovců v čele s běžcem na lyžích Alexandrem Legkovem. Ten v Soči vyhrál závod na 50 km, ale začátkem listopadu byl diskvalifikován.

Před loňskou letní olympiádou v Riu de Janeiro olympijský výbor nedal na doporučení WADA plošně vyloučit ruské sportovce a řada z nich směla v Brazílii startovat. O účasti rozhodovaly jednotlivé federace.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?