Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sáblíková nechápe nová pravidla: Diskvalifikují mě na každém závodě

Sport

  8:27
PRAHA - Úvodní závod Světového poháru sice dvojnásobná olympijská vítězka Martina Sáblíková "okoštuje" až v listopadu, ale už nyní má z blížící se sezony lehce zamotanou hlavu. Zneklidňují ji totiž nová pravidla.

Martina Sáblíková. foto: ČTK

Dlouhé roky se Sáblíková pod vedením trenéra Petra Nováka učila získávat v každé zatáčce desetiny či třeba jen setiny vteřin k dobru. Projížděla jimi totiž tak rychle, až ji mírně vynášely do dráhy soupeřky. Teď je se vším konec. Navíc podle nových pravidel nebude smět s rychlobruslařskými noži zabrousit do vedlejší dráhy ani na rovinkách. Kdo tak učiní, bude bez pardonu diskvalifikován.

Začíná odnaučování... "Teď už snad na závody ani nebudu muset jezdit," povídala včera sklesle hrdinka z vancouverské olympiády. "Na každém mě totiž diskvalifikují. Tak či onak, teď se budu muset odnaučovat to, co jsem tak dlouho pilovala..." Petr Novák sice až tak skeptický není, ale novinka se mu také ani trochu nelíbí.

"Všechno zvládneme, ale budeme muset měnit techniku," mračil se. "Tuhle novinku považuju jednoznačně za krok zpátky. Bafuňáři by snad spíše měli závodníkům vytvářet co nejlepší podmínky, ne? Já se ale nebojím jen o Martinu, tahle nová pravidla mohou diskriminovat prakticky všechny rychlobruslařky." Jako příklad uvedl celkem obvyklou věc, kdy závodnice špatně nasadí brusli na led a při drobné kolizi přejede do vedlejší dráhy, aniž by soupeřku omezila.

CO KRÁLOVNU ČEKÁ

Mistrovství světa 12. - 13. února 2011 Calgary (Kanada)
MS v jednotlivých disciplínách 10. - 13. března 2O11 Inzell (Německo)
Světový pohár 2010/2011:
12. - 14. listopadu Heerenveen (Nizozemsko)
19. - 21. listopadu Berlín (Německo)
27. - 28. listopadu Hamar (Norsko)
4. - 5. prosince Changchun (Čína)
28. - 30. ledna Moskva (Rusko)
19. - 20. února Salt Lake City (USA)
4. - 6. března Heerenveen (Nizozemsko)

"Kdo a podle čeho bude posuzovat, jestli někdo přejel vedle záměrně, nebo ne? A kdo bude tyhle věci hlídat? Jeden komisař, který nemůže z jednoho místa přesně posoudit, co se třeba na druhé straně oválu stalo? Takže i za drobnou kolizi bude kdokoliv pykat diskvalifikací?" pokládá si trenér řečnické otázky. "Já si snad budu muset všechny Martininy jízdy natáčet."

"Já bych ještě pochopila, kdyby se do venkovní dráhy nesmělo při výjezdu ze zatáčky," doplnila ho třiadvacetiletá subtilní královna rychlobruslařských oválů. "Ale dobře. Mohla bych případně soupeřku ohrozit. Budiž. To je svým způsobem fakt. Ale proč mám být trestaná za to, když náhodou přejedu do druhé dráhy na rovince? Vždyť si tím trasu vůbec nezkrátím..."

Sáblíková se stala před pěti šesti roky průkopnicí osobitého projíždění zatáček, v současné době ale její způsob přejíždění do vedlejších drah praktikuje podle jejího trenéra až 40 procent závodnic. Aneb téměř polovina světových rychlobruslařek se záhy stane jakýmsi ohroženým druhem. Nikdo totiž neví, co všechno nová pravidla v praxi přinesou.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat