2. listopadu 2011 12:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sáblíková chce medaile i s houbičkou na mytí aut v botě

Rychlobruslařká hvězda Martina Sablíková a její trenér Petr Novák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rychlobruslařká hvězda Martina Sablíková a její trenér Petr Novák | foto: ČTK

PRAHA V nových bruslích a s tradičně nejvyššími ambicemi vstoupí rychlobruslařka Martina Sáblíková do sezony. Opět chce získávat medaile a k tomu by české hvězdě měla pomoci i houbička v pravé botě, aby ji netlačil kotník.

"Cíle do sezony jsou stejné jako vždycky, nějaké 'bedny' by to chtělo," řekla Sáblíková na tiskové konferenci v Praze dva týdny před začátkem Světového poháru v Čeljabinsku. "Je na mě větší tlak, všichni očekávají, že něco pojedu, ale mám víc zkušeností a každý závod je jiný. Tak uvidíme," dodala.

Sáblíková na úvod sezony vyhrála v rámci soustředění v Inzellu přípravný závod na 3000 metrů časem 4:05,69 minuty a porazila nizozemskou soupeřku Ireen Wüstovou o šest sekund. "Začátek to byl podle mých představ a časem dala jasně najevo, že s ní musí svět na pódiu určitě počítat," uvedl trenér Petr Novák.

Výhry Sáblíková v Německu dosáhla již v nových speciálních botách, které si stejně jako Karolína Erbanová nechala vyrobit na míru v Nizozemsku. Čtyřiadvacetiletá dvojnásobná olympijská vítězka Sáblíková ale zpočátku v nových bruslích trpěla. Pevnější bota tlačila na pravý kotník, pomohla až houbička na mytí aut, kterou trenér koupil u benzinové pumpy.

"Mám asi divný kotník. Mám přes něj nataženou šlachu, nevím, kdo to vymyslel, a jak to tlačilo, tak mě kotník bolel a otékal," popisovala Sáblíková. Na radu Erbanové proto zkusila houbičku. "A funguje to! Do houbičky je vystřižená díra, tlak na nohu se proto rozkládá a kotník nebolí, což je důležité," oddechla si Sáblíková.

Nová bota má přinést zlepšení při startech a v zatáčkách ve větších rychlostech. "Bota úplně přilne k noze, nemám tam místo a doufám, že mi to opravdu pomůže," tvrdila Sáblíková. "Časy už jezdí kvalitní," pochvaloval si kouč Novák.

Rychlobruslařka musela na botách vymyslet i nové zavazování tkaniček. Mají totiž o dírku víc než ty staré. "Když jsem to utáhla až nahoře a ohnula nohu, tak mě to škrtilo," vysvětlila Sáblíková. Se zavazováním si proto musela pohrát. "Děcka z týmu se mi smály, protože udělám mašličku už na předposlední dírce a teprve pak je protáhnu do poslední, v které to nedotahuju, aby to neškrtilo," podotkla.

Světový pohár začne nově v ruském Čeljabinsku

Mezi novináře přišla Sáblíková evidentně ne zcela volným krokem. Zdálo se, že trochu kulhá, o zranění ale nešlo: bolely ji nohy z tréninku. "Přehnala jsem to s výskoky, odrovnala jsem se a hrozně mě bolí stehna," uvedla Sáblíková.

Světový pohár začne Sáblíkové nově v ruském Čeljabinsku a poté v kazašské Astaně. "Těším se na nová místa, ale trošku mám strach z časového posunu. Ale snad budeme jezdit až odpoledne, abych se mohla vyspat," řekla Sáblíková.

V létě jezdila Sáblíková více na kole než jindy. Příprava by tím ale utrpět neměla. "Nejezdili jsme kolečkové brusle, ale zase si odpočinuly bruslařské svaly a mělo by to být dobré," uklidňoval Novák Sáblíkovou, která se v srpnu při prvním dotyku s ledem trochu ošívala.

"Dohnala jsem to, odraz je snad takový, jaký by měl být, a snad nebude problém," konstatovala Sáblíková. Před sezonou také dostala velkou kytici plnou žlutých květin, které by měly symbolizovat zisk mnoha zlatých medailí.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.