Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sáblíková obhájila světové zlato!

Sport

  10:04
NAGANO - Rychlobruslařka Martina Sáblíková opět potvrdila svou skvělou formu. Na mistrovství světa v Naganu obhájila titul mistryně světa na trati 5000 metrů. Česká závodnice se jako jediná dokázala dostat pod hranici sedmi minut, časem 6:58,22 pokořila osm let starý rekord dráhy. Stříbro získala Hughesová z Kanady.

Martina Sáblíková obhájila světové zlato! foto: AFP

Sáblíková se na olympijské dráze představila v poslední jízdě společně s Němkou Claudií Pechsteinovou. Brzy bylo jasné, že se Sáblíkové, která na pětce neprohrála už od listopadu
2006, podaří splnit roli hlavní favoritky. Po tradičně pomalejším začátku, kdy se ale držela plánovaných časů na kolo, se dostala na mezičase 2600 metrů do čela. Všechny favoritky však na tom již v tu chvíli byly hůře, neboť průběžné první místo si na těchto metách držela Japonka Masako Hozumiová, která přepálila začátek.

"Jsem strašně ráda, že po nevydařené trojce jsem získala zlato a obhájila jsem titul na pětce. Po čtvrtém místě jsem si vše vynahradila," prohlásila dvacetiletá závodnice. Hodně jí prý pomohly i povzbuzující zprávy od příznivců z Česka. "V pátek i v sobotu jsem
dostávala zprávy, že se nemám vzdávat, že to vyjde dnes. Že mi fandí," ocenila Sáblíková přízeň fanoušků.

Sáblíková si tak bezpečně dojela pro třetí titul mistryně světa v kariéře. Navíc se jí podařilo překonat i rekord naganské dráhy, který od olympijských her v roce 1998 držela právě Pechsteinová.

Maximálně spokojen s výkonem své svěřenkyně byl i trenér Petr Novák. "Dnes Martina jela přesně tak, jak měla jet na trojce. Tam jsme ale bohužel oba udělali chyby. Dnes ale nedala soupeřkám šanci a jela výborně po všech stránkách," podotkl Novák.

Druhé místo obsadila úřadující olympijská šampionka Hughesová, která za dvacetiletou Češkou zaostala o 6,57 sekundy. Bronzovou medaili získala další Kanaďanka Kristina Grovesová, která v pátek vystřídala Sáblíkovou na trůnu pro nejlepší ženu na trati 3000 metrů.
Autor: