23. března 2014 10:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sacramento Kings jako odvrácená tvář NBA, která diváky netáhne

Aaron Gray (vlevo) a Rudy Gay. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aaron Gray (vlevo) a Rudy Gay. | foto: ČTK/AP

SACRAMENTO (Od spolupracovníka LN v USA) Sportovní fanoušek v České republice zná slavnou NBA především z úžasných půlminutových sestřihů. Nebo z napínavých soubojů v play off. Vidět zápas NBA na vlastní oči je však skutečně zážitek, který ocení nejen sportovní fanoušek.

Když má to štěstí, že sleduje zápasy v New Yorku, Los Angeles, Philadelphii, Bostonu a v dalších vyhlášených basketbalových centrech Ameriky, má pocit, že snad každé utkání v NBA představuje show, na kterou se dlouho nezapomíná.

Jenže NBA se také hraje v Milwaukee, Salt Lake City či v Sacramentu, kde tamní sportovní haly často nejsou vyprodané. Některé zápasy NBA naplní arénu v těchto městech sotva ze dvou třetin. Nejedná se ale o závratnou show, jde spíše o odvrácenou tvář slavné NBA. Týmy v těchto menších centrech často finančně strádají, mění vlastníky a nedokáží se prosadit v play off, které přináší velký zisk.

Středeční souboj Sacramento Kings proti Washington Wizards byl klasickou ukázkou takové odvrácené tváře NBA. Nechyběly přitom roztleskávačky, soutěže ani jiná představení pro fanoušky. Přesto zápasu něco zásadního chybělo - neopakovatelná atmosféra a blyštivý lesk jedinečnosti, který z NBA činí tolik úspěšný podnik. Místo nadšeného fandění jen omšelý potlesk po úspěšných střelách domácích. Jako byste místo zápasu Ligy mistrů v Manchesteru sledovali běžné střetnutí české ligy.

Již když člověk přijíždí k hale, nově nazývané příznačně Sleep Train Arena, má pocit, že se vrací do 80. let. Hala se nachází daleko za centrem města a připomíná jednu velkou krychli bez jakéhokoli architektonického nápadu. První, co uhodí do očí, jsou prázdné modré sedačky. Místní novinářský kolega odhaduje optimisticky návštěvu na 12 tisíc diváků, do čehož však jistě počítá i nevyužité permanentky.

Stavba nové haly

Nízká popularita Kings v Sacramentu v posledních letech přiměla dokonce bývalé vlastníky - bratry Maloofovy - opakovaně pohrozit, že Kings se budou stěhovat do Anaheimu či Seattlu. Nakonec Maloofovi raději v květnu 2013 Kings prodali skupině investorů z počítačového ráje Silicon Valley v čele s Indem Vivekem Randivém, který zápasy sleduje hned z první řady spolu s poradcem a bývalým hráčem slavného prvního dream teamu Chrisem Mullinem.

Navíc starosta města Kevin Johnson, sám bývalý úspěšný basketbalista NBA, byl schopen přesvědčit vedení ligy, aby dalo Sacramentu znovu šanci, když se mu podařilo získat financování pro stavbu nové haly v centru kalifornského hlavního města.

Samotný zápas také nabízel řadu chyb a omylů. Andre Miller, kterého Wizards získali z Denveru výměnou za Jana Veselého, byl schopen minout sólový nájezd. Oba týmy se předháněly v neproměněných smečích do koše i ve ztrátách, kterých bylo dohromady 35.
Nelze se tak divákům divit, že jen těžko hledali důvody k nadšení a potlesku. Dramatický závěr zápasu však nakonec přece jen vyprovokoval fanoušky k zesílení decibelů, zejména když se hlavní hvězdy Kings DeMarcus Cousins a Rudy Gay v poslední čtvrtině rozehrály a utkání se rozhodlo až v prodloužení, v němž nakonec Kings zvítězili 117:111.

Napínavý konec však nic nezměnil na tom, že také v Americe, zejména v menších městech, zažijí fanoušci řadu průměrných utkání, které rozhodně nepředstavují výkladní skříň NBA.