Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Lyžařům kraluje snowboardistka. A teď nechci sníh vidět, řekla Samková

Olympijská vítězka, snowboardistka Eva Samková zvítězila v anketě Král bílé... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olympijská vítězka, snowboardistka Eva Samková zvítězila v anketě Král bílé... | foto: ČTK

PRAHA Karel Kodejška, Květa Jeriová, Olga Charvátová nebo Kateřina Neumannová, v takové společnosti se nyní ocitla snowboardkrosařka Eva Samková. "To je krásný, ale teď nevím, co k tomu říct. Víte, já ty ankety dřív moc nesledovala. Vlastně je sleduju až teď!" smála se suverénní vítězka ankety Král bílé stopy.

Jenže především v závěru roku se dá očekávat, že budete v jedné anketě za druhou. Jste na to připravená?
Snad jo. Po olympiádě se toho dělo a děje hodně - tiskovky, různé sponzorské akce, takže ankety jsou v pohodě. Myslím ale, že to nebude nic dramatického.

Užíváte si zmíněné akce, nebo je to někdy taky povinnost?
Snažím se, i když občas jsou i takové, které zrovna nemusím. I celkově doufám, že o prázdninách už to trochu omezím a budu víc trénovat. Protože právě kvůli těmhle aktivitám tréninky kolikrát nestíhám, což podle mě není správné.

A co vaše vítězství v Soči? To si taky snažíte užívat?
To mi vydrželo ten den, možná ještě další. Ale že by euforie z olympiády přetrvávala dva nebo tři měsíce, to ne. Spíš si užívám následky toho všeho. Třeba to, že jsem občas zvaná někam, kde potkávám zajímavé lidi.

Můžete to přiblížit?
Třeba ve čtvrtek mě Matěj Ruppert pozval na Monkey Business, koncert měli na vyšehradských hradbách, to se mi líbilo. Anebo když jsem předtím jezdila u pana Váni na Tiumenovi, to bylo prima. Klid, nádherná příroda, a skvělý pan Váňa.

Olympijský závod jste zvládla na jedničku. Jste podobně úspěšná i ve škole? Na základce ve Vrchlabí jste prý byla premiantkou...
Premiantkou nééé, měla jsem jedničky a taky pár dvojek, a to má přece každý. Na gymnáziu, což bylo taky ve Vrchlabí, už jsem měla i trojky. Maturovala jsem před dvěma roky a teď jsem v Praze na Vysoké škole ekonomie a managementu, obor komunikace a media. Ale známky moc neřeším.

Máte individuální plán?
Ne, jsem na denním studiu. My ale nemáme povinnou docházku, takže je to v pohodě.

A daří se i tam?
Mám jednu zkoušku, za tři. Věděla jsem, že rok před olympiádou toho moc nenastuduju, vždyť jsem už 20. července odjela na šest týdnů na Nový Zéland, a ani pak už jsem skoro doma nebyla. Začínám vlastně studovat až teď.

Až dostudujete, budete psát o sportovcích?
Studuju ten obor proto, že mě zajímá, ale možná to nějakou spojitost má. Teď přece taky často komunikuju s médii. Brala jsem to spíš jako takovou pojistku, ale třeba začnu něco psát. Psávala jsem slohovky - stylisticky byly dobré, byť někomu se mohly zdát trochu divné.

Viděla jste po olympiádě svůj zlatý závod?
Zrovna před dvěma dny. Byla jsem v Praze na Jižním Městě na studentském sportovním festivalu a při besedě závod pustili, to bylo hezké.

Jak tedy vedle těchto aktivit stíháte tréninky? 
Docela to jde - třikrát týdně jsem v posilovně, jezdím na kole, brzy budu muset začít běhat. Ale nevím, kdy se dostanu na sníh. Až na podzim, vlastně dřív nechci. Vždyť jsem donedávna byla na sněhu tři čtvrtě roku bez přestání, to fakt nemusím.

Chce se vám teď mluvit o cílech pro příští sezonu?
Čeká nás mistrovství světa a závody Světového poháru. Takže klasika. Na šampionátu bych ráda vylepšila páté místo z roku 2011.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prvoligoví fotbalisté stále čekají na konkrétní instrukce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Prvoligoví fotbalisté stále čekají na konkrétní instrukce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Prvoligoví fotbalisté stále čekají na konkrétní instrukce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...