Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Salta na sněžných skútrech a exploze adrenalinu. Motokrosoví gladiátoři létali v Praze

Sport

  11:30
PRAHA - Burácející motory, spálené pneumatiky, ohnivá show a elektrizující atmosféra. Do České republiky se již pošestnácté sjela špička světového freestyle motokrosu. Zaplněná O2 arena v Praze viděla souboje létajících gladiátorů, salta na sněžných skútrech i armádní ukázku boje proti nepříteli.

Premiérou bylo umístění čtyř prostorů pro dopad do kříže, což umožnilo míjení motocyklistů ve vzduchu. foto: ČTK

Dvanáct motocyklových závodníků, čtyři týmy a jako bonus dva šílenci na sněžných skútrech. V pražské O2 areně se v sobotu večer konal již 16. ročník FMX Gladiator Games, nejstarší freestyle motokrosové akce v Evropě s pověstí jedné z nejlepších světových show svého druhu.

Diváci měli letos vůbec poprvé v historii možnost nahlédnout do zákulisí celé akce. Už od odpoledních hodin jim byla zpřístupněna hlavní plocha i zázemí, kde se mohli osobně setkat se všemi jezdci a prozkoumat detailně jejich závodní stroje.

Poprvé organizátoři postavili také čtyři dopadové rampy do tvaru kříže. Od speciálního rozestavení, které je pro haly podobných velikostí velmi netypické, si slibovali maximální využití celé plochy arény, aby tak ještě zvýšili diváckou atraktivitu.

16. ročník FMX Gladiator Games

  • Modrý tým (vítěz): Libor Podmol, Filip Podmol, Matěj Česák
  • Červený tým: Martin Koreň, Alexej Kolesnikov, Radek Bílek
  • Žlutý tým: Adam Jones, Matteo Botteon, Zdeněk Fusek
  • Zelený tým: Nate Adams, Gilles Dejong, Davide Rossi
  • Odborná porota: Martin Macík, Petr Kuchař, Pavel Tomášek
  • Soutěžní kolektivní disciplíny: No flip, flip, freestyle
  • Sněžné skútry: Daniel Bodin, Jason Cesco
  • Individuální závod (head to head): Adam Jones (vítěz), Martin Koreň, Libor Podmol, Nate Adams

Podmol na druhou a benjamínek

Show se svým letošním pojetím vrátila k podstatě gladiátorských zápasů. Závodníci byli rozděleni do čtyř týmů vedených legendami tohoto sportu. Kapitánská výsada byla přisouzena Američanům Natu Adamsovi a Adamu Jonesovi a Čechům Martinu Koreňovi s Liborem Podmolem. Tomu Podmolovi, který si před necelými pěti týdny zlomil při pádu klíční kost a jeho sobotní účast byla vážně ohrožena. Nestalo se. Podmol zase přiváděl fanoušky do varu.

Čtveřice barevných mužstev, přesněji tým červený, modrý, zelený a žlutý, proti sobě svedla souboj ve třech následujících disciplínách: No flip, kdy jezdci nemohli do triků komponovat salta vpřed nebo vzad, flip, během níž naopak museli skákat pouze salta, a freestyle, kdy výběr prvku nebyl nijak omezený.

Každý jezdec byl za své skoky ohodnocen odbornou porotou. Do ní zasedl průkopník freestyle motokrosu v České republice Petr Kuchař, jezdec Pavel Tomášek a kamiónový závodník se zkušenostmi z Rallye Dakar Martin Macík.

Premiérou bylo umístění čtyř prostorů pro dopad do kříže, což umožnilo míjení...
Měření sil elitních jezdců se neslo ve znamení souboje čtyř týmů.

Zraky všech přítomných v hale se upíraly především na zástupce modrého týmu. Právě ten vedl do boje nejúspěšnější z českých představitelů Libor Podmol. Společně se svým bratrem Filipem a teprve sedmnáctiletým Matějem Česákem, nejmladším českým profesionálním freestyle motokrosařem, předvedli báječnou podívanou a po zásluze s velkým náskokem celou kolektivní soutěž opanovali.

Český kat Jones

V individuálním závodě o nejlepšího freestyle motokrosového gladiátora se proti sobě postavili kapitáni všech čtyř týmů. Martin Koreň v úvodním semifinále vyzval světového šampiona z roku 2002 Nata Adamse, přezdívaného „The Destroyer“ neboli „Ničitel“. Postup díky skvělé kombinaci triků slavil nakonec český rider.

Semifinálový duel číslo dvě proti sobě svedl dva zlaté medailisty z amerických X Games, Libora Podmola a Adama Jonese. I přes nelibost většiny fanoušků si pro čistší provedení skoků vysloužil od poroty vstupenku do finále americký jezdec.

Akrobacie na FMX Galdiator Games.

Adam Jones a jeho cordova backflip.

Ten se v průběhu soutěže proměnil v kata českých závodníků, neboť ve finále si poradil i s Martinem Koreněm. Pomohl mu k tomu mimo jiné cordova backflip, trik, který před několika lety Jones sám vymyslel. Jde o trik, během něhož jezdec skočí salto vzad s nohama zaháknutýma za řídítka a tělem prohnutým nad motorkou.

Největší aplaus ale přesto patřil úplně někomu jinému. Švédsko-italská dvojice Daniel Bodin - Jason Cesco dostala v programu pouze desetiminutový prostor, přesto dokázala nejednou zvednout ze sedadel všechny přítomné, když několikrát po sobě skočila salto vzad na téměř 300 kilogramů vážících sněžných skútrech.

K vidění byly v průběhu programu rovněž dvě exhibiční disciplíny na motorkách. Synchron, při níž jezdci skákali proti sobě a předváděli identické triky ve stejnou dobu, a best whip, kdy se předháněli, kdo ve vzduchu vytočí svou motorku více do strany.

Podpora hrdinů

Pro diváky bylo nachystáno i překvapení v podobě ukázky bojové akce Armády České republiky. Desítky vojáků se nečekaně objevily v ochozech, aby z nich posléze sestoupily na hlavní plochu, kde během několika vteřin zneškodnily pachatele projížděcí v džípu mezi rampami.

Zpočátku nepochopená programová vložka plná ohlušujících výstřelů a poletujících nábojnic měla své opodstatnění. „Loni jsme uctili památku padlých vojáků. Chtěl jsem letos armádě vyjádřit podporu. Zvykli jsme si, že svobodu máme zadarmo a udržíme ji přes facebook. Není to pravda. Jsem na naše vojáky pyšný, pro mě jsou hrdinové,“ pronesl následně organizátor akce Marek Rejman.

K oslovení armády ho inspiroval i vlastní děda Zdeněk Rejman, jeden ze zakladatelů Československých legií, které položily základ pro vznik československé armády. Právě jeho vojenský deník před nedávnem dočetl. Akcí chtěl mimo jiné navázat na jeho odkaz.

Rejman v této souvislosti předal dvacetitisícový šek veliteli jednotky, která se v O2 aréně předvedla, Ivu Zelinkovi. Příspěvek poputuje na podporu rodin padlých a zraněných vojáků.

Během večera byla rovněž pokřtěna kniha Deník Libora Podmola, autentické zápisky přibližující nejen sportovní život českého motokrosaře. Jejím kmotrem se stal Podmolův přítel a známý televizní kuchař Zdeněk Pohlreich.

Na snímku jezdec Libor Podmol (vpravo), který pokřtil během závodu svou první...

Zdeněk Pohlreich (vlevo) pokřtil Liboru Podmolovi (vpravo) jeho knihu Deník Libora Podmola.

Na závěr jezdci odměnili fanoušky populárním vláčkem, během něhož najížděli na odrazovou rampu rychle za sebou a ve vzduchu předváděli své nejlepší triky. Fanoušci aplaudovali vestoje a závodníci se skvěle bavili. Vysočanskou halu v ten moment zaplavily vůně benzinu a mrak ze spálených pneumatik.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat