Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela

Brzký konec Štěpánka i Veselého, Šafářová na US Open postupuje

US Open

20:18aktualizováno  26. srpna 12:02
NEW YORK (od našeho zpravodaje) - Jedna výhra, čtyři prohry, taková je zatím bilance českých tenistů na tenisovém US Open. Lucie Šafářová porazila v 1. kole Maďarku Timeu Babosovou 6:4, 7:5. Tereza Smitková naopak prohrála s Monicou Puigovou 6:3, 3:6, 3:6. Kristýna Plíšková nestačila na Alexandru Dulgheurovou. Radek Štěpánek pak nestačil na Matthiase Bachingera 3:6, 2:6, 2:6 a Jiří Veselý podlehl Stanu Wawrinkovi.

Tenistka Lucie Šafářová foto: ČTK

Štěpánkovi severoamerická část sezony vůbec nevyšla. Ve Washingtonu, Torontu, Cincinnati i v New Yorku na US Open prohrál hned úvodní zápas.

Na závěrečném grandslamu sezony přitom rozhodně neměl nepřekonatelného soupeře. Sedmadvacetiletý Matthias Bachinger je v žebříčku až na 235. místě. Jenže zápas proti o osm let staršímu Štěpánkovi dokonale ovládl.

Soupeře nepustil k jedinému brejkbolu a za hodinu a půl ho vyhnal z kurtu číslo 4 po setech 6:3, 6:2, 6:2. Štěpánek tak neuspěl v 1. kole US Open potřetí za sebou.

Lucie Šafářová během zápasu s Timeou Babosovou na US Open.

Šafářová zažívá zatím skvělou grandslamovou sezonu, což chce potvrdit i v New Yorku. Tam se jí dosud tolik nedařilo, maximem byla účast ve 3. kole v letech 2007, 2011 a 2012. Po úspěšném Wimbledonu, kde došla Češka až do semifinále, však letos myslí na US Open výš.

První zápas zprvu vypadal jednoduše. Šafářová vzala mladé maďarské ranařce Babosové (114. na žebříčku) v obou setech podání a kráčela k pohodové výhře. Jenže druhou sadu nakonec jediný brejk nerozhodl - ani zdaleka.

ČTĚTE VÍCE

Nejprve vedla Šafářová 4:2. Pak Babosová srovnala. Češce se znovu povedl brejk, za stavu 5:4 měla tři mečboly. Ale nevyužila je. Místo toho ještě jednou o servis přišla. Až za stavu 6:5 dokázala při svém podání zápas „dorazit“. „Na konci jsem si to zkomplikovala. Udělala jsem zbytečné chyby. Ale jsem ráda, že jsem to dotáhla ve dvou setech,“ řekla Šafářová. Ve 2. kole vyzve Číňanku Čeng Saj-saj.

Smitková na Wimbledon nenaváže

Také Tereza Smitková chtěla navázat na senzační výkon z Wimbledonu. Tam jako takřka neznámá kvalifikantka překvapila postupem do osmifinále a vyhoupla se do první stovky.

Na US Open však vypadla hned na úvod. Neměla přitom nejtěžší los - Portoričanka Monica Puigová je na žebříčku jen o 20 míst výš (69.). První set devatenáctiletá Češka vyhrála 6:3, jenže na dobrý start nedokázala navázat a zbylé dvě sady stejným poměrem prohrála.

Výsledky tenisového US Open:

Ženy: Dvouhra - 1. kolo: Šafářová (14) - Babosová (Maď.) 6:4, 7:5, Halepová (2-Rum.) - Collinsová (USA) 6:7 (2:7), 6:1, 6:2, A. Radwaňská (4-Pol.) - Fichmanová (Kan.) 6:1, 6:0, Naraová (31-Jap.) - Wozniaková (Kan.) 6:2, 6:1, Bencicová (Švýc.) - Wickmayerová (Belg.) 6:3, 6:2, Čeng Saj-saj (Čína) - Vögeleová (Švýc.) 1:6, 6:2, 6:2. Puigová (Portor.) - Smitková 3:6, 6:3, 6:3, Kerberová (6-Něm.) - Pěrvaková (Rus.) 6:2, 3:6, 7:5, Petkovicová (18-Něm.) - Džábirová (Tun.) 7:6 (9:7), 1:6, 6:3, Čepelová (SR) - Torróová (Šp.) 2:6, 7:5, 6:1, Pcheng Šuaj - Čeng Ťie (obě Čína) 6:3, 6:3.

Muži: Dvouhra - 1. kolo: Bachinger (Něm.) - Štěpánek 6:3, 6:2, 6:2, Kyrgios (Austr.) - Južnyj (21-Rus.) 7:5, 7:6 (7:4), 2:6, 7:6 (7:1), Ebden (Austr.) - Kamke (Něm.) 6:4, 6:3, 7:6 (7:2), Mayer (23-Arg.) - Montaňés (Šp.) 6:2, 3:0 skreč, Seppi (It.) - Stachovskij (Ukr.) 6:3, 6:1, 6:4.

Jiří Veselý nestačil v prvním kole US Open na třetího nasazeného Stanislase Wawrinku ze Švýcarska a se šampionem lednového Australian Open prohrál 2:6 a dvakrát 6:7. Vypadla rovněž Kristýna Plíšková, která prohrála s Rumunkou Alexandrou Dulgheruovou 3:6, 4:6.

Jednadvacetiletý Veselý nezačal proti favoritovi dobře, rychle prohrával 0:3 a první set snadno ztratil. "Byl jsem svázaný, nervózní a dělal chyby," uvedl Veselý. Od druhého setu se hra vyrovnala, za stavu 5:4 dokonce Veselý podával na výhru, ale sadu ztratil ve zkrácené hře, v které měl jeden setbol.

Jiří Veselý na US Open 2014.

I třetí set rozhodl tie-break a Veselý znovu na Wawrinku nestačil. "Byl jsem s ním schopný dotáhnout dva sety do tie-breaku, mít jeden setbol, brejknout ho zpátky ve třetím setu. To jsou pozitiva," řekl svěřenec Jaroslava Navrátila.

Kristýna Plíšková v utkání s Dulgheruovou nezvládla koncovky obou setů. Na grandslamu prohrála počtvrté za sebou v 1. kole. "Trochu mi chybí sebevědomí a to se projevilo," řekla Radiožurnálu Plíšková, kterou trénuje Jan Bedáň.

Jiří Veselý prohrál se Stanem Wawrinkou.

Jistě vstoupil do US Open první hráč světa Novak Djokovič. Srbský tenista ve večerním utkání porazil Argentince Diega Schwartzmana 6:1, 6:2 a 6:4. Ruska Maria Šarapovová zvládla bez problémů ošemetný zápas s krajankou Marií Kirilenkovou a vyhrála 6:4 a 6:0. "Je skvělé být zase zpět, tenhle kurtu mi chyběl," řekla šampionka z roku 2006 Šarapovová, která loni turnaj kvůli zraněnému rameni vynechala.