Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruský ministr sportu neuspěl. Z atletů může do Ria jen skokanka Klišinová

Sport

  13:00
MOSKVA/PRAHA - Ruský ministr sportu Vitalij Mutko neuspěl se svou žádostí o umožnění startu na olympijských hrách v Riu de Janeiro čistým ruským atletům. Mutko napsal dopis Mezinárodní atletické federaci, IAAF ale rozhodnutí nepustit na hry všechny ruské atlety kromě „neutrální sportovkyně“ Darji Klišinové nezměnila.

Jen Darja Klišinová, která se nepřipravuje v Rusku, bude z ruských atletů závodit v Riu. foto: ČTK/AP

Odhalila dopingovou kauzu. V Riu ale ruská běžkyně závodit nesmí

Mutko oslovil šéfa IAAF Sebastiana Coea poté, co Mezinárodníolympijskývýbor (MOV) v neděli nevyřadil ruskou výpravu z OH jako celek, ale nechal rozhodnutí na jednotlivých federacích.

Ruský ministr žádal IAAF, aby svůj předchozí verdikt přehodnotila a umožnila startovat v Riu atletům bez dopingové minulosti.

„Odpověděli jsme panu Mutkovi, že pravidla pro účast v Riu ze strany IAAF potvrdila i arbitráž CAS. Ta se zabývala odvoláním všech 67 atletů a zamítla je. Proto není důvod ke změně rozhodnutí,“ uvedla IAAF v prohlášení, jež zveřejnil na twitteru novinář z televize ITV Steve Scott.

Mezinárodní federace vyřadila kompletní ruskou atletickou výpravu z her kvůli systematickému a státem řízenému dopingu v zemi.

Výjimkou je dálkařka Klišinová, která v Rusku nežije a podrobuje se dopingovým kontrolám mimo tamní systém. Všech 67 vyřazených atletů se následně odvolalo, CAS ale minulý týden rozhodnutí IAAF potvrdila.

Tyčkařka Jelena Isinbajevová nebude mít šanci získat třetí olympijské zlato.
Pomohla k odhalení dopingové kauzy. Kvůli dopingu však Julia Jekimovová do Ria...

Světové sportovní svazy od neděle zakázaly kvůli dopingové minulosti start v Riu oficiálně téměř čtyřem desítkám dalších ruských sportovců. Vyřazeno bylo například 22 z 28 veslařů či sedm plavců.

Naopak „zelenou“ dostaly kompletní výpravy tenistů či sportovních střelců, k nimž dnes přibyly od příslušných federací souhlasy pro všechny triatlonisty, šermíře, gymnasty a také oba volejbalové týmy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat