3. března 2008 15:16 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

S oslavou radši počkám

Lukáš Bauer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Bauer. | foto: Lidové noviny

LAHTI/PRAHA V hotelu, v němž Lukáš Bauer přespává, včera na čas zkolabovala telefonní síť. Zřejmě nevydržela lavinu gratulací na lince Česko - Lahti k vítězství v seriálu Světového poháru. Nakonec se ale vše v dobré otočilo a Bauer poskytl LN rozhovor.

LN Krátce před startem jste se tvářil všelijak; dokonce jste kroutil hlavou. Copak se vám nelíbilo?

Nějak se mi na trať nechtělo...

LN Prosím...? Vám se nechtělo závodit?

No, tratě se mi v Lahti sice líbí, ale na tréninku jsem tady neměl ani jednou dobrý pocit. Pořád se měnilo počasí, úprava tratí taky za moc nestála. Zdálo se mi, že se trápím a v sobotu večer jsem byl dokonce tak vytočenej, že mě ostatní museli uklidňovat. Člověk je přeci jen trochu nervózní, blíží se konec svěťáku, pořád musím dokazovat, že jsem nejlepší a čekám, kdy tahle šňůra snů skončí... Ale nakonec se potvrdilo známé pravidlo, že když před závodem vidím leccos černě, jedu pak zpravidla dobře.

LN Jak se vám při patnácti kilometrovém závodě nakonec jelo?

Zpočátku jsem chtěl trochu šetřit síly, protože se závodilo na těžkém sněhu. Jenže, když mě někde na druhém kilometru na prvním mezičasu hlásili, že vedu, řekl jsem si proč na něco čekat, když se cítím dobře. Tak jsem se rozhodl, že do toho dám všechno. V posledním kole jsem ale už byl docela hotovej...

LN Cožpak jste si nemohl někdy trochu orazit, když jste vedl o více než 20 vteřin?

Když o tolik vedete, trápení na trati se lépe zvládá. V posledním kopci jsem si skutečně trochu polevil a nemusel tam proto zvracet...

LN V cíli jste vypadal docela svěží a dokonce jste vysekl divákům poklonu. Co vás to napadlo?

Do cíle jsem dojížděl strašně spokojený, a protože diváci byli docela slyšet, řekl jsem si proč ne, když to jde. Tak jsem jim poděkoval.

LN Kdy jste se dozvěděl, že se Sommerfeldt nehodlá zúčastnit sprintu v Drammenu?

René mě překvapil, když nastoupil k sobotnímu sprintu. Tak jsem si do něj po závodě rejpnul, jestli do Drammenu pojede, anebo bude šetřit síly na padesátku na Holmesu. Odpověděl, že sprint nepojede.

LN Takže vám v tu chvíli sepnulo, že vám tudíž už nikdo křišťálový glóbus nevezme?

Právě, že ne. Nekalkuloval jsem v tu chvíli o kolik bodů mám více než René, nevěděl jsem navíc, jak dopadl Hetland. Prostě jsem to neřešil. Oznámil mi to až televizní reportér Marek Svačina.

LN Takže vás v neděli večer čekala velká oslava?

Stát se ještě může leccos, třeba Drammen Renému trenér přikáže... Navíc servismani spěchali hned po závodě na loď, já do Osla letím až v pondělí. Takže cinknutí skleniček necháme na středu, až zjistím, že René skutečně není na startu. Oslavu ale chystám až do Bormia a hlavně pak do Čech, až se vrátím.

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?