Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sáblíkovou na OH nedostaneme, brání se cyklistický svaz

Sport

  17:27
PRAHA - Český svaz cyklistiky neusiloval o divokou kartu pro Martinu Sáblíkovou na olympijské hry v Londýně, neboť ji podle podmínek Mezinárodního olympijského výboru dostat nemohl. Svaz poukázal na to, že divoká karta může být přidělena pouze zemi, jejíž olympijský výbor vyslal na minulé dvě olympiády v průměru maximálně šest sportovců.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková umí i na kole foto: ČTK

"Vzhledem ke skutečnosti, že OH se účastní více než sto českých sportovců (v Pekingu v roce 2008 jich bylo 134), neplníme tento požadavek a na základě těchto informací došlo Prezídium k rozhodnutí, že Český svaz cyklistiky o divokou kartu pro Martinu Sáblíkovou žádat nebude," stojí v prohlášení cyklistického svazu, jehož rozhodnutí podrobil kritice kouč úspěšné rychlobruslařky Petr Novák.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Sáblíková, která v uplynulém týdnu v Heerenveenu získala na MS zlaté medaile v závodech na 3000 a 5000 metrů, si účast v Londýně nevyjela. Na loňském světovém šampionátu v Kodani skončila v časovce na 28. místě, přičemž k zajištění nominace na OH potřebovala být nejhůře desátá.

I přesto Sáblíková s koučem Novákem nadále o účast na letních hrách stáli, k čemuž by ovšem dvojnásobná olympijská šampionka v rychlobruslení musela nastřádat potřebné body v žebříčku Mezinárodní cyklistické unie UCI nebo obdržet divokou kartu. "Už se ke mně dostávají různé možnosti a teorie, jak se do Londýna ještě dostat. Na kolo určitě nezanevřeme a budeme se připravovat tak, jako bychom do Londýna jet měli," ujistil Novák v září po neúspěšném vystoupení na MS v časovce.

Svaz by Martinu neměl posílat k ledu, zlobí se kouč Sáblíkové Novák

Právě na divokou kartu podle všeho sázel kouč nejvíce, i proto že držitelka bronzové medaile z časovky na mistrovství Evropy do 23 let z roku 2007 ovládla v posledních dvou letech domácí cyklistický šampionát jak v časovce, tak i v závodě s hromadným startem. Novák byl proto zklamaný, když nedávno vyšlo najevo, že prezídium cyklistického svazu na listopadovém jednání zamítlo návrh silniční komise o divokou kartu pro Sáblíkovou pro OH v Londýně.

"Já si myslím, že Martina cyklistice v České republice hodně pomohla a měli by si toho ti představitelé vážit a ne ji posílat k ledu," uvedl Novák minulý týden v Heerenveenu. Více se chce k celé záležitosti vyjádřit na úterní tiskové konferenci v Praze.

Cyklistický svaz zveřejnil na svém webu odůvodnění k zamítnutí žádosti a odkazuje na dokument, podle něhož může být divoká karta udělena pouze těm národním výborům, které na posledních dvou olympiádách zastupovalo v průměru šest a méně sportovců. Cílem je především posílení jedné ze zásad Olympijské charty, kterou je univerzální rozšíření olympijských her a umožnit zemím s žádným nebo velmi nízkým počtem kvalifikovaných sportovců účast na OH.

O rozdělení účastnických míst v olympijských závodech silničních cyklistek rozhodne UCI koncem května. Pro muže získala Česká republika už na podzim dvě místa v závodu s hromadným startem.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Testujeme: Jak vybrat správné čočky pro astigmatismus?
Testujeme: Jak vybrat správné čočky pro astigmatismus?

Nosíte čočky a máte astigmatismus očí? Víte, kde nakoupit ty správné, které vám rozhodně nebudou dráždit oči? Redakce testovala za vás! Chcete...

Mohlo by vás zajímat