Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Přehráli Rusy, pak šachisté polevili. Nedáváme góly, hlásí z Tromsö

JE TO O HLAVĚ. Více než kdokoliv jiný ji potřebují ke svému sportu šachisté. Na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy JE TO O HLAVĚ. Více než kdokoliv jiný ji potřebují ke svému sportu šachisté. Na... | foto: archiv MAFRA

PRAHA Šestnácté místo a 14 bodů, taková je pozice českých mužů na šachové olympiádě družstev v norském Tromsö před čtvrtečním posledním kolem. Dosud dosahovali úžasných výsledků, z nichž nade vše ční historický triumf nad týmem Ruska, přišly ale i prohry se Srbskem a Francií.

Naděje na umístění v první desítce, což by byl nejlepší výsledek samostatného českého družstva, však stále žije. Dosud byla nejlepším umístěním 11. příčka z Turína 2006.

„Tah na bránu nám nechybí, někdy ale nepřicházejí góly,“ hlásil z dějiště turnaje během středečního volného dne nehrající kapitán týmu Vlastimil Jansa, který coby bývalý fotbalista rád používá fotbalovou terminologii.

Jansa, člen československého celku, který v roce 1982 získal na olympiádě v Lucernu historické stříbro, přiznává, že od svých svěřenců očekával ještě lepší výsledky. Nynější bilance je 6 - 2 - 2.

„Zvlášť po vítězství 3:1 nad Rusy. Produkujeme tady celkem živou a zajímavou hru, ale zklamala mě poslední tři kola (Rumunsko 2:2, Francie 1,5:2,5, Bělorusko 2:2 - pozn.). Francouzi jsou velmi silní, nicméně při těch dvou remízách jsme měli balon na polovině soupeře, gól visel ve vzduchu, ale nevyšlo to,“ chmuřil se.

Mrzí jej úterní remíza 2:2 s Běloruskem, při níž všechna čtyři utkání skončila nerozhodně.

„Vypadalo to na naše hladké vítězství 3:1, dvě téměř jasné partie se ale nepovedlo úspěšně dokončit. Už skoro vyhrané to měl Vlasta Babula, ale dostal se do časové tísně, třikrát opakoval stejnou pozici a remizoval. Stačil poslední tah! Výhodu měl i Zbyněk Hráček, jenže ani on ji neproměnil. Pak by bylo všechno jinak, vyhráli bychom a měli o bod víc, a ve čtvrtek by nás čekal zápas o vysoké umístění. Někdy je to prostě kulaté, jako ten balon,“ krčil rameny Jansa.

Podle něho to bylo až neuvěřitelné. „Po bitvě bývá každý generálem, ale znám Vlastu roky. Přehlédnout takovou šanci jsem ho ještě neviděl.“

Senzační výhra nad Ruskem

V průběhu turnaje ale čeští šachisté předvedli i mnohem světlejší okamžiky. Tím ze sedmého kola, v němž jako dosud jediní vTromsö porazili tým Ruska (3:1), způsobili senzaci. 

„To bylo fakt úžasné. Vyhrát s Rusy partie na prvních dvou šachovnicích, neboť David Navara porazil Griščuka a Viktor Láznička Svidlera, to se ještě nikdy nikomu nepodařilo. Nemluvě o tom, že to bylo naše vůbec první vítězství nad tímto soupeřem, ať už jde o Česko a Rusko, anebo Československo a Sovětský svaz,“ pokýval Jansa hlavou.

Jaký měl triumf Čechů nad týmem velké země z východu v dějišti turnaje ohlas? „Obrovský. Všichni rádi vidí, když někdo Rusy porazí, a nám se to podařilo. Předtím jsme porazili Švédsko 3:1 a norský druhý tým rovněž 3:1, takže všechno nasvědčovalo, že se družstvo dostává do střelecké formy. Jenže po výhře nad Rusy se dostavil jistý útlum a přestali jsme proměňovat šance. S Běloruskem, ale i předtím s Rumunskem to bylo jako ve fotbalovém zápase, v němž třikrát nastřelíte tyč a jednou břevno, ale gól nedáte,“ lamentoval.

Ukázalo se také, jak zrádný může být švýcarský systém, kdy se první kolo turnaje nalosuje podle ratingu družstev a potom už proti sobě hrají soupeři se stejným počtem bodů - dvojice se ovšem opět losují podle složitých kritérií.

„Ano, los k nám mohl být příznivější. Už jsme tady hráli nebo ještě budeme hrát s prvním nasazeným týmem (Rusko), třetím (Francie) i se čtvrtým (Arménie), což je při počtu 177 týmů dost smůlovatá záležitost. S tím ale nic nenaděláme,“ pravil Jansa.

Proti Movsesjanovi

Ve čtvrtečním epilogu 41. šachové olympiády čeká český tým soupeř, z něhož jde strach - je jím již zmíněný celek Arménie, který ovládl tři ze čtyř posledních olympiád a má titul i z Istanbulu před dvěma lety.

„Arméni mají stejně bodů jako my a jsou čtrnáctí. Je ale vidět, že nehrají v pohodě, poslední čtyři zápasy remizovali. Musíme zabojovat, mužstvu věřím stejně jako na začátku - potenciál byl vidět a v několika zápasech se to skutečně projevilo, nechyběla jiskra. Budeme hrát ambiciózně, nic jiného nám nezbývá, i když oni jsou na tom podobně,“ hovořil Jansa o týmu, jehož členem je Sergej Movsesjan žijící v Praze.

„Možná jsou na tom psychicky hůř, protože pro ně je čtrnácté místo větším zklamáním než pro nás šestnácté. Chtělo by to vyhrát, pak bychom měli šanci na první desítku. Tým se ještě vzchopí,“ věří nehrající kapitán.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?