1. prosince 2014 12:23 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kvitová a spol. útočí na titul Sportovec roku. Osm let už ho drží ženy

Petra Kvitová po vítězství ve Fed Cupu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petra Kvitová po vítězství ve Fed Cupu | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Trojnásobný olympijský medailista Ondřej Moravec je zřejmě jediným mužem v okruhu největších favoritů ankety Sportovec roku 2014. A tak je celkem pravděpodobné, že i podeváté v řadě získá korunku pro vítěze žena. V seznamu těch nejúspěšnějších jsou Martina Sáblíková, Eva Samková a Petra Kvitová.

Anketa Sportovec roku 2014 jde do finále. Klub sportovních novinářů, který soutěž vyhlašuje, dnes oznámil nominaci deseti nejlepších jednotlivců a tří kolektivů. Ve druhém kole voleb se teď bude rozhodovat o konečném pořadí.

Vítězové budou dekorováni ve středu 22. prosince na slavnostním galavečeru v Praze.

Od roku 2005, kdy byl korunován hokejista Jaromír Jágr, nikdy nezvítězil muž. Ženskou nadvládu začala o rok později lyžařka Kateřina Neumannová, třikrát zvítězila rychlobruslařka Martina Sáblíková, dvakrát atletka Barbora Špotáková, pak uspěla tenistka Petra Kvitová a loni byla nejlepší atletka Zuzana Hejnová.

Obhájkyně prvenství v nominaci chybí. Kvůli zranění vynechala celou sezonu a v anketě nezískala ani bod.

V olympijském roce se obvykle boj o vítězství zužuje na držitele medailí s pěti kruhy. Letos může tuto tradici narušit skvělá sezona tenistky Petry Kvitové, která vyhrála Wimbledon a dotáhla český tým k prvenství ve FedCupu.

Ze Soči se mezi favority nejvýrazněji hlásí držitelka zlata a stříbra Martina Sáblíková i další olympijská vítězka Eva Samková, stranou by neměl zůstat ani jediný držitel tří cenných kovů Ondřej Moravec.

Kdo chybí? Soukup, Dostál, Štybar, Jaroš

Dalšímu biatlonistovi Jaroslavu Soupovi naopak k umístění v elitní desítce nestačily ani dvě medaile ze Soči. Také dva tituly mistra světa kajakáře Josefa Dostála a světové prvenství cyklokrosaře Zdeňka Štybara byly v letošním roce málo. Těsně pod vrcholem zůstal i horolezec Radek Jaroš, který skončil jedenáctý se ztrátou 27 bodů.

V kategorii jednotlivců se poprvé od roku 2008 do nominace neprosadil žádný zástupce kolektivního sportu. To se odrazilo i v kategorii kolektivů, kde převažují zástupci týmových disciplín z jinak individualistických sportů: fedcupový tým tenistek a smíšená štafeta českých biatlonistů. Doplní je fotbalový reprezentační tým, který se mezi tři nejlepší kolektivy prosadil po sedmi letech.

NOMINACE (v abecedním pořadí)

Tomáš Berdych (tenis) - sedmý tenista světa
Leopold König (cyklistika) - sedmý na Tour de France
Lukáš Krpálek (judo) - mistr světa
Petr Kvitová (tenis) - vítězka Wimbledonu a FedCupu
Ondřej Moravec (biatlon) - 2x stříbrný a 1x bronzový medailista ZOH
Martina Sáblíková (rychlobruslení) - zlatá a stříbrná medailistka ZOH
Eva Samková (snowboarding) - olympijská vítězka
Gabriela Soukalová (biatlon) - dvakrát stříbrná na ZOH
Ondřej Synek (veslování) - mistr světa a mistr Evropy
Barbora Špotáková (atletika) - mistryně Evropy

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.