Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šachisté odjeli na olympiádu za polární kruh. Na ubytování už nešetří

JE TO O HLAVĚ. Více než kdokoliv jiný ji potřebují ke svému sportu šachisté. Na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy JE TO O HLAVĚ. Více než kdokoliv jiný ji potřebují ke svému sportu šachisté. Na... | foto: archiv MAFRA

PRAHA Do severských dálav, 400 kilometrů za polární kruh odletěli v pátek čeští šachisté a šachistky. V norském městě Tromso se uskuteční 41. šachová olympiáda družstev a zejména muže provázejí nemalá očekávání, první kolo se hraje v sobotu.

"Tenhle tým má zdravý potenciál a může dosáhnout pronikavého výsledku. Konkurence je obrovská, ale když se družstvo dostane do euforie, můžeme po čase dosáhnout na umístění v absolutní špičce," říká Vlastimil Jansa, nový nehrající kapitán týmu, který tvoří velmistři David Navara (1. šachovnice), Viktor Láznička (2.), Zbyněk Hráček (3.), Vlastimil Babula (4.) a Martin Petr (5.).

Jansa, člen družstva, které v roce 1982 získalo na olympiádě v Lucernu historické stříbro, vedl coby kapitán téměř stejný celek už na loňském mistrovství Evropy družstev ve Varšavě.

„Čekání byla naše smrt“

"Skončili jsme osmí, ale už tehdy jsem z toho měl výborný pocit. Začali jsme dobře, nevyplatilo se nám však dojíždění z hotelu do podstatně dražšího hotelu v centru, kde se hrálo a kde bydlely ostatní týmy. Takže se třeba stalo, že jsme přijeli na jeden z rozhodujících zápasů s Francií nečekaně brzy a čekali na utkání hodinu a půl. To byla naše smrt, protože Francouzi v poklidu sjeli z desátého patra a nastoupili zcela čerství. Šetřilo se na bydlení, tu chybu už svazové vedení nezopakovalo," dodává Jansa.

Jako hranice mezi úspěchem a neúspěchem se v případě mužů bere umístění na 16. příčce. "Česká šachová obec by si ale zasloužila výraznější výsledek."

Tým žen se ocitl ve složitější situaci, po doplnění jej tvoří Kristýna Havlíková (1.), 2. Karolína Olšarová (2.), Olga Sikorová (3.), Tereza Olšarová (4.) a Kristýna Novosadová (5.). Jedna z opor Kateřina Němcová totiž studuje za mořem a v Tromso bude hrát za USA a zkušená Eva Kulovaná onemocněla. "Příležitost tak dostaly další hráčky, ale družstvo má na to, aby skončilo na lepším než 27. místě. Právě takové mu patří na současném žebříčku," říká manažer reprezentace Michal Konopka.

Šachové olympiády se hrají každé dva roky, země reprezentují čtyřčlenné týmy s jedním náhradníkem. Hraje se švýcarským systémem na 11 kol – první kolo se nalosuje podle postavení na žebříčku a v dalších kolech se utkávají družstva s přibližně stejným počtem bodů.

Soutěže mužů se zúčastní rekordní počet 176 celků (český tým je nasazený jako číslo 16), ženských družstev je 139 (Češkám patří 27. příčka).

V Istanbulu 2012 skončili muži na 34. a ženy na 27. místě.

Ambice? Chceme do nejlepší šestnáctky, hlásí Navara

Vyráží na svou sedmou šachovou olympiádu družstev a už od svého debutu v Bledu v roce 2002 potvrzuje, že je týmovým hráčem. Velmistr David Navara (29), který je 33. na světovém žebříčku, bere soutěž jinak než běžné turnaje.

S jakými ambicemi vstoupí do turnaje v Tromso tým českých mužů?
Chtěli bychom skončit do šestnáctého místa. Pokud by se to podařilo, šachy by se v domácí hierarchii sportů pravděpodobně posunuly mnohem výš, pro svaz by to znamenalo větší dotace a pro nás hráče i nějaké ty odměny. Myslím, že na takové umístění máme.

Před dvěma lety jste se na olympiádě v Istanbulu blýskl tím, že jste ze všech 750 zúčastněných šachistů získal nejvíc bodů – 9,5 z 11 partií. Jste i nyní v takové pohodě, aby se vám povedlo podobný výsledek zopakovat?
To se mi téměř jistě nepodaří, zopakovat takový zisk je velmi těžké. Ale ani tehdy jsem nebyl v nějaké velké pohodě. Věřím ale, že bych mohl zahrát dobře. A pokud jde o můj výsledek z Istanbulu, rád bych upřesnil, že v žebříčku, do něhož se započítává ratingová síla soupeřů, jsem byl druhý. Záleží, jak se na to díváme, ale ani slůvko nejlepší není nesmysl. (úsměv)

V čem se liší soutěž družstev od turnaje jednotlivců? Je to tak, že nyní budete hrát s ještě větším úsilím, protože bojujete za tým?
U mě to tak je. Když na běžném turnaji pokazím partii, tak je to jenom můj problém, kdežto když pokazím partii na olympiádě, tak to pokazím celému družstvu. Potom si připadám trapně, takže se víc snažím. A navíc – na turnajích jsem sám, zatímco v kolektivu se cítím mnohem lépe.

Družstvu českých žen chybí nemocná Eva Kulovaná a s ní i přední hráčka Kateřina Němcová, jež bude hrát za tým USA. Je to velké oslabení?
Určitě. Katka Němcová studuje v Americe, takže je celkem logické, že teď reprezentuje tamní federaci. Apokud jde o Evu Kulovanou, to je další oslabení – věřím, že se brzy dá do pořádku a bude zase hrát. Na druhé straně dostane v reprezentaci příležitost Kristýna Novosadová a otrká se. Taky je škoda, že už nehraje šachy Jana Jacková, ale je to její rozhodnutía má na to plné právo.

Nejlepším výsledkem reprezentace v novodobé historii jsou stříbrné medaile z olympiády z Lucernu v roce 1982, kdy je získali velmistři Hort, Smejkal, Ftáčnik, Plachetka, Jansa a Ambrož. Může současný tým tento výsledek zopakovat?
Nemyslím. Tehdy ještě hrálo družstvo Československa a v týmu byli Slováci Plachetka a Ftáčnik, který přinesl velký bodový vklad. Jako jedna země vystupoval také Sovětský svaz, konkurence je tudíž mnohem větší. Přesto si myslím, že když jsme v dobré formě, můžeme hrát i proti nejsilnějším soupeřům a nebývají to jednoznačné zápasy.

To jste potvrdili i před dvěma lety v Istanbulu, kde jste rovněž sahali po medailích. Po devíti kolech jste měli turnaj dobře rozehraný a v případě výher nad hratelnými soupeři Polskem a Anglií v 10. a posledním 11. kole byste získali bronz...
Jenže my jsme ty zápasy prohráli. Byla to ale spíše teoretická šance, protože kdybychom porazili Polsko, tak bychom pak dostali silnějšího soupeře než Anglii. Reálnější šanci jsme měli v roce 2006 v Turíně, kde jsme mimo jiné remizovali s Rusy i Američany 2:2. Tam jsme skončili jedenáctí a ženy desáté, ale muži byli v průběžném pořadí dokonce i třetí.

Dotkl jste se rozpadu Sovětského svazu a vzniku řady nových šachových federací. Je hodně bývalých reprezentantů SSSR, kteří hrají za družstva jiných než "postsovětských" států?
Ano. Třeba USA, tuším, v roce 2004 nebo 2006 reprezentovalo na olympiádě družstvo, jehož členové pocházeli z bývalého SSSR. I s trenérem. (směje se) Nyní je to taky běžné, bývalí sovětští šachisté hrají za Izrael, Kanadu, Německo, Spojené státy... Zpravidla jde o demokratické země s vysokou životní úrovní.

S čím tedy budete spokojený, když olympiáda skončí? S oním umístěním do 16. příčky?
Ano, to bych bral. Uvidíme, neumím předpovídat.

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...

Advantage Consulting, s.r.o.
DISPEČER PŘEPRAVY S NĚMČINOU (30-40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč