Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sáblíková před olympiádou v Soči: Doufám, že nějakou medaili přivezu

Sport

  12:02aktualizováno  13:16
PRAHA - Rychlobruslařka Martina Sáblíková se na únorových olympijských hrách představí jako největší hvězda české výpravy a obhájkyně tři medailí. Královna dlouhých tratí 106 dní před startem her v Soči o konkrétních cílech hovořit nechce, věří ale, že na stupních vítězů chybět nebude.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková představila před olympijskou sezonou životopisnou knihu Radky Červinkové a film Davida Bonaventury Sama proti času foto: ČTK

"Kolik získám medailí? Nevím. Doufám ale, že nějaká bude. Věřím, že budu dobře připravená, ale soupeřky na tom bude stejně. A pak bude otázka, jestli bude někdo lepší (než já)," uvedla Sáblíková na dnešní tiskové konferenci v Praze. Ve Vancouveru získala zlaté medaile na tratích 3000 a 5000 metrů, na patnáctistovce byla třetí. "Ještě dnes nemůžu uvěřit, že se mi to ve Vancouveru povedlo. Vím, že to bude teď těžké, protože si uvědomuju očekávání, která mě budou provázet," přiznala Sáblíková.

Na nervozitu prý zatím není čas. "Teď se všichni soustředí na čtyři Světové poháry, které nás do prosince čekají. Pak už půjde do tuhého," řekla. Ani času na odpočinek mnoho nebude. "Před Soči bude jen čas, kdy budeme dolaďovat formu. Tam si člověk trochu odpočine, ale nic extra už nebude," uvedla svěřenkyně trenéra Petra Nováka. Sáblíková má za sebou starty na zkušebních závodech v Inzellu, ostrý začátek sezony ji čeká druhý víkend v listopadu, kdy se v Calgary uskuteční první díl Světového poháru.

"Už se těším, až to začne. Na druhou stranu mám ale i trochu strach, první závod seriálu nepatří mezi mé nejoblíbenější. Všichni sledují, jakou má kdo formu. Půjde hlavně o to dostat se do osmičky, která bude mít na olympiádě právo startu v posledních rozjížďkách," řekla Sáblíková. O své výkony by ale podle všeho neměla mít obavy. V Inzellu si totiž šestadvacetiletá rychlobruslařka zajela osobní maximum na patnáctistovce na evropském kontinentu 1:56,72 minuty.

Limit pro start v seniorském SP zajela i sedmnáctiletá Zdráhalová

"Z času jsem byla hodně překvapená. Jela jsem ale ve dvojici s Ireen Wüstovou, což byla velká motivace. Byla jsem ale spokojená i s časem na trojce. Je pravda, že se mi jezdí dobře. Vypadá to, že jsme od trenéra připraveni dobře," ocenila Sáblíková letní přípravu pod vedením náročného kouče. "Doufám, že to bude pokračovat i nadále," přála si desetinásobná světová šampionka. Nadcházející sezona bude pro Sáblíkovou odlišná, vedle klasických tratí ji čekají i starty v týmových závodech.

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková

Limit pro start v seniorském SP totiž zajela i sedmnáctiletá Nikola Zdráhalová, trenér Novák tak má možnost přihlásit českou trojici do klání týmů a hodlá ji využít. "Jsem ráda, že nás bude více, a těším se na to. Na mladší holky jsem hodně pyšná. Je výborné, že jdou výkonnostně nahoru. A těším se i na týmy. Když jsme je před třemi čtyřmi lety jezdily, tak mě bavily. I když si uvědomuju, že pro Niki bude těžké, aby se nás udržela," uvedla Sáblíková. Třetí do party bude Karolína Erbanová.

Život Sáblíkové před olympiádou přiblíží kniha i film

Rychlobruslařka Martina Sáblíková má sice momentálně již plnou hlavu blížících se olympijských her v Soči, přípravu na sezonu i její začátek jí ale zpestřují i nesportovní aktivity. V závěru listopadu vyjde kniha o jejím životě Sama proti času a na začátku prosince se do kin dostane stejnojmenný dokumentární film, který by poté měla Česká televize odvysílat v první den her bezprostředně po skončení slavnostního zahájení.

Přípravu Sáblíkové, která bude v Soči obhajovat dvě zlaté a jednu bronzovou medaili, ale vznik knihy, kterou napsala Radka Červinková, ani natáčení filmu nenarušily. "Naštěstí film je o tom, co dělám, takže jsem dělala všechno, co normálně. Jenom jsem za sebou měla kameru, což není tak hrozný," uvedla Sáblíková na dnešní tiskové konferenci v Praze.

S knihou to prý bylo podobné. "Radka vždy přijela večer. Žádný trénink mi tak neutíkal. Vše bylo v pohodě," řekla Sáblíková, která přiznala, že původně se měl točit jen film. "Tak z devadesáti procent mě přiblíží lidem. Něco jsem si nechala pro sebe," usmívala se šestadvacetiletá desetinásobná světová šampionka.

O Sáblíkové již jedna kniha vyšla, krátce po skončení olympiády ve Vancouveru. Tentokrát se objeví na pultech před vrcholnou akcí. "Myslím si, že to není problém. Film končí tak, že se bavíme o Soči. Divák si to pak v Soči dožije se mnou. Myslím si, že je to dobrý nápad," uvedla Sáblíková, která se prý při sledování filmu dvakrát rozbrečela a desetkrát dostala záchvat smíchu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat