Radost ruských basketbalistek | foto: AFP

Rusky šokovaly basketbalový svět

•   8:58
SAO PAULO - O největší překvapení na mistrovství světa basketbalistek se postaraly reprezentantky Ruska. V semifinále po vítězství 75:68 vyřadily obhájkyně titulu z USA a v sobotu si zahrají ve finále.

Ve finále se od 19:00 SELČ střetne Rusko s Austrálií. Na hvězdný Dream Team zůstal v sobotu od 14:30 SELČ pouze zápas s domácí Brazílií o bronzové medaile.

Rusky podaly v semifinále svůj dosud nejlepší výkon v turnaji. Hned od prvních minut hrály velmi soustředěně, kombinovaly sice rychle, ale na jistotu. Dařila se jim střelba z tříbodového území a dobrou obranou eliminovaly tlak soupeřek. V podkošových soubojích se v defenzivě prosazovala Stěpanovová. Výsledkem byl slibný náskok po první čtvrtině 25:13. Sebejisté Američanky si dlouho nepřipouštěly možnost prohry, i když v poločase měly pětibodové manko.

Po změně stran ale Rusky ještě zpřesnily svou hru a jejich náskok vzrostl po třiceti minutách na rozdíl dvaceti bodů. Američanky v poslední čtvrtině sice zabraly a náskok stáhly až na pětibodový rozdíl, v posledních minutách ale vynikla dvěma úspěšnými tříbodovými pokusy Artěšinová.

V nervózní koncovce Američanky znovu snížily na rozdíl pouhých pěti bodů. Třicet sekund před závěrem neproměnila navíc Rachmatulinová ani jeden trestný hod. Američanky ale ve snaze získat míč faulovaly Korstinovou, která těsně před závěrem oba trestné hody proměnila, a tím pojistila Rusku postup do finále.

Právě v Brazílii získal bývalý Sovětský svaz v roce 1983 svůj poslední, sedmý titul mistryň světa v řadě za sebou. Rusko od svého osamostatnění skončilo na posledních dvou světových šampionátech vždy druhé.

V zápase o jedenácté místo Kuba porazila Čínu 71:68.

Výsledky:
Semifinále:
Rusko - USA 75:68 (25:13, 37:32, 58:38)

Nejvíce bodů: Rachmatulinová 18, Korstinová 16, Stěpanovová 13, Artěšinová 12, čegolevová 10 - Taurasiová 21, Thompsonová 15, Parkerová 13. Rozhodčí: Boltauzer Slovin.), Smith (Arg.) a Crowleyová (Kan.). Fauly: 17:21. Trestné hody: 19/13 - 13/6. rojky: 8:8. Diváci: 2000.