Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rychlobruslařka Novotná: Jsem vyspělejší. Chci medaili

Sport

  20:54
PRAHA - Trénink, rehabilitace, trénink. A jeden rozhovor za druhým. Jestli se někdy Kateřina Novotná (25) dostala do větší pozornosti médií, pak je to právě nyní, před blížící se olympiádou. Aby ne, když je čerstvou mistryní Evropy ve víceboji short tracku.

Kateřina Novotná. foto: ČTK

Ostatně neskrývá, že tajně sní i o medaili z her.

Do jejich dějiště se chystá už ve čtvrtek, 10 dní před prvním olympijským závodem. S novými, zlatými bruslemi, v jakých do světa poslala jasný signál. A s plyšovou želvičkou – talismanem, který si loni přivezla ze závodu ve Vancouveru. Teď ji veze zpět. S vírou, že jí ve Vancouveru přinese štěstí.

Kateřina Novotná

Držitelka českého rekordu na všech tratích v rychlobruslení na krátké dráze.
Minulý týden se v Drážďanech stala mistryní Evropy ve víceboji. Na minulé olympiádě v Turíně dojela šestá v závodě na 500 metrů.
Kvůli short tracku se vzdala studia na vysoké škole.

Povězte, v co věříte v životě?

Že vše špatné je k něčemu dobré a že si pokaždé můžu vzít z něčeho ponaučení. Já se jinak žádným mottem moc neřídím, ale jedním přece jen: Věř a víra tvá ti pomůže.

Právě to vám pomohlo na nedávném evropském šampionátu?

Ano. Já v prvním závodě spadla, ale věřila jsem, že v těch dalších to můžu napravit a stejně ten víceboj nakonec vyhrát. Protože jsem věděla, že na to mám. Což se taky nakonec potvrdilo.

Jak jste nabrala formu?

Měla jsem kvalitní přípravu. Běhám, jezdím na kole, posiluju. A na ledě trénuju s mužskou skupinou. Když jsem zjistila, že mi neujíždějí a já jim stačím, cítila jsem se fajn.

A začala i o sobě dávat vědět. Nebude vám to teď trochu vadit?

Nevím... Na jednu stranu se náš sport aspoň dostane do povědomí lidí, na druhou stranu je pak na mě vyvíjen trochu větší tlak. V tomhle to musí mít třeba Martina Sáblíková ohromně těžké.

Myslíte, že byste mohla zpopularizovat svůj sport jako ona?

To si nemyslím, ani kdybych tu medaili získala. Martina je momentálně jednou z nejlepších rychlobruslařek – mimochodem já věřím, že zlato opravdu přiveze.

Věříte tedy i sobě?

Mám formu a v našem sportu se může stát cokoliv. Proč bych tu medaili nemohla získat? Ale vím, že na Evropě nejezdí Asijky s Američankami. Těm z Evropy konkurují asi tak jen dvě závodnice.

Když se řekne Turín... Co se vám po čtyřech letech vybaví?

Specifická olympiáda – spíš taková městská, měli jsme halu přímo v centru. Zajela jsem tam šesté místo na pětistovce. Víte, můžete mít pořád dobré výsledky, ale olympiáda je ta hlavní. Tam je jakékoliv lepší umístění vidět.

Změnilo se toho od poslední olympiády hodně?

Jasně, vyspěla jsem. Nejen po fyzické stránce, ale i po duševní.

I na to, že si tu atmosféru her opravdu užijete?

Závody máme docela roztahané, takže čas někam zajít asi zbude. Chci vidět hokejisty i Martinu.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...