7. března 2008 11:34 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sáblíkové selhaly nervy

Martina Sáblíková na trati v Naganu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martina Sáblíková na trati v Naganu. | foto: ČTK

NAGANO/PRAHA První metu na mistrovství světa rychlobruslařka Martina Sáblíková nesplnila. Nepodařilo se jí obhájit zlatou medaili z loňského šampionátu v Salt Lake City na trati 3000 metrů.

Letošní vítězka Světového poháru na dlouhých tratích sice v průběhu sezony na trati 3000 metrů nikdy neprohrála s více než jednou soupeřkou, v Naganu však nestačila hned na tři v čele s Kanaďankou Kristine Grovesovou. "Je to sport, nemůžu pořád vyhrávat. I porážky k tomu patří. Tentokráte měly štěstí jiné," řekla.

Neúspěch ji však hodně mrzel. Hlavně proto, že ho kladla za vinu výhradně sobě. Před startem byla nezvykle nervózní. "Čtyřicet minut před startem mě přepadla obrovská nervozita. Nedokázala jsem se s tím vším vyrovnat. Start a první dvě kola byly ještě dobré, ale pak už to bylo hrozné. Jela jsem technicky špatně," přiznala nejlepší česká sportovkyně loňského roku.

Že to nedopadne dobře, tušila hned po průjezdu cílovou fotobuňkou. Její jméno figurovalo na třetím místě a na start se chystala ještě závěrečná dvojice. "Sedla jsem si s trenérem na lavičku a bavili jsme se o tom, co všechno jsem dělala špatně. Jak jedou, jsem sice sledovala, ale ne nějak speciálně. Počítala jsem s tím, že budu pátá. Groenewold ale nezvládla závěr, takže z toho bylo nakonec čtvrté místo," uvedla Sáblíková, kterou nakonec vedle Grovesové porazily i Nizozemka Van Deutekomová a Anschützová-Thomsová z Německa.

Sáblíkovou nakonec dělilo od bronzové medaile jen 16 setin sekundy. O umístění na stupních vítězů tak zřejmě přišla v momentě, kdy dala přednost své soupeřce v rozjížďce Claudii Pechsteinové při střídání drah. "Pechstein jí zkřížila dráhu a Martina ubrala a pustila ji tam. Je to její vzor, a tak ji nenechá disknout. Přitom už se to stalo potřetí v této sezoně," poukázal trenér Petr Novák na situaci, při které jeho svěřenkyně ztratila několik metrů a cenných setinek. "Nebýt toho, mohla být i druhá. Odstupy byly malé," litoval Novák.

I Nováka fakt, že Sáblíková na trojce nezískala medaili, mrzel. Bere to však i jako cennou zkušenost. "Martina se naučila vyhrávat a vše šlo hladce. Byla první o desetinky, a teď si uvědomuje, že to může dopadnout i obráceně. Dnes zmatkovala, dělala hodně chyb a zaplatila za to daň v nejdůležitějším závodě sezony," podotkl Novák, který však věří, že v neděli jeho svěřenkyně vše odčiní.

Na závěr mistrovství světa bude totiž Sáblíková obhajovat druhou zlatou medaili ze Salt Lake City na trati 5000 metrů. Na té neprohrála od listopadu 2006 a v Naganu tak bude hlavní favoritkou. "Mám dva dny na to, abych se dala do kupy. Snad to vyjde. Petr vymyslí taktiku a uvidíme," dodala Sáblíková.

Lidovky.cz