Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusku hrozí katastrofa. Otestovány mají být znovu všechny vzorky z her v Soči

Sport

  10:00
MONTREAL/PRAHA - Bývalý šéf moskevské antidopingové laboratoře Grigorij Rodčenkov, jenž zveřejnil šokující informace o manipulování s pozitivními dopingovými vzorky ruských olympioniků v Soči, nabídl úřadům pomoc při vyšetřování aféry.

Kompletní trojice Rusů slavila v Soči zisk medaile na padesátce. Minimálně vítěz Legkov si však ke zlatu pomohl dopingem. foto: ČTK/AP

Patnáct ruských medailistů ze Soči údajně dopovalo. Měl jim v tom pomáhat stát

Světová antidopingová agentura WADA hodlá obvinění prověřit, a pokud najde náznaky, že jsou pravdivá, požádá Mezinárodní olympijský výbor o zpětné otestování vzorků.

Rodčenkov řekl listu New York Times, že více než dvacítka ruských olympioniků včetně 15 medailistů byla součástí státem podporovaného dopingového programu.

Aby se zabránilo pozitivním testům, vyměnili spolupracující kontroloři či nasazení tajní agenti v laboratoři v Soči více než stovku odebraných vzorků za „čisté“.

Olympijští vítězové bobista Alexandr Zubkov a běžec na lyžích Alexandr Legkov, které Rodčenkov konkrétně jmenoval, obvinění označili za nesmysl a skandální pomluvu.

Rus Alexander Legkov ve Falunu.
Medailisté z padesátky Maxim Vylegžanin, Alexander Legkov and Ilja Černousov

Rodčenkov, jenž spolupracuje s filmaři na natáčení dokumentu o aféře, napsal v dopisech vedení WADA a MOV, že jako hlavní organizátor celého komplotu může pomoci s jeho rozkrytím.

Jako jediný prý může identifikovat vzorky, se kterými bylo manipulováno. Nové testování by podle něho mělo být natočeno, aby vše bylo průkazné.

Na dopingové praktiky ruských olympioniků v Soči už minulý týden upozornil bývalý činovník ruské antidopingové agentury Vitalij Stěpanov, jenž nyní žije v USA.

Podle něho nejméně čtyři ruští olympijští vítězové z OH 2014 užívali anabolické steroidy. Celkem Rusko získalo v Soči 13 zlatých medailí.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat