Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šafářová pronikla do dvacítky. A zbrojí na Srbky

B. J. King Cup

  12:10
PRAHA - Tenistka Lucie Šafářová se cítí tenisově i fyzicky nejlépe v kariéře a výsledek je hned znát. Po deseti letech na okruhu WTA pronikla do vytoužené dvacítky žebříčku a na finále Fed Cupu v Praze přijela jako sedmnáctá hráčka světa. A pokud v dalších letech prorazí i na grandslamech, mohla by vystoupat i výše.

Lucie Šafářová foto: Reuters

Už před pěti lety klepala brněnská rodačka na brány elitní dvacítky žebříčku, ale v rozletu ji přibrzďovala mnohá zranění. Předloni ale angažovala srbskou trenérku Biljanu Veselinovičovou, zlepšila kondici a letos hrála bez omezení. Byla ve finále v Charlestonu, v semifinále velkého turnaje v Montrealu a k tomu čtyřikrát postoupila do čtvrtfinále. V součtu bodů se tak v pořadí WTA posunula na 17. místo.

"Je to dobrý pocit zadostiučinění, že ta práce má nějaké výsledky, a zároveň je to motivace, že se ta meta může posunout ještě výš," řekla Šafářová. "Byla jsem letos konstantní, držela jsem si výkonnost pořád stejně nahoře." Pětadvacetiletá Šafářová našla po letech zkoušení správnou cestu jak "vyladit" svoji tělesnou schránku, aby nemusela neustále vyhledávat lékaře.

ČTĚTE TAKÉ

Říkalo se o ní, že je křehká, a opakovaně hrávala obvázaná, ale to se nyní změnilo. "Jsem zdravá a z dosavadního tenisového života se cítím nejlíp," pochvalovala si Šafářová.

Především proto může nechat na kurtu mluvit svoji levou ruku a myslet na další posun v žebříčku. "Do patnáctky," vyslovila postupný cíl. K tomu musí zlepšit výsledky na grandslamech. Ze 30 startů patnáctkrát vypadla v 1. kole, jen jednou hrála čtvrtfinále. Letos nejdále došla do 3. kola na US Open. "Musím na nich hrát líp, grandslamy jsou důležité. To je určitě cíl do příští sezony," řekla.

Loni ve finále prohrávala

O víkendu bude Šafářová společně s Petrou Kvitovou hlavní zbraní tenistek při obhajobě titulu ve Fed Cupu. Loni v boji o titul v Moskvě proti Rusku Šafářová obě své dvouhry prohrála, ale o to větší chuť zvítězit má nyní v pražské O2 areně.

"Motivace to změnit a přinést bod je obrovská. Už mám zkušenost, už jsem to jednou zažila, to mi může pomoct. Hlavní je touha vyhrát," řekla Šafářová. Za výhrou ji požene plná hala i dvacet blízkých, kterým mohla věnovat vstupenky. K triumfu ve Fed Cupu bude potřeba porazit bývalé světové jedničky - Anu Ivanovičovou (nyní 12. WTA) a Jelenu Jankovičovou (22.). S tou první má Šafářová pozitivní bilanci 3:2, nad druhou vyhrála jen jeden z šesti zápasů.

I za pomoci trenérky se Šafářová na Srbky připravovala. Od Veselinovičové měla pokyny co a jak trénovat. "Šlo o taktické věci, které na ty hráčky mají platit, o specifické věci, tak snad o víkendu uvidíte, jestli to vyjde," usmála se Šafářová.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat