Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusky nás rozebraly, shodly se basketbalistky

Sport

  22:11
LODŽ - Obdivuhodný výkon ruského týmu. Tak hodnotily české basketbalistky semifinálovou porážku na mistrovství Evropy s Ruskem 53:85. Samy nechápaly, jak přesně Rusky hrály, střílely a bránily. Nyní však chtějí Češky na porážku co nejrychleji zapomenout a zkoncentrovat síly na boj o bronzové medaile s Francií.

Ilona Burgrová v obklopení Rusek foto: ČTK

Češky prohrály s Ruskem už v osmifinálové skupině, když protivníka nechaly rychle odskočit a pak marně dotahovaly. "Nechápu to. Pořád jsme si říkaly, že do toho nesmíme nastoupit tak vlažně jako ve skupině, ale ono to bylo úplně stejné. Znovu rozhodl už začátek, kdy jsme je nechaly střílet a ony se chytly zdálky. Zkoušely jsme na ně všechno možné, ale ony zkrátka byly neomylné," uvedla po utkání pivotka Petra Kulichová, která byla s deseti body nejlepší českou střelkyní spolu s podkošovou kolegyní Ilonou Burgrovou.

Ta také nechápavě kroutila hlavou nad ruskou produktivitou v útoku. "Dneska to prostě nešlo. Ruský tým přišel a dal, co vystřelil. Proti tomu je těžké hrát," řekla Burgrová. Podobného názoru byl i trenér Lubor Blažek. "Jejich procento střelby bylo obdivuhodné a na to se těžko odpovídá," přiznal.

Čtěte také reportáž ze zápasu

"Úplně nás tím odzbrojily," dodala Kateřina Elhotová. Ta byla dosud třetí nejlepší střelkyní ze všech hráček na šampionátu, dnes však zaznamenala jen pět bodů, když ze hry trefila jen jednu z deseti střel. "Neměla jsem žádnou otevřenou pozici, což je důkaz dobré obrany. A jejich obrana byla výborná, nedokázala jsem se vůbec prosadit," řekla křídelní hráčka USK Praha.

"Obranu měly stejně dobrou jako útok. Měly nás tak přečtené, že jsme nemohly hrát naše akce. Věděly, kam se hneme. Evža (Eva Vítečková) neměla ani šanci vystřelit," vyzdvihla skauting soupeře Kulichová. Právě ruská obrana byla důvodem, proč se Češky nutily do individuálních nájezdů. "Skvěle přebíraly clony, takže jsme neměly volnou hráčku. Musely jsme tak hrát individuálně, a to není náš styl. Doufejme, že v utkání o třetí místo předvedeme jiný výkon a náš kolektivní basketbal," konstatovala Burgrová.

Nyní prý bude nejdůležitější zapomenout na debakl a vydat se ze všech sil do boje o bronz. "Bude těžké to hodit za hlavu a zkoncentrovat se, ale budeme hrát o třetí místo, což je také super. Byl by to skvělý výsledek, kdybychom to dokázaly," řekla Kulichová. "Teď se musíme soustředit ze všeho nejvíce, protože další zápas už nebude. Teď do toho musíme dát zbytky sil a energie a využít tu šanci," dodala Burgrová.

Zároveň však přiznala, že neúčast ve finále bolí, přestože před turnajem Češky o boji o zlato ani neuvažovaly. "Utkání o třetí místo by bral před šampionátem asi každý v našem týmu, ale teď bezprostředně po utkání je v nás velké zklamání. Nedostat se do finále vždycky bolí," řekla Burgrová. "Nebýt ve finále je velké zklamání. Jsem z toho smutná," dodala Elhotová.

Blažek: Je třeba si přiznat, že Rusko je dál než my

Trenér českých basketbalistek Lubor Blažek nehodlá z dnešní semifinálové porážky na ME s Ruskem 53:85 dělat unáhlené závěry. Utkání podle něj ukázalo, že ruský ženský basketbal má nad tím českým navrch.

"To utkání nám vůbec nevyšlo a soupeři naopak vyšlo dokonale. Ale nemohu říci, že z naší strany nebyla vůle bojovat. Holky dělaly, na co měly," řekl Blažek novinářům po utkání. "Rusky byly jednoznačně lepší a je třeba si přiznat, že Rusko je dál než my. Nelze tvrdit, že jim máme být vyrovnaným sokem. Někdy se to povede, ale to nebyl dnešní případ," dodal.

Rusko udrželo po celé utkání nadstandardní výkonnost a nedalo Češkám sebemenší šanci vrátit se do hry. "Tohle jsou zápasy, kdy se pokoušíte o všechno. Byly chvíle, kdy naše změny fungovaly a chytli jsme se, ale ony zase rychle odpověděly. Za svůj výkon si zaslouží gratulaci," ocenil soupeře Blažek.

S odchodem z haly chce na semifinále zapomenout. "Já se k tomu vracet nebudu. Teď mě zajímá jen utkání o třetí místo. A podle mě musíme být šťastní, že jsme mezi čtyřmi nejlepšími týmy, vždyť jsme vyměnili půlku družstva," uvedl Blažek.

I jemu je však záhadou, jak se mění výkony Ruska v průběhu turnaje, do kterého vstoupilo těsnou výhrou nad Slovenskem a porážkou s Litvou. "Jen se potvrdilo, že s Ruskem je nejlepší hrát hned v úvodu turnaje. Tam jsou jeho výkony pro mě nepochopitelně špatné. S postupujícím turnajem se ale jejich hra zlepšuje, a to platí i letos," míní.

"Jdou tady zápas od zápasu nahoru a dnes to korunovaly výborným výkonem. Možná jim pomohlo i to, že proti České republice oproti jiným soupeřům hrají rády a jdou vždy do hry naplno," dodal Blažek.

Autor:

Mohlo by vás zajímat