8. prosince 2009 0:28 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šach. A mat. Nejlepší česká šachistka končí

Jana Jacková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Jacková. | foto: ČTK

PRAHA Zaskočila všechny. Minimálně ty z početné domácí šachové obce. Nejlepší česká hráčka Jana Jacková (27) v závěru exhibice Sněženky a Machři v Mariánských Lázních oznámila, že uzavírá kariéru profesionální šachistky.

Prozradíte důvody vašeho rozhodnutí?
Chci normálně pracovat. Ve Zlíně jsem před dvěma lety ukončila studium ekonomie a ráda bych si našla něco v oboru. Myslím, že je dobré získat zkušenosti i v jiných oblastech, než jsou šachy. Hraju je od šesti let, mám prostě pocit, že musím jít jiným směrem. Návrat nevylučuji, ale ani neplánuji.

Kdo je Jana Jacková

Už několik let je nejlepší českou šachistkou, jediná se může pyšnit mužským titulem mezinárodní mistr.

Jejím největším úspěchem je umístění na 9. – 16. příčce na MS žen v roce 2002. Na letošním ME družstev pomohla týmu k sedmému místu, což je nejlepší výsledek žen v novodobé historii českého šachu.

Sama si nejvíc považuje vítězství nad exmistrem světa Anatolijem Karpovem ve 22 tazích při loňské exhibici Sněženky a Machři v Mariánských Lázních.

Byla jste profesionální šachistka. Uživily vás šachy?
V září roku 2007 jsem udělala státnice, od té doby jsem se věnovala pouze šachům. A uživit... Je to náročné, ale dá se. Hrála jsem extraligu za muže, bundesligu, turnaje. Těch jsem loni zvládla víc než kdy jindy, deset. Uživila jsem se.

Jaké je postavení šachistek v republice? Cítíte se rovnoprávná?
Proč ne? Rozhodně nejsem ukřivděná. Když si u nás dáte dohromady ženský a mužský žebříček, jsem v první třicítce. Myslím, že muži mě na turnajích vidí rádi.

Protože jste pohledná dáma?
(úsměv) Třeba i proto. Šachisté jsou vždycky rádi, když se mezi nimi objeví žena, která to umí, je to zpestření. Necítím se odstrkovaná.

Nerozhodla jste se uzavřít kariéru proto, že šach nenaplnil vaše představy? Třeba jste si kdysi vysnila cestu do špičky jako třeba maďarské sestry Polgárovy...
Ne, to ne. Myslím, že v této době hraju nejlíp, jak jsem kdy hrála. Ale nechci zůstat jednostranná.

Minulý týden jste v průběhu exhibice Sněženky a Machři pro LN řekla, že nyní žijete v Hodoníně, kam jste odešla z rodného Frýdku-Místku. Odešla jste tam za partnerem?
Přesně tak, v Hodoníně žiji od února. Už jsme se rozešli, ale problém nebyl ve mně. V Hodoníně však zůstávám, mám tam hodně kamarádů, sehnala jsem si bydlení.

A práci?
Tu ještě ne, ale věřím, že brzy něco najdu.

Říká se, že šachistky si neumí představit život s partnerem, který šachům nerozumí. Ten váš jim rozuměl?
Ano, hraje i turnaje, byť je o třídu níž.

Nevadilo mu třeba, že jste úspěšnější?
Nemyslím. Řeknu to jinak. Jsem věřící a vím, že Boží vůle je, abychom byli spolu. Teď jsme se vydali každý jinudy, ale já se toho nebojím a věřím, že Boží zásahy nás zase dají dohromady. S tím rozchodem ale moji novou cestu nespojujte, plánovala jsem ji už dřív.

Ve hře tedy není ani faktor biologických hodin?
Myslím, že biologické hodiny zatím netikají, byť věřím, že jednou tikat budou.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!