13. října 2015 16:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Cyklistická lahůdka. Australan skočil jako první v historii trojité salto

Ryan Williams skočil jako první biker v historii trojité salto popředu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ryan Williams skočil jako první biker v historii trojité salto popředu. | foto: Nitrocircus.com

Takový kousek se ještě nikdy nikomu nepovedl. Ryan Williams, dvacetiletý biker původem z australského městečka Caloundra, se stal prvním mužem, který na kole BMX skočil (a ustál!) triple front flip, tedy trojité salto popředu.

Williams vystupuje na videu, které se jmenuje: „První pokus o trojité salto.“ Spolu s partákem Andrewem Ahumadou na něm zkouší jako první na světě složitý trik provést.

Po pár pokusech jsou ale samá modřina: Williams mířil z prudkého kopce na odrazový můstek, ale dopad mu nesedl a letěl přes řidítka, Ahumada si zase ošklivě narazil kostrč.

„Pak jsem se podíval k nebi a řekl: Eriku, tohle je pro tebe,“ prohlásil Williams. Rozjel se pošesté a odvážný kousek ustál. Skok věnoval svému blízkému příteli Eriku Ronerovi, jenž minulý týden tragicky zahynul.

Williams i Ahumada jsou členy skupiny Nitro Circus, která jezdí po celém světě a divákům předvádí extrémní show. Jejím šéfem je Travis Pastana, legendární americký motokrosař.

Bikeři mají v americkém státě Maryland i svůj park s překážkami, jemuž přezdívají Pastranaland. Williams se právě tam zapsal trojitým saltem do historie.

lsoLukáš Šonský

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.