20. července 2015 17:34, aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Popáté druhý. Sagan se řítil nejslavnějším sjezdem Tour, až měl namále

Chrise Froome se svým týmem Sky při sjezdu v 16. etapě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chrise Froome se svým týmem Sky při sjezdu v 16. etapě. | foto: Reuters

GAP Slovenský obr Peter Sagan se potřetí ve třech dnech probil do úniku, vybojoval body na rychlostní prémii, zvládl dvě vrchařské prémie a ze skupiny uprchlíků byl nejlepším spurterem. Jenže ke spurtu v 16. etapě Tour de France nakonec nedošlo, Saganovi a spol. ujel Španěl Ruben Plaza Molina a do cílového Gapu dojel o samotě, pro vítězství.

Sagan tak znovu, v letošní Tour už popáté, musel vydýchávat zklamání z druhého místa. Na cílové čáře se však bil do prsou, paradoxně spokojený z toho, že si pojistil zelený trikot a že se tak odvážně pral s mnohem lepšími vrchaři na obou horských prémiích.

Coby člen obřího úniku, který na peloton najel během 183 kilometrů víc než dvacet minut, se Sagan hnal vpřed ve společnosti Boassona Hagena, Voecklera či De Gendta. Na rychlostní prémii spěchal pro body, které bez boje posbíral v maximálním počtu.

Ve sjezdu z Col de Cabre ukázal svůj sjezdařský um. Kde jste? ohlížel se na své kolegy. A možná vytušil, že právě toto by mohl být způsob, jak se konečně dočkat na této Grande Boucle etapového prvenství. Dvanáctikilometrový sjezd z Col de Manse, posledního vrcholu před Gapem, mu mohl otevřít bránu k dosud zapovězenému prvenství.

Slovenský cyklista Peter Sagan.
VÍTĚZNÝ ÚSMĚV. Španělský cyklista Ruben Plaza Molina slaví triumf v šestnácté...

Adam Hansen však 45 kilometrů od cíle nastoupil, pochopil, že déle už to ve společnosti nebezpečného Sagana vydržet nemůže. Připojil se k němu Rakušan Haller z Kaťuše a dlouho se zdálo, že právě oni dva by mohli bojovat o vítězství.

Při stoupání na poslední vrchařskou prémii však Sagan a jeho kolegové uprchlíky dostihli a až Molina se rozhodl, že se pokusí odvrátit neodvratné. Prchal k vrcholu a Slovákova skupina si byla vědoma schopností zeleného muže a nikdo mu nechtěl tahat tempo.

Molina měl na vrcholu náskok přes minutu, ale s tím se Sagan smířit nechtěl a ve stylu kamikaze se spustil do údolí. Dvakrát měl v zatáčkách namále, dál však stahoval Španělův náskok. Když dojel na rovinu vedoucí k cíli, dělila první dva už jen půlminuta, ale Sagan tušil: To už nedám.

Půl minuty pak Sagana dělilo od slavícího Moliny.

Pelotonu hlavních hvězd, který jako by si v předstihu vybíral volný den, v tu chvíli stále scházelo 20 minut šlapání, celý kopec a také sjezd plný nástrah, v němž už se toho v minulosti tolik událo. A mělo se udát znovu...

Muži Tinkoff-Saxo vystřídali Sky v čele, Kreuziger tahal tempo pro svého kapitána Contadora. Čechova aktivita selektovala skupinu favoritů, ve které zůstali jen ti nejsilnější. Přes zoufalé snahy a nástupy se však cestou k vrcholu Col de Manse neudálo nic. Zato za jeho hranou ano.

Momentka ze sjezdu v 16. etapě.

Froome a jeho pronásledovatelé v průběžném pořadí svištěli k cíli, když Francouz Barguil nezvládl jednu ze serpentin, zadní kolo mu nadskočilo a místo do zatáčky mířil rovně. Bohužel zrovna do míst, kudy projížděl Froomův strážce Thomas, který byl po kolizi vystřelen mimo silnici. Thomas brzdil, ale nedobrzdil, bokem padal do rokle a přilbou vrazil do sloupu.

„Sorry,“ omlouval se pak Francouz britskému závodníkovi a vysvětloval, co se vlastně stalo. Na počátku celého incidentu byl kontakt s ramenem Američana Van Garderena, po němž Barguil ztratil kontrolu nad sebou i kolem.

Nic vážného se naštěstí nestalo a Thomas za asistence kolegy Poelse dojel v pořádku do cíle, kde udržel 6. místo v Tour za svým lídrem Froomem. 

filFilip Grim