Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rusové prý zmanipulovali data z moskevské laboratoře, hrozí jim další trest

Sport

  14:25aktualizováno  19:35
Tokio - Světová antidopingová agentura (WADA) začala vyšetřovat podezření, že Rusové zmanipulovali data z moskevské laboratoře před jejich odevzdáním na začátku letošního roku.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK/AP

Omluvte se mi za nařčení z dopingu, žádá Americkou antidopingovou agenturu sprinter Coleman

Výkonný výbor WADA dnes dal ruské antidopingové agentuře (RUSADA) a ministerstvu sportu tři týdny na vyjádření. Pokud se podezření potvrdí, hrozí ruské agentuře znovu zastavení činnosti.

Výkonný výbor WADA po zasedání v Tokiu oznámil, že údaje získané z moskevské laboratoře obsahují nesrovnalosti. 

Potvrdil tak víkendové informace zahraničních agentur, že existuje podezření, že s daty bylo manipulováno.

Doping (ilustrační foto).

„Experti porovnali data, která jsme získali od whistleblowerů, a data, která jsme obdrželi od Rusů. A jsou tady otázky, které je třeba klást,“ řekl generální sekretář WADA Olivier Niggli.

WADA získala data z moskevské laboratoře po delších průtazích na začátku tohoto roku.

I přes nedodržení dohodnutých termínů ale neobnovila suspendaci RUSADA, která měla do loňského září tři roky zastavenou činnost kvůli systematickému krytí dopingu na vrcholných akcích včetně zimních olympijských her v Soči v roce 2014. 

Data mají sloužit k rozklíčování jednotlivých případů, do konce roku měla WADA v úmyslu předat národním federacím na tři stovky nejpodezřelejších kauz.

Ruský ministr sportu Pavel Kolobkov přislíbil, že jeho resort bude s WADA spolupracovat při zjišťování, co na datech nesedí. 

„Bylo nám řečeno, že databáze poskytnutá Světové antidopingové agentuře se mírně liší od kopie, kterou letos pořídili její experti v Moskvě. Odborníci v oblasti digitální technologie z obou stran určí, v čem tyto nesrovnalosti spočívají a k čemu se vážou,“ uvedl Kolobkov v prohlášení.

Deset měsíců před olympijskými hrami v Tokiu hrozí ruskému sportu další vážné potíže. Na zimních hrách v Pchjongčchangu mohli ruští sportovci startovat jen pod neutrální vlajkou. 

Ruští atleti mohou stále závodit na mezinárodních akcích jen po získání výjimky od mezinárodní federace IAAF a rovněž jako neutrální sportovci. 

Vedení světové atletiky i v důsledku nejnovějších podezření dnes v dějišti MS v Dauhá jednomyslně prodloužilo suspendaci ruského svazu, už podvanácté.

„Situace je vážná,“ konstatoval prezident Ruského olympijského výboru Stanislav Pozdňakov. 

„Problém statusu ruské antidopingové agentury může mít důsledky pro celý náš sport a ohrožuje to naše vyhlídky na účast olympijského týmu na hrách v Tokiu v příštím roce.“

„Vynaložili jsme spoustu diplomatického úsilí na navrácení důvěry mezinárodní sportovní obce, aby ruští sportovci mohli bez omezení startovat na olympijských hrách. A teď opět riskujeme, že přijdou nějaké sankce, a to z důvodů, s nimiž nemáme nic společného,“ dodal Pozdňakov.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...