Sáblíková ovládla i finálový závod SP v Berlíně

17:11aktualizováno  19:13
BERLÍN - Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála i finálový díl Světového poháru na dlouhých tratích, jímž byl závod na 3000 metrů v Berlíně. Dvojnásobná olympijská šampionka z Vancouveru v této sezoně na vytrvaleckých tratích ani jednou neprohrála a šesté celkové prvenství v SP za sebou měla jisté už před startem závodu. V Berlíně porazila nejbližší konkurentku Stephanii Beckertovou o 2,48 sekundy.

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková foto: ČTK

"Musím říct, že to bylo těžké, protože Stefi na tom ledě předvedla výborný čas a já jsem věděla, že musím na ten čas jet," řekla po závodě Sáblíková. "Měla jsem trošičku výhodu, že jsem tu měla výborné publikum. Musím strašně poděkovat všem fanouškům, kteří přijeli, protože na startu mě to tak nabudilo, že to bylo až neuvěřitelné," složila hold asi pěti desítkám krajanů, kteří českou rychlobruslařku hlasitě hnali za dalším úspěchem.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Čtyřiadvacetiletá svěřenkyně trenéra Petra Nováka kraluje SP na dlouhých tratích nepřetržitě již od roku 2007. V této sezoně vyhrála Sáblíková všech šest závodů a získala maximální možný počet 650 bodů. Druhá Beckertová na ni v konečném pořadí ztratila 240 bodů.

Kouč Novák: Martina to od začátku kontrolovala

V německé metropoli se Sáblíková představila v poslední rozjížďce spolu s domácí veteránkou Claudií Pechsteinovou a bojovat musela nejen s ní, ale na dálku také s časem její krajanky Beckertové 4:05,62 z předchozí jízdy. V závěru však už bylo jasné, že si jede pro další triumf.

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková

"Já jsem hlavně chtěla trochu vyzkoušet tu nohu na zítřejší patnáctistovku. Vydržela a musím říct, že mě to skoro vůbec nebolí, takže jsem ráda a zítra patnáctistovku pojedu," uvedla Sáblíková, kterou před závodem opět trápilo tříslo. S výkonem své svěřenkyně byl spokojen i trenér Novák. "Myslím, že si to Martina od začátku kontrolovala. Bylo vidět, že ta třísla už jsou lepší. V posledních dvou kolech nijak neumírala. Já si myslím, že se tou jízdou bavila," řekl kouč.

Jeho další svěřenkyně Karolína Erbanová dojela v závodu na 500 metrů třináctá. I ta byla se svou jízdou spokojená. "Vzhledem k tomu, že jsem se v pondělí vrátila z Japonska z juniorského mistrovství světa, cestovala jsem 30 hodin, k tomu časový posun a ještě k tomu třídenní antibiotika kvůli nachlazení, tak tenhle výsledek je pro mě dobrý," uvedla držitelka dvou zlatých medailí z juniorského šampionátu v Obihiru.

Výsledky finále SP v Berlíně

Muži

500 m: 1. Gregg (Kan.) 35,06, 2. Koskela (Fin.) 35,07, 3. Mo Te-pom (Korea) 35,17. Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Fredricks (USA) 610 b., 2.Koskela 584, 3. Mo Te-pom 582.

1500 m: 1. Bökko (Nor.) 1:47,49, 2. Nuis 1:47,69, 3. Verweij (oba Niz.) 1:47,72. Konečné pořadí SP (po 6 závodech): 1. Bökko 472, 2. Nuis 430, 3. Davis (USA) 425.

Ženy

500 m: 1. Ťing Jü (Čína) 37,94, 2. I Sang-hwa (Korea) 38,00, 3. Wolfová (Něm.) 38,37, ...13. ERBANOVÁ 38,78. Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Ťing Jü 810, 2. Wolfová 779, 3. I Sang-hwa 770, ...17. ERBANOVÁ 175.

3000 m: 1. SÁBLÍKOVÁ 4:03,14, 2. Beckertová 4:05,62, 3. Pechsteinová (obě Něm.) 4:07,64. Konečné pořadí SP (po 6 závodech): 1. SÁBLÍKOVÁ 650, 2. Beckertová 410, 3. Pechsteinová 405.