13. října 2008 13:57 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šachový souboj gigantů

Šachový velmistr Vladimir Kramnik. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šachový velmistr Vladimir Kramnik. | foto: ČTK

BONN Ruský velmistr Vladimir Kramnik se pokusí vrátit na šachový trůn, z nějž ho loni sesadil Ind Višvánathán Ánand. První z dvanácti partií se bude v Bonnu hrát v úterý a šachoví experti se těší na souboj útočné hry indického šachisty se skvělou ruskou obranou.

Kramnik se stal mistrem světa v roce 2000, kdy porazil Garriho Kasparova. Titul pak uhájil v zápasech s Maďarem Péterem Lékem a Bulharem Veselinem Topalovem. Po změně pravidel světového šampionátu se však loni na turnaji nejlepších hráčů v Mexiku musel sklonit před Ánandem. Teď by mu to rád vrátil.

Oba šachisté považují zápas za vrchol své kariéry a přípravě obětovali i výsledky na turnajích. To se projevilo poklesem ve světovém žebříčku, v němž dnes patří Ánandovi až páté místo a jeho soupeř je ještě o jednu příčku níž. Ztráta na prvního Bulhara Topalova je však jen minimální.

Nadcházející souboj nemá podle odborníků favorita. Komentátor zápasu Artur Jusupov, který sám hrál třikrát ve světovém semifinále, se pokusil ocenit silné a slabé stránky obou soupeřů. Nejvyšší známku, desítku, udělil Kramnikovi za zahájení, poziční hru a techniku v koncovce, Ánandovi za taktiku, útok a kalkulaci herních variant.

Vyrovnaná je i bilance obou šachistů. Z 51 partií vyhrál Kramnik šest a Ánand čtyři. Ruský šachista vždy zvítězil, když měl výhodu bílých figur, což je pro něj příznačné. S černými se na rozdíl od svého soupeře prakticky vždy snaží jen ubránit remízu. "Rád bych to změnil, ale na nejvyšší úrovni je to těžké," řekl na zahajovací tiskové konferenci.

Oba šachisté vyjádřili rozdílné názory na nástup nové hráčské generace, kterou reprezentuje především sedmnáctiletý Nor Magnus Carlsen, jenž už je v žebříčku čtvrtý a hovoří se o něm jako o příštím mistru světa.

"Nepřipadám si starý a ještě pár let chci zůstat na této úrovni. Stále ještě můžeme těm mladíkům dát lekci," řekl třiatřicetiletý Kramnik.

O pět let starší Ánand naopak uznal, že v něčem jsou mladí šachisté už teď silnější. I proto si právě Carlsena vybral jako partnera pro přípravu na zápas s Kramnikem. Ruský velmistr do svého týmu trochu nečekaně zařadil Maďara Léka.

Příznivci šachu budou moci sledovat partie živě na internetu. Na stránkách www.uep-worldchess.com poprvé uvidí nejen grafický záznam tahů, ale i skutečný televizní přenos. "To abych se pořádně učesal," žertoval Kramnik.

"S Marií Šarapovovou se stejně měřit nemůžeme," mávl rukou Ánand.

Zápas se bude hrát na dvanáct partií. Pokud po nich bude stav utkání nerozhodný, následují dodatečné partie s postupně zkracovaným časem na jednotlivé tahy. Oba soupeři už vědí, že každý dostane bez ohledu na výsledek tři čtvrtě milionu eur, tedy více než 18 milionů korun.

ČTK