Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Rusko i nadále neuznáváme.’ Proč obnovené členství v MOV nic neznamená?

Sport

  6:00
PRAHA - Tři dny po skončení olympijských her v Pchjongčchangu bylo Ruskému olympijskému výboru obnoveno členství v MOV. Co to pro ruský sport ve skutečnosti znamená?

Ruští hokejisté poslouchají hymnu MOV, zpívají ale tu svou. foto: Reuters

Olympijští sportovci z Ruska hodně usilovali o to, aby na závěrečném ceremoniálu ZOH mohli jít namísto neutrální vlajky pod tou svou, ruskou. Nestalo se tak, Mezinárodní olympijský výbor (MOV) se i přes prosby rozhodl zákaz zobrazování státních symbolů této země udržet až do skončení olympiády v Pchjongčchangu. Rusové totiž během her opět „zazlobili“, když měli dva pozitivní dopingové testy.

Zákaz, jehož příčinou byla existence státem organizovaného dopingového systému v Rusku a manipulace s odebranými vzorky při domácí olympiádě v Soči před čtyřmi lety, byl zrušen až tři dny po zhasnutí olympijského plamene, od středy je Ruský olympijský výbor (ROV) opět členem olympijské rodiny. MOV čekal na to, zda budou všechny ostatní vzorky ruských sportovců odebrané v Pchjongčchangu negativní, což se stalo.

Konec trestání Rusů? Olympijský výbor jim po olympiádě obnovil členství

„Je to pro nás rozhodnutí nejvyšší důležitosti, máme obnovena všechna práva,“ měl zajásat předseda ROV Alexandr Žukov. Přitakal mu i prezident Vladimir Putin, jenž se radostnou novinu dozvěděl během slavnostního přijetí ruských olympijských medailistů v Kremlu. „Je to stránka, kterou bychom měli otočit,“ řekl Putin o období od 5. prosince 2017, kdy byl ROV suspendován.

Jenže je to skutečně pro Rusy důvod k radosti? „Z hlediska boje proti dopingu se nic nemění,“ upozorňuje antidopingový komisař Jan Chlumský. „WADA, světová antidopingová agentura, samozřejmě stále nepovažuje Rusko za zemi, která je v souladu s Antidopingovým kodexem, v souladu s férovými a důslednými kontrolami a antidopingovým programem,“ upozorňuje Chlumský s tím, že obnovení členství v MOV je spíše symbolickým krokem. Zvlášť když další olympijské hry jsou až za dva roky.

Krasobruslařka Alina Zagitovová.

Klíčovým dnem je nyní pro největší zemi světa 1. duben 2018 – pokud do tohoto data nedojde k obnovení činnosti moskevské antidopingové laboratoře RUSADA, pozbude Rusko práva pořádat mezinárodní sportovní soutěže. O obnovení akreditace pro laboratoř při tom rozhoduje právě WADA. „A ta tvrdě trvá na tom, že Rusové nesplnili podmínky, které měli splnit, takže nejsou uznanou zemí,“ vysvětluje Chlumský. 

Dubnové ultimátum zveřejnila WADA právě v den, kdy byl ROV opět přijat do olympijské rodiny. V praxi to neznamená, že by bylo ohroženo pořadatelství MS ve fotbale, které se v Rusku uskuteční letos v létě, týká se jen akcí, u nichž ještě nebyly podepsány pořadatelské smlouvy.

A co vlastně brání obnovení činnosti RUSADA? „Jednou z prvních podmínek je oficiální uznání, že se v Rusku děly tyto nepravosti, že tam byl státem řízený dopingový program,“ říká Chlumský. „V prvním roce také deklarovali, že zintenzivnili osvětovou činnost, ale najednou to dopadlo tak, že ruský curler má pozitivní nález údajně z nevědomosti. Evidentně tam ta osvětová činnost není dostatečná,“ dodává komisař. 

Podle něj navíc hrozí, že s odstupem měsíců či let budou některé nyní odebrané a zapečetěné vzorky vyhodnoceny jako pozitivní, jak tomu bylo v období po Soči. „Za tu dobu se vyvinou citlivější testovací metody a mikromnožství zakázaných látek, které nyní není možné v laboratoři odhalit, za pár let bude možné zjistit a budou odebrány zpětně další medaile. A to nejen u Rusů,“ předpovídá Chlumský.

Komplikace na fotbalovém MS

Další podmínkou obnovení akreditace pro moskevskou laboratoř je, aby Rusko umožnilo činnost mezinárodních komisařů na svém území bez jakýchkoliv překážek, což se nyní v plném rozsahu neděje. 

„Spolupracují velice slabě. Trochu se to zlepšilo, ale určitě ne v takové míře, aby všichni ruští sportovci podléhali neohlášeným kontrolám, jak je jinak běžné,“ vysvětluje Chlumský. „Když jsou sportovci někde v tajze ve vojenském prostoru a ten komisař potřebuje čtyři bumážky, aby se tam vůbec dostal, a trvá mu to půl dne, tak ten sportovec se zatím stačí vyčistit,“ popisuje Chlumský těžkosti s ruským antidopingovým programem. 

Volnou jízdu ovládly Rusky.
Olympijští sportovci z Ruska. Bez hokejistů, kteří zřejmě slaví svou zlatou...

WADA nepředpokládá, že by se podařilo v brzké době moskevské laboratoři obnovit činnost, proto je třeba počítat s komplikacemi třeba při zmíněném MS ve fotbale: vzorky odebrané v Rusku se budou muset rozvážet a testovat v jiných zemích Evropy, což přinese logistické problémy a velké navýšení rozpočtu. „To platí pořadatel a Rusům je to jedno, ve srovnání s olympiádou v Soči či celkovým rozpočtem MS ve fotbale jsou tohle drobné,“ říká však Chlumský. 

Podle něj je největším problémem, že se šampionát vůbec v Rusku ve stínu dopingových skandálů koná. „Fotbal je fotbal, ale Rusku mělo být mistrovství odebráno. Podle důsledného výkladu a mezinárodní úmluvy UNESCO by taková země neměla takovou akci pořádat. Ale je mi jasné, že FIFA k tomu nemohla sáhnout z praktických, ekonomických a jiných důvodů,“ dodává Chlumský.

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...