Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sáblíkovou na OH nedostaneme, brání se cyklistický svaz

Rychlobruslařka Martina Sáblíková umí i na kole | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rychlobruslařka Martina Sáblíková umí i na kole | foto: ČTK

PRAHA Český svaz cyklistiky neusiloval o divokou kartu pro Martinu Sáblíkovou na olympijské hry v Londýně, neboť ji podle podmínek Mezinárodního olympijského výboru dostat nemohl. Svaz poukázal na to, že divoká karta může být přidělena pouze zemi, jejíž olympijský výbor vyslal na minulé dvě olympiády v průměru maximálně šest sportovců.

"Vzhledem ke skutečnosti, že OH se účastní více než sto českých sportovců (v Pekingu v roce 2008 jich bylo 134), neplníme tento požadavek a na základě těchto informací došlo Prezídium k rozhodnutí, že Český svaz cyklistiky o divokou kartu pro Martinu Sáblíkovou žádat nebude," stojí v prohlášení cyklistického svazu, jehož rozhodnutí podrobil kritice kouč úspěšné rychlobruslařky Petr Novák.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Sáblíková, která v uplynulém týdnu v Heerenveenu získala na MS zlaté medaile v závodech na 3000 a 5000 metrů, si účast v Londýně nevyjela. Na loňském světovém šampionátu v Kodani skončila v časovce na 28. místě, přičemž k zajištění nominace na OH potřebovala být nejhůře desátá.

I přesto Sáblíková s koučem Novákem nadále o účast na letních hrách stáli, k čemuž by ovšem dvojnásobná olympijská šampionka v rychlobruslení musela nastřádat potřebné body v žebříčku Mezinárodní cyklistické unie UCI nebo obdržet divokou kartu. "Už se ke mně dostávají různé možnosti a teorie, jak se do Londýna ještě dostat. Na kolo určitě nezanevřeme a budeme se připravovat tak, jako bychom do Londýna jet měli," ujistil Novák v září po neúspěšném vystoupení na MS v časovce.

Svaz by Martinu neměl posílat k ledu, zlobí se kouč Sáblíkové Novák

Právě na divokou kartu podle všeho sázel kouč nejvíce, i proto že držitelka bronzové medaile z časovky na mistrovství Evropy do 23 let z roku 2007 ovládla v posledních dvou letech domácí cyklistický šampionát jak v časovce, tak i v závodě s hromadným startem. Novák byl proto zklamaný, když nedávno vyšlo najevo, že prezídium cyklistického svazu na listopadovém jednání zamítlo návrh silniční komise o divokou kartu pro Sáblíkovou pro OH v Londýně.

"Já si myslím, že Martina cyklistice v České republice hodně pomohla a měli by si toho ti představitelé vážit a ne ji posílat k ledu," uvedl Novák minulý týden v Heerenveenu. Více se chce k celé záležitosti vyjádřit na úterní tiskové konferenci v Praze.

Cyklistický svaz zveřejnil na svém webu odůvodnění k zamítnutí žádosti a odkazuje na dokument, podle něhož může být divoká karta udělena pouze těm národním výborům, které na posledních dvou olympiádách zastupovalo v průměru šest a méně sportovců. Cílem je především posílení jedné ze zásad Olympijské charty, kterou je univerzální rozšíření olympijských her a umožnit zemím s žádným nebo velmi nízkým počtem kvalifikovaných sportovců účast na OH.

O rozdělení účastnických míst v olympijských závodech silničních cyklistek rozhodne UCI koncem května. Pro muže získala Česká republika už na podzim dvě místa v závodu s hromadným startem.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Slavisté mají jednoho nakaženého, na soustředění končí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Slavisté mají jednoho nakaženého, na soustředění končí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Slavisté mají jednoho nakaženého, na soustředění končí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?
RADY LÉKAŘE: Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor?

Kdy je zvýšená teplota u dětí v pořádku a kdy je potřeba vyhledat lékaře? Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor? Na vaše otázky...