20. března 2010 17:59 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sáblíková ovládla tři kilometry, celkově je zatím třetí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Martina Sáblíková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martina Sáblíková. | foto: ČTK

Heerenveen  Rychlobruslařka Martina Sáblíková je třetí po polovině mistrovství světa ve víceboji v Heerenveenu, kde obhajuje zlato z minulého roku. Dvojnásobná olympijská vítězka zahájila závod jedenáctým místem na své nejslabší trati 500 metrů, poté splnila roli favoritky vítězstvím na 3000 metrů v čase 4:03,59.

V průběžném pořadí jsou před Sáblíkovou její dvě očekávané největší soupeřky Ireen Wüstová a Kristina Grovesová. Domácí Wüstová skončila za dvaadvacetiletou Češkou na trojce druhá o 1,51 sekundy a vede. Před prvním nedělním závodem, kterým bude patnáctistovka, má před Sáblíkovou v přepočtu náskok 1,38 sekundy. Kanaďanka Grovesová je pouze osm setin za Wüstovou.

Závod vyvrcholí parádní tratí Sáblíkové na 5000 metrů.

Celkově osmnácté místo patří druhé české reprezentantce Karolíně Erbanové.

Sedmnáctiletá debutantka potvrdila na trati 500 metrů své sprinterské kvality a díky času 39,31 byla po úvodní disciplíně třetí. Na trojce pak skončila poslední čtyřiadvacátá.

Sáblíková zahájila závod svým druhým nejlepším časem v kariéře 40,25 a po dojezdu neskrývala spokojenost. Na evropském kontinentu Sáblíková dosud nikdy rychleji nejela. "A jelo se mi docela pěkně, ale nečekala jsem, že pojedu tak rychle, protože v tréninku ta první stovka byla strašná," řekla novinářům po závodě Sáblíková.

Dosažený čas ji před dalšími disciplínami povzbudil. "Nohy bolí vždycky, a to je docela normální, ale samozřejmě potom, jak jsem teď zajela, se cítím dobře. Ale uvidíme, jak bude vypadat těch sedm a půl kola," dodala před trojkou.

Trenér Petr Novák zářil po zahajovacích výkonech spokojeností. Sáblíková podle něj bude bojovat o medaile, přičemž před závodem ji prohlašoval za vítězku, pokud zajede čas pod 41 vteřin, což se jí nakonec se značnou rezervou povedlo. "Měla tady osobák 40,90, takže si ho přejela o sedm desetin. Největší soupeřka bude asi Grovesová," řekl Novák.

Erbanová naplnila jeho očekávání, že by se v prvním závodě mohla vejít na stupně vítězů. Dál už ale bude v závodě pokračovat bez medailových ambicí.

Její čas na pětistovce přitom mohl být ještě lepší, kdyby krátce po startu nechybovala. "Byly tam chyby jak na startu, tak vlastně na střídací rovince, kdy jsem zaškobrtla a trochu ztratila rychlost. Ale na stovce na konci už jsem zase soupeřku doháněla," uvedla Erbanová.

Podle Nováka je ale v 17 letech ještě příliš mladá na to, aby mohla udržet přední pozice, tratě 3000 a 5000 metrů jsou příliš náročné. "Na ní je tři a pět kilometrů zatím pořád moc, ještě bude tak dva roky dozrávat. Kdyby se dostala do finále (pro dvanáct nejlepších), tak je to pro mě senzace," dodal.

ČTK
  • 0Diskuse