Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Rusku bych odebral soutěže na pět let,‘ říká šéf biatlonistů Hamza

Sport

  17:05
Praha - O uplynulém víkendu při Světovém poháru zažil v Novém Městě na Moravě opojné chvíle. Za bouřlivou atmosféru ve Vysočina Areně děkoval Česku celý biatlonový svět. V pátek také vystoupil s požadavkem, ať jsou Rusku odebrány všechny mezinárodní biatlonové akce, včetně Světových pohárů a mistrovství světa v Ťumeni 2021. I o tom hovořil šéf Českého biatlonového svazu Jiří Hamza v diskuzním pořadu Rozstřel.

Prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza. foto:  Michal Šula, MAFRA

Ještě v průběhu závodů na Vysočině, které během čtyř dnů navštívilo 123 500 nadšených fanoušků, vystoupil Hamza jménem Českého svazu biatlonu s požadavkem, ať jsou Rusku okamžitě odebrány všechny mezinárodní biatlonové akce.

Důvodem je rozsáhlá dopingová aféra ruských sportovců.

Podle předsedy českého svazu největší chyba nastala, když Mezinárodní biatlonová unie nerespektovala doporučení Asociace zimních sportů pod hlavičkou Mezinárodního olympijského výboru, které bylo přijato během letních her v Riu. Podle něj by se neměly přidělovat vrcholné sportovní akce do Ruska až do doby, než v Rusku budou přijata patřičná opatření proti dopingu.

Jak na to IBU zareagovala? Její prezident Anders Besseberg o necelý měsíc později doporučil delegátům kongresu, ať pro světový šampionát v Ťumeni 2021 hlasují. A oni hlasovali, alespoň potřebných 25 funkcionářů z 25 zemí tehdy pro světový šampionát v roce 2021 zvedlo ruku.

Kdo v tu chvíli ještě pochyboval, dostal 9. prosince důkazy. Richard McLaren tehdy v Londýně na mimořádné tiskové konferenci zveřejnil detaily ze druhé zprávy o systematickém dopingu v ruském sportu v letech 2011-2015.

„Já jsem to četl minulý čtvrtek v noci a šokovalo mě to, z některých pasáží mě dokonce mrazilo. Dýchla na mě komunistická doba, kdy se dopovalo organizovaně. Akorát se to teď povýšila na ještě vyšší úroveň. Není to skandál jen pro biatlon, ale pro celý sport. Vždyť biatlonisté jsou ve zprávě zastoupeni jen ze tří procent,“ řekl Hamza v pořadu iDNES.tv.

Podle šéfa českého biatlonu musí zpráva šokovat všechny, kteří dělají sport poctivě. V Rusku prý biatlon sloužil jako propagandistická záležitost.

„Chtěli mít velkolepou olympiádu, chtěli se vrátit na vrchol po dopingových aférách a teď přišla další,“ řekl Hamza.

Gabriela Koukalová z ČR na první střelbě.
Člen českého týmu odnáší Ondřeji Moravcovi malorážku, kterou zlomil při pádu.

V McLarenově zprávě se píše celkem o jednatřiceti dopingových případech. Zmiňována jsou jména olympijských medailistek Viluchinové, Romanovové a Zajcevové, které byly součástí ruské štafety, která v Soči odsunula tu českou na čtvrté místo.

Právě v těchto hodinách se v Mnichově koná mimořádné zasedání exekutivy IBU, které by podle Hamzy mělo přijít s rozhodnutím o potrestání ruského biatlonu.

„Na mě sice rozhodnutí není, ale potrestáni by měli být hlavně funkcionáři, kteří doping kryli a nemají v něm co dělat. Rusku bych také odebral vrcholné akce na pět let,“ řekl Hamza.

A sportovci?

„Nejsem pro kolektivní vinu, to by nebylo fér. Ti, kteří jsou čistí, by závodit měli,“ je přesvědčený Hamza. „Sám čekám z Mnichova dvojí rozhodnutí. Odeberou Rusům juniorské mistrovství světa v Ostrově a Světového poháry v nejbližších letech, ale o světovém šampionátu v Ťumeni se bude podle mě jednat až v září roku 2018, kdy se koná kongres IBU. A to mi přijde zvláštní.“

Jde o očistu biatlonu jako celku

Český biatlonový svaz už během Světového poháru v Novém Městě na Moravě poslal dopis všem členům technické komise s tím, že žádá o zrušení všech závodů v Rusku, prošetření celého případu a potrestání osob, které se na dopingu v ruském biatlonu podíleli.

K české iniciativě se okamžitě připojili Norové, Američani, Britové.

„Já jsem hovořil s Martinem Fourdacem. Sportovci aktuálně čekají, co se bude do Vánoc dít a pokud mnichovské rozhodnutí nebude naplňovat jejich představy, sejdou se v Oberhofu,“ vysvětloval Hamza.

Pokud by mimořádné zasedání v Mnichově nevzalo Rusku ani nejbližší březnový Světový pohár v Ťuměni, česká výprava by na východ vůbec neodcestovala. „A to i za cenu toho, že by to některé závodníky mělo stát umístění,“ zdůraznil Hamza.

Šéf českého biatlonu v pořadu přiznal, že po svém pátečním vystoupení v Novém Městě obdržel několik výhrůžných textových zpráv a emailů. „Ale my jsme věděli, že to téma je toxické, s tím jsme do toho šli. Zadostiučinění pro nás bude, pokud se najde řešení. Jde o očistu biatlonu jako celku.“

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat