Rusky jsou volejbalovými mistryněmi světa, ve finále porazily Brazílii

14:25
TOKIO - Volejbalistky Ruska obhájily titul mistryň světa, šampionát vyhrály už posedmé. Ve finále v Tokiu dnes zdolaly stejně jako před čtyřmi roky Brazílii 3:2, bronz získalo domácí Japonsko.
volejbalistky - ilustrační foto

volejbalistky - ilustrační foto foto: ČTK

V duelu o zlato se utkaly týmy, které vyhrály všech deset svých dosavadních zápasů na MS. Liché sady patřily až do rozhodujícího tie-breaku Brazilkám, sudé jejich soupeřkám.

15.-16. Česko, Peru

Vždy rozhodl už začátek setu: celek, který si v úvodu vypracoval náskok několika bodů, ho už nepustil. Nejjednoznačnější bylo čtvrté dějství, které svěřenkyně trenéra Vladimira Kuzjutkina vyhrály 25:14.

Jenže i pátý set potom začala lépe Brazílie, která při třetí účasti ve finále MS toužila po prvním zlatu. Vedení 4:2 ani 7:5 však neudržela. Lépe bránící Rusky se mohly v útoku spolehnout na 202 centimetrů vysokou Jekatěrinu Gamovovou, která po tradičních vysokých nahrávkách posílala na zem jeden míč za druhým. Právě ona zajistila Rusku mečbol a sama ho i proměnila.

V základní skupině v Hamamacu podstoupil brazilský tým pětisetovou bitvu i s českými volejbalistkami. Výběr trenéra Jiřího Šillera nakonec obsadil na šampionátu patnácté místo.

Domácí Japonky porazily v utkání o třetí příčku tým USA 3:2 a získaly bronz. Je to jejich první medailový úspěch od roku 1978, do té doby vybojovaly tři tituly a třikrát skončily druhé.