13. října 2015 16:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Cyklistická lahůdka. Australan skočil jako první v historii trojité salto

Ryan Williams skočil jako první biker v historii trojité salto popředu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ryan Williams skočil jako první biker v historii trojité salto popředu. | foto: Nitrocircus.com

Takový kousek se ještě nikdy nikomu nepovedl. Ryan Williams, dvacetiletý biker původem z australského městečka Caloundra, se stal prvním mužem, který na kole BMX skočil (a ustál!) triple front flip, tedy trojité salto popředu.

Williams vystupuje na videu, které se jmenuje: „První pokus o trojité salto.“ Spolu s partákem Andrewem Ahumadou na něm zkouší jako první na světě složitý trik provést.

Po pár pokusech jsou ale samá modřina: Williams mířil z prudkého kopce na odrazový můstek, ale dopad mu nesedl a letěl přes řidítka, Ahumada si zase ošklivě narazil kostrč.

„Pak jsem se podíval k nebi a řekl: Eriku, tohle je pro tebe,“ prohlásil Williams. Rozjel se pošesté a odvážný kousek ustál. Skok věnoval svému blízkému příteli Eriku Ronerovi, jenž minulý týden tragicky zahynul.

Williams i Ahumada jsou členy skupiny Nitro Circus, která jezdí po celém světě a divákům předvádí extrémní show. Jejím šéfem je Travis Pastana, legendární americký motokrosař.

Bikeři mají v americkém státě Maryland i svůj park s překážkami, jemuž přezdívají Pastranaland. Williams se právě tam zapsal trojitým saltem do historie.

lsoLukáš Šonský