Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Rusové prý zmanipulovali data z moskevské laboratoře, hrozí jim další trest

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK/AP

Tokio Světová antidopingová agentura (WADA) začala vyšetřovat podezření, že Rusové zmanipulovali data z moskevské laboratoře před jejich odevzdáním na začátku letošního roku.

Výkonný výbor WADA dnes dal ruské antidopingové agentuře (RUSADA) a ministerstvu sportu tři týdny na vyjádření. Pokud se podezření potvrdí, hrozí ruské agentuře znovu zastavení činnosti.

Výkonný výbor WADA po zasedání v Tokiu oznámil, že údaje získané z moskevské laboratoře obsahují nesrovnalosti. 

Potvrdil tak víkendové informace zahraničních agentur, že existuje podezření, že s daty bylo manipulováno.

Doping (ilustrační foto).

„Experti porovnali data, která jsme získali od whistleblowerů, a data, která jsme obdrželi od Rusů. A jsou tady otázky, které je třeba klást,“ řekl generální sekretář WADA Olivier Niggli.

WADA získala data z moskevské laboratoře po delších průtazích na začátku tohoto roku.

I přes nedodržení dohodnutých termínů ale neobnovila suspendaci RUSADA, která měla do loňského září tři roky zastavenou činnost kvůli systematickému krytí dopingu na vrcholných akcích včetně zimních olympijských her v Soči v roce 2014. 

Data mají sloužit k rozklíčování jednotlivých případů, do konce roku měla WADA v úmyslu předat národním federacím na tři stovky nejpodezřelejších kauz.

Ruský ministr sportu Pavel Kolobkov přislíbil, že jeho resort bude s WADA spolupracovat při zjišťování, co na datech nesedí. 

„Bylo nám řečeno, že databáze poskytnutá Světové antidopingové agentuře se mírně liší od kopie, kterou letos pořídili její experti v Moskvě. Odborníci v oblasti digitální technologie z obou stran určí, v čem tyto nesrovnalosti spočívají a k čemu se vážou,“ uvedl Kolobkov v prohlášení.

Deset měsíců před olympijskými hrami v Tokiu hrozí ruskému sportu další vážné potíže. Na zimních hrách v Pchjongčchangu mohli ruští sportovci startovat jen pod neutrální vlajkou. 

Ruští atleti mohou stále závodit na mezinárodních akcích jen po získání výjimky od mezinárodní federace IAAF a rovněž jako neutrální sportovci. 

Vedení světové atletiky i v důsledku nejnovějších podezření dnes v dějišti MS v Dauhá jednomyslně prodloužilo suspendaci ruského svazu, už podvanácté.

„Situace je vážná,“ konstatoval prezident Ruského olympijského výboru Stanislav Pozdňakov. 

„Problém statusu ruské antidopingové agentury může mít důsledky pro celý náš sport a ohrožuje to naše vyhlídky na účast olympijského týmu na hrách v Tokiu v příštím roce.“

„Vynaložili jsme spoustu diplomatického úsilí na navrácení důvěry mezinárodní sportovní obce, aby ruští sportovci mohli bez omezení startovat na olympijských hrách. A teď opět riskujeme, že přijdou nějaké sankce, a to z důvodů, s nimiž nemáme nic společného,“ dodal Pozdňakov.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!