Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sáblíková nevyhrála. Se startem sezony v Calgary ale byla spokojená

Sport

  11:00
CALGARY/PRAHA - Rychlobruslařka Martina Sáblíková se na úvod Světového poháru nedočkala vítězství, ale s medailovými výsledky z obou individuálních startů v Calgary byla spokojená. K druhému místu na trati 3000 metrů přidala bronz z patnáctistovky v českém rekordu 1:54,44 a na prahu olympijské sezony potvrdila, že je dobře připravená. Dosažené časy jí navíc dávají jistotu startu na hrách v Soči.

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková foto: ČTK

"Já jsem spokojená. Na trojce jsme si ověřila, že dokážu bojovat o placku, což bylo hrozně důležité. Patnáctistovka mě překvapila. Byla jsem šťastná z času, protože 1:54 jsem jela naposledy v roce 2007. Šest let jsem se k tomu času nepřiblížila a teď jsem rekord těsně překonala," řekla ČTK Sáblíková, která si výsledků cenila i proto, že první závod sezony nemá osobně ráda. "Je pro mě vždy stresující. Nevím, jak na tom budu ve srovnání se soupeřkami na ledě," vysvětlila.

Na trojce prohrála svěřenkyně trenéra Petra Nováka jen těsně s Němkou Claudií Pechsteinovou, za kterou zaostala o 35 setin sekundy. Doplatila i na to, že její soupeřka v poslední rozjížďce Stephanie Beckertová vyhořela a skončila předposlední. Sáblíková tak většinu tratě jela sama. "Uvidíme, jak se mi pojede teď v Salt Lake City, jestli to mělo vliv. Když má ale člověk někoho k sobě, tak je to určitě jiná motivace, než když se tam honí sám. Beckertová mi moc nepomohla. Na druhou stranu, byla jsem na bedně, takže jsem spokojená. I když první místo bylo o kousek," uvedla šestadvacetiletá Sáblíková.

Už má jistý start na olympiádě v Soči

Dvojnásobná olympijská šampionka z Vancouveru má už na začátku sezonu díky dosaženým časům v Calgary jistotu startu v Soči na tratích 1500 a 3000 metrů. "I za to jsem ráda. Byl to ten nejdůležitější bod (v Calgary). Zajet čas, kterým bych se kvalifikovala. S časem 3:59 na trojce už mě nemůžou vyškrtnout. Je to uklidňující. Teď ještě musím zajet čas na pětku v Astaně nebo Hamaru a pak jen olympiáda," řekla Sáblíková. V Calgary se potvrdilo, že na začátku sezony jsou medailové kandidátky pro Soči dobře připravené. Propadla jen Beckertová, které se ale i kvůli zdravotním problémům příliš nedařilo ani ve druhé polovině předešlé sezony.

Martina Sáblíková.

"Až na Stefi, která mě překvapila, mají všichni formu a konkurence je velká," uvedla. Sáblíková se společně s Karolínou Erbanovou a teprve sedmnáctiletou Nikolou Zdráhalovou v neděli představila i v závodě týmů, a přestože skončily poslední, byla s výkonem spokojena. "Měly jsme pomalý rozjezd, jely jsme to poprvé. Navíc máme jinou sestavu než před čtyřmi pěti lety, kdy jsme týmy jezdily. Na druhou stranu jsme zůstaly kousek za českým rekordem a nebylo to tak hrozné. Na to, že Niky je sedmnáct, tak se držela skvěle. Pokud se bude zlepšovat, tak příští rok můžeme soupeřkám zatápět," podotkla Sáblíková.

Český tým se v pondělí z Calgary přesune do Salt Lake City, kde se od pátku do neděle pojede druhý díl SP. A v USA by Sáblíková mohla zajet ještě lepší časy, už je totiž stoprocentně aklimatizovaná. "Mohlo by to tak být. Aklimatizací jsem ale nebyla ovlivněná jen já, všichni jsme přijížděli do Kanady podobně. Na někoho to dolehne desátý den, na někoho třináctý. Doufejme, že pojedu zase dobře," přála si Sáblíková.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat