Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šachový podvodník Rausis dostal šestiletý zákaz a byl mu odebrán titul velmistra

Sport

  16:15
lausanne - Český šachista Igor Rausis byl za podvod na červencovém turnaji ve Štrasburku potrestán zákazem činnosti na šest let. Mezinárodní šachová federace FIDE mu rovněž odebrala titul velmistra.

Igor Rausis foto: chessbase.com

Obrovská ostuda pro Česko. Druhý nejlepší tuzemský šachista byl přistižen na záchodě, jak podvádí

Osmapadesátiletý rodák z Ukrajiny byl přistižen při podvádění, když na záchodě analyzoval svou právě hranou partii na mobilním telefonu.

Rausis, který v minulosti reprezentoval Lotyšsko a Bangladéš, zaznamenal velký výkonnostní vzestup až po 40. narozeninách a odborníci i soupeři ho dlouho podezřívali z podvádění. 

V létě byl v českém žebříčku druhý za dlouholetou domácí jedničkou Davidem Navarou. Po odhalení se přiznal, že podobně podváděl už od roku 2015, a oznámil konec kariéry.

Jeho trest platí do 30. července 2025. Vedle zákazu hraní nesmí Rausis na turnajích FIDE působit ani jako rozhodčí, pořadatel, trenér nebo kapitán. 

Na korespondenční či online partie se trest nevztahuje, Rausis rovněž smí dávat lekce šachu soukromě.

Podobný případ řešila FIDE v roce 2015, kdy byl při podvádění s mobilním telefonem přistižen gruzínský šachista Gaioz Nigalidze, který podezřele často odcházel během turnaje v Dubaji na toaletu. 

Hráč tehdy rovněž přišel o titul velmistra a dostal zákaz startů na tři roky.

Autor: