Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusnokovo faux pas: poslal kajakářům gratulaci, spletl si však mistrovství

Sport

  12:47
PRAHA - Českým rychlostním kanoistům přišel tento týden dopis z Úřadu vlády. Premiér Jiří Rusnok se čtveřici sportovců rozhodl pogratulovat k úspěchu na mistrovství světa v jihokorejském Čchungdžu. Dopustil se však faux pas. V Čchungdžu totiž kajakáři vůbec nebyli, o medaile na začátku září bojovali v Německu.

Čeští rychlostní kanoisté, stříbrná posádka čtyřkajaku (zprava) Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba se 2. září vrátili do Prahy z mistrovství světa linkou z Düsseldorfu. foto: ČTK

Na Rusnokův přešlap poukázal člen čtyřkajaku Daniel Havel, který dopis zveřejnil na facebookovém profilu. "Velice děkuji panu předsedovi vlády Jiřímu Rusnokovi za gratulaci za mé fantastické výsledky na MS v jihokorejském Čchungdžu - škoda jen, že naše MS bylo v německém Duisburgu, tak snad příště :)," komentoval nezdařenou gratulaci Havel.

Podle všeho stejný dopis obdrželi i ostatní kajakáři. Havlův kolega z kajaku Josef Dostál totiž dopis vyfocený na Facebooku komentoval slovy: "Tak mi včera přišel ten samej..."

Dvě mistrovství v jednom termínu

Český čtyřkajak letos na mistrovství světa skutečně nechyběl. Nesoutěžil však v Čchungdžu, nýbrž v německém Duisburgu, kde skončil na druhém místě. Alespoň v tomto se premiér nespletl. "Dovolte mi poblahopřát k zisku stříbrné medaile a zároveň poděkovat za vynikající reprezentaci České republiky," stálo v dopise.

PSALI JSME:

Jak k chybě v místě konání soutěže došlo, se zdá být nasnadě. Ve stejné době, kdy probíhalo mistrovství v rychlostní kanoistice v Německu (přelom srpna a září), měřili své síly na mistrovství světa i veslaři, a to právě v Jižní Koreji. A zřejmě ve stejné chvíli, kdy Rusnokův sekretariát připravoval gratulaci například pro vítězného veslaře Ondřeje Synka, psali se i gratulace pro kajakáře. Skutečnosti, že se sportovalo na dvou zcela odlišných místech, už si na Úřadu vlády nikdo nevšiml.

V tomto duchu se vyjádřil i vládní mluvčí. "Je za tím běžná lidská chyba lidí, kteří premiérovi připravují tyto gratulační blahopřejné dopisy," uvedl k chybě Jan Hrubeš s tím, že samozřejmě musí přijít omluva a náprava. "Věřím, že se s pány osobně spojíme a omluvíme se jim za to," dodal mluvčí.

Autor: