Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sáblíková dominuje i cyklistice, je mistryní republiky

Sport

  18:51
OLOMOUC - Dvojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení Martina Sáblíková a Petr Benčík obhájili národní tituly na společném šampionátu České republiky a Slovenska v silničním závodě cyklistů s hromadným startem, který se dnes jel v okolí Svatého Kopečku v Olomouci.

Martina Sáblíková (uprostřed) ovládla republikové mistrovství v silniční cyklistice foto: ČTK

Sáblíková podobně jako v časovce triumfovala s velkým náskokem před Martinou Růžičkovou, mezi muži protnul cílovou pásku jako první Slovák Peter Sagan, druhý ve spurtu pětičlenné skupiny dojel Benčík.

Trojnásobná medailistka z her ve Vancouveru zkompletovala double i přesto, že se naplnily její obavy z paralelního závodu s muži. Ženy se na desetikilometrový okruh s členitým profilem vydaly jen čtyři minuty po nich a už v třetím kole pohltil mužský balík ženský peloton: zrovna ve chvíli, kdy vpředu s minutovým náskokem šlapaly do pedálů Sáblíková, Růžičková a Jarmila Machačová.

Zbytek startovního pole využil situace a v závětří rychlejších cyklistů únik vedoucí trojky brzy zlikvidoval. "Tohle nebyl fér závod. Holky, co měly více než minutovou ztrátu, najednou přilítly s balíkem, a kdybychom si toho nevšimli, ani by Martina nevěděla, že je předjely," hřímal po závodu navzdory vítězství trenér Sáblíkové Petr Novák.

Jeho svěřenkyni však ani okolnosti dnes zastavit nemohly. Sáblíková byla v polovině závodu i u druhého úniku šestičlenné skupiny, z níž se dvě kola před cílem oddělila a už jen zvyšovala náskok. Druhá Růžičková dojela s více než dvouminutovým mankem. "Martina má tak skvělou formu, že i na mistrovství světa se může cyklistický svět ještě hodně divit," řekla vicemistryně.

Členitý terén s mnoha stoupáními i sjezdy vybízel k trhákům. Mezi muži jich byla celá řada především zásluhou aktivity jezdců PSK Whirlpool, ujet se pokoušel čerstvý mistr v časovce Jiří Hudeček nebo cyklokrosový šampion Zdeněk Štybar, nadějně se chvíli jevila i sólová jízda Večeři s Kochmanem, jenže rozdíly mezi uprchlíky a hlavní skupinou se nikdy nepřehouply přes pár desítek vteřin.

Výsledky MR v silniční cyklistice

Ženy (110 km):
1. Sáblíková (Novis Team) 3:15:26, 2. Růžičková (Michela Fanini Record Rox) -2:08, 3. Machačová (Dukla Praha) -3:54, 4. Slámová (Vienne Futuroscope) -3:55.

Až v patnáctém ze sedmnácti okruhů ukázala pelotonu záda šestice Benčík, Novák, Sagan, Kozubek, Hačecký, Štybar a i díky tomu, že každý z uprchlíků měl jinou klubovou příslušnost, jí vzájemná spolupráce vynesla úspěch a více než tříminutový odstup od hlavního pole.

Na čelo se dotáhli ještě Jurčo s Leopoldem Königem, který v posledním okruhu hýřil aktivitou a zkoušel se odpoutat, ale to se ve sjezdu za nezájmu ostatních podařilo jen Saganovi. Ten si nakonec dojel pro vavříny, při závěrečném spurtu další pětičlenné skupinky byl nejrychlejší veterán Benčík a obhájil titul před Königem a Štybarem.

Výsledky MR mužů

Muži (183,6 km):
1. P. Sagan (SR/Liquigas Cannodale) 4:38:42,
2. Benčík (PSK Whirlpool-Author),
3. König (Team NetApp) oba -53,
4. Štybar (Quick Step Cycling Team),
5. Novák (Trevigiani Bottoli) -54,
6. Jurčo (SR/Dukla Trenčín Merida) -58.

"Mám z toho hroznou radost, celý závod jsem si věřil," řekl Benčík, který byl rozladěn malou aktivitou ostatních stájí. "Bylo to všichni proti Whirlpoolu. Jediný, kdo tvořil závod, jsme ale byli my. O to mám větší radost, že po těch kecech, jak jsme slabí, se to povedlo a byl to náš závod," vykládal Benčík.

Přiznal, že týmová taktika byla ušita na míru pro něj. "Na 130. kilometru byli od nás všichni na šrot, jediný, kdo tam zůstal, jsem byl já. Ale taková byla taktika a jsem rád, že jde aspoň vidět, že když každý dělá to, co má, k něčemu to vede," dodal Benčík.

Premiérovou medaili na silnici získal v Olomouci mistr světa v cyklokrosu Štybar, který při závěrečném spurtu do mírného stoupání už nenašel dostatek sil. "Pro mě to je motivace do dalších závodů. Soustředil jsem se na první místo ve spurtu, ale když jsem viděl, že Benčíka nepředspurtuju, tak jsem tak nějak svěsil nohy," řekl Štybar. "Mrzelo mě, že jsme nechali ujet Sagana. Byli jsme domluvení, že si v závěru pomůžeme. Ale tím, že závodil o slovenský titul a my o český, po něm nikdo nejel. Ujel nám vlastně jen tím, že při sjezdu zalehl, zatímco my brzdili," dodal Štybar.

Autor:

Mohlo by vás zajímat