23. února 2007 8:50 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Růžička se může vrátit na led!

Z lavičky zpět na led? Růžička tuto možnost nevylučuje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z lavičky zpět na led? Růžička tuto možnost nevylučuje. | foto: ČTK

PRAHA Legrace? Pohádka? Kdepak. Letošní extraligové play off možná zažije šokující comeback. Pražská Slavia dopsala na soupisku svého kouče Vladimíra Růžičku.

Třiačtyřicetiletá legenda českého hokeje přitom v klubu zároveň působí jako spolumajitel a generální manažer.

„Navrhli jsme to na jednání majitelů Slavie v dobré náladě po postupu do play off ze šestého místa,“ uvedl obchodní ředitel Ladislav Blažek na oficiálních internetových stránkách klubu.

Cíl Růžičkovy mise? Pomoci v play off Slavii při případných samostatných nájezdech. Právě ty letos vicemistrovi nejdou. „Skutečně to není žert, Vláďa Růžička začíná tento týden nájezdy trénovat,“ uvedl Blažek. Sám Růžička ale nepočítá s tím, že by nastoupil. „Dávám tomu tak pět procent,“ řekl serveru hokej.cz.

„Tak to je tedy gól,“ reagoval ale na zprávu elitní slávistický kanonýr Michal Sup. „Nic jsem o tom nevěděl,“ dodal pro LN. Tým měl totiž dva dny volna, na tréninku se sejde až dnes.

„Růža to má v rukou pořád, hodně lidí by překvapil,“ domnívá se Sup. „Byl to vždycky šikovný hráč a na nájezdy fyzičku nepotřebuje. K bráně dojede, tam vymíchá gólmana a je hotovo. Rozhodně mi to připadá reálnější, než kdyby se Petr Bříza vrátil do branky,“ zmínil Sup podobně překvapivý krok mistrovské Sparty. Ta v lednu dopsala na soupisku jako třetího gólmana právě Petra Břízu, který loni po zisku titulu ukončil kariéru a v klubu působí jako manažer.

„Je interní věcí každého klubu, jak se rozhodne doplnit mužstvo,“ řekl pro LN Bříza a zároveň odmítl, že by Růžičku k návratu inspiroval jeho „comeback“.

Teoreticky ale může nastat situace, že by na sebe v play off Bříza s Růžičkou narazili. Salfický i Duba, oba sparťanští gólmani, by byli zranění, do branky by tak šel Bříza. A zápas by dospěl k samostatným nájezdům... „To je ale moc kdyby najednou,“ směje se Bříza. „Jak už jsem řekl, na led bych šel jen v krajní situaci.“

Naposled na sebe Bříza s Růžičkou narazili 15. října 1999 a extraligový šlágr tehdy vyhrála Slavia 3:1. Jak si vedl Vladimír Růžička? Nasázel Spartě hattrick... „Ten zápas si trochu vybavuju,“ přiznal Bříza. „Vláďa tehdy už moc nebránil a čekal na svou šanci na modré čáře. No a nájezdy mu šly vždycky, to všichni víme.“

Jenže právě samostatné nájezdy letos Slavii nevycházejí, klub navíc opustil vyhlášený technik a specialista na penalty Vlasák. „Jestli je Vláďa trumf místo Vlasáka? No, vlastně jo,“ směje se Sup.

Trénoval snad Růžička v poslední době nájezdy po tréninku? „Ne víc než jindy,“ říká Sup. „On si tam pohrává vždycky s pukem, sem tam si střihne nájezd. Ale jestli je to tak, tak od pátku s náma půjde trénovat. Navlíknem ho do věcí a vezmeme ho mezi sebe, bude hezky kroužit s náma,“ směje se.

Největší překážkou případného comebacku by tak podle Supa nebyla chybějící fyzická kondice charismatického kouče, ale jeho převlékání mezi koncem prodloužení a samostatnými nájezdy. „To bych viděl jako větší problém, než je samotná realizace nájezdu,“ uzavřel Sup.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.