Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S hidžábem hrát nebudu, vzkazuje do Íránu americká šachistka jménem Nazi

Sport

  15:30
WASHINGTON/PRAHA - Některé elitní hráčky šachu pohrozily bojkotem světového šampionátu, který se bude v příštím roce konat v Íránu. Vadí jim, že se budou muset podrobit tamní tradici a hrát s muslimskou pokrývkou hlavy. Americká šampionka Nazi Paikidzeová-Barnesová řekla, že nebude-li mistrovství přeloženo jinam, do Íránu nepojede.

Americká šampionka Nazi Paikidzeová-Barnesová foto: Reuters

Vládce světového šachu: 23letý génius, co není ani trochu podivín

„Írán byl hostitelem šachových turnajů už v minulosti a ženy tam vždy musely mít hidžáb. Teď to bude stejné, je to jejich státní zákon. Je to ale náboženská a sexistická diskriminace. Jestli nezmění místo, nezúčastním se,“ řekla Paikidzeová-Barnesová.

„Jsem kvůli tomu velmi rozhořčená. Cítím se poctěna, že mám na světovém šachovém šampionátu zastupovat USA, a jsem zklamaná, jestliže tam z náboženských, sexistických a politických důvodů nebudu moci být,“ doplnila.

Panamerická šampionka Carla Herediaová z Ekvádoru se na MS nekvalifikovala, ale vyzvala 64 žen, které se mají soutěže zúčastnit, aby protestovaly proti povinnosti hrát v hidžábu.

Sport by neměl být diskriminován

Hráčka žijící v Texasu řekla, že se situace netýká jenom 64 kvalifikovaných hráček. „Je to světové téma a téma práv žen. Proto se k tomu vyjadřuji. Sport by neměl být poznamenán takovýmto typem diskriminace,“ řekla.

Velmistr Kaválek: Šachového Mozarta Carlsena jsem objevil já

V Íránu platí, že se ženy na veřejnosti musejí pohybovat v islámském oděvu, který zakrývá tělo i vlasy.

Íránu byl šampionát přidělen teprve v tomto týdnu. Susan Polgárová z komise ženského šachu v Mezinárodní šachové federaci (FIDE) řekla, že její instituce zatím nedostala žádné oficiální stížnosti týkající se podmínek turnaje.

Starší sestra slavné Judity Polgárové ujistila, že pokud je obdrží, vyřídí je „profesionálním a diplomatickým“ způsobem.

Není správné vyzývat k bojkotu

Sama už se soutěží neúčastní a řekla, že se jí nikdy nestalo, že by musela hrát v hidžábu. Kdyby si ho ale musela vzít, udělala by to z respektu ke kultuře dané země.

Podle mluvčího FIDE byl Írán jedinou zemí, která se nabídla uspořádat v únoru ženskou šachovou soutěž. Žádná ze 150 členských zemí federace proti tomu prý nevznesla námitku, ani USA.

Soňa Pertlová a její zamilovaný sport - šachy.
Norský šachista Magnus Carlsen.

Íránská hráčka Mítra Hedžázípúrová konstatovala, že bojkotovat šampionát by byla chyba, protože to zmaří příležitost propagovat ženský sport v Íránu.

„Bude to největší sportovní ženská soutěž, jaká se kdy v Íránu konala. V minulosti jsme neměli příležitost pořádat ženské sportovní soutěže. Není správné vyzývat k bojkotu, pro ženy v Íránu je to významná událost, příležitost ukázat naši sílu,“ řekla The Guardian.

Autor:

Mohlo by vás zajímat