Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rychlobruslařská královna Sáblíková potáhne český tým i v Soči

Sport

  9:00
PRAHA - Šest kovů, které čeští sportovci vydřeli ve Vancouveru, se v historii samostatné republiky dlouho jevilo jako čirá fantazie. Lze takovou úrodu zopakovat za čtyři roky v Soči?

Sáblíková a její tři medaile. foto: ČTK

V případě Martiny Sáblíkové platí jediné: žádný strach. Královna dlouhých nožů, která se obdivuhodně vyrovnala s tlakem pramenícím z medailových očekávání, vzhlíží i k další olympiádě. Hovořit o tom se jí ale moc nechce. A proč také, užívá si čas slávy.

SLEDOVALI JSME VANCOUVER ON-LINE

Její kouč však má jasno. "V Soči bude Martině dvacet šest, na další olympiádě třicet, potom třicet čtyři," pravil Petr Novák v dějišti her. "Zkusme počítat, že pokaždé by mohly být dvě zlaté. Ale jakákoli další medaile bude pro nás zlatá," vrátil se ke skromnějším slovům své svěřenkyně před odletem do Kanady.

Velikášská prohlášení? Vzpomeňte si, že o dvou zlatých hovořil už loni. A během podzimu přidal i úvahu o třetí medaili. Ten chlap ví, o čem mluví. A co další hvězda, Lukáš Bauer?

Která z českých hvězd může zaútočit na medaile i na příští olympiádě v Soči?

VELKÁ PRAVDĚPODOBNOST: Martina Sáblíková - Je reálné, že jedna z osobností olympiády ve Vancouveru se bude na břehu Černého moře opět ucházet o dvě zlaté medaile. Minimálně.

Nikola Sudová - Majitelku dvou medailí z MS v jízdě v boulích letos přibrzdilo zranění, o olympijský kov se hodlá snažit za čtyři roky.

Šárka Záhrobská - Trojnásobná medailistka z MS a čerstvá majitelka olympijského bronzu má ve svých plánech i Soči. "Víc olympiád už ale nestihnu," říká.

UVIDÍ SE:
Lukáš Bauer - Již trojnásobný olympijský medailista účast na příští olympiádě nevylučuje, ale jistotu nemá. "Bude mi šestatřicet," říká běžec.

Tomáš Vokoun - Opora v brance, nejlepší hráč týmu ve Vancouveru, si není jistá. "Asi už budu starej," přemítá.

Tomáš Kraus - Bývalému mistrovi světa ve skikrosu bude v Soči téměř 40 let, nicméně účast nevylučuje. "Jen to po mně nechtějte vědět teď," pravil.

TÉMĚŘ NULOVÁ ŠANCE: Jaromír Jágr - Jeho hvězdné časy ještě definitivně neskončily, ale bude mu 42 let. Účastí by překvapil, musel by si však udržet výkonnost.

Jakub Janda - Někdejší dvojnásobný medailista z MS opět nepotkal formu a prohlásil, že na svou čtvrtou olympiádu už nepojede.

Věk nezastaví, za čtyři roky mu bude šestatřicet. Proto rozumějte jeho slovům.

"Soči nevylučuji, ale jestli tam vyjedu, to teprve uvidíme. Slíbím Soči, za dva roky skončím a vy budete říkat, že jsem to slíbil," usmíval se běžec na lyžích, který se spolu se Sáblíkovou postaral o největší várku z českého medailového přídělu.

Zato slalomářku Šárku Záhrobskou věk netlačí. Je jí pětadvacet a spojení s novým trenérem - přítelem Antonínem Strachem - ji z medailových výšin na velkých podnicích nesesadilo. "Končit nehodlám, víc olympiád než Soči už ale nestihnu," uvedla lyžařka, která do loňského rozchodu se svým otcem přivezla ze světových šampionátů kompletní medailovou sbírku. Na Soči myslí také akrobatická lyžařka Nikola Sudová, byť má před sebou operaci.

Majitelku stříbra a bronzu z mistrovství světa měsíc před olympiádou málem zastavil zpřetrhaný křížový vaz v koleni, přesto v kanadských boulích vyválčila šestnáctou příčku.

A hlavně - nenechala se odradit. "Čtyři roky utečou raz dva, bude mi teprve jednatřicet," naznačila "slečna helikoptéra", že ji myšlenky na olympijskou medaili neopouštějí. Podobně jako v případě Bauera se však pochybnosti vkrádají do duší dalších špičkových sportovců, kteří pomýšleli na boj o medaile. Tomáši Krausovi to při olympijské premiéře skikrosu nevyšlo podle představ, zklamaný byl i gólman hokejového týmu Tomáš Vokoun.

"Teď po mně nechtějte, abych řekl, jestli pojedu do Soči," uvedl populární "Krausík", kterému v té době potáhne na čtyřicítku. "Doufám, že mám ještě čtyři roky chytání před sebou, ale na další olympiádě už asi budu starej," zapřemítal třiatřicetiletý Vokoun.

Že ze současného týmu zůstane jen část opor? Možná jde o zbytečné obavy. Na příští olympiádu totiž pomýšlí i zástup mladých v čele s devatenáctiletou snowboardistkou Šárkou Pančochovou, druhou profesionálkou světového žebříčku, nebo ještě o dva roky mladší rychlobruslařkou Karolínou Erbanovou, jejíž dosavadní vzestup připomíná někdejší cestu Sáblíkové.

"To si pište, že Karolína bude skvělá," tvrdí trenér Novák. Nevěřte mu...!

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...