17. dubna 2015 7:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šampioni po letech: Sakala byl na dně, pomohlo mu až trénování

Jaroslav Sakala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Sakala. | foto: Václav Cibula, Lidové noviny

PRAHA Z vrcholných akcí má ve sbírce šest cenných kovů, mezi jeho největší klenoty patří bronz z olympiády v Albertville 1992 a zlato ze šampionátu v letech o dva roky později. Po kariéře ale trápily Jaroslava Sakalu (45) finanční problémy. Nyní trénuje mládež ve Slovinsku.

Řadil se do slavné generace českých skokanů, kteří v 80. a 90. letech sbírali na mezinárodním poli jeden úspěch za druhým. Dlouhé kudrnaté vlasy, tradiční úsměv i optimismus. Fanoušci viděli v Sakalovi hvězdu, jíž se v těžké konkurenci nerozklepala kolena.

A teď? Třináct let po konci kariéry trénuje Sakala mládež ve slovinské Planici. „Je to přesně to, co se ke mně hodí,“ řekl pro Lidovky.cz. Ke své vášni se však vrátil nečekanou oklikou, která ho zbavila přehnané důvěřivosti.

Rodák z Krnova se ke skákání dostal náhodou. Když ho v deseti letech srazilo auto, doktorka v nemocnici doporučila jeho rodičům, aby synka dali na sport. Sakala byl čiperný, měl přehršel energie a tělo samou modřinu. Potřeboval si někde vybít energii.

S lyžemi na nohou prožil nejúspěšnější období v roce 1993, tehdy si z mistrovství světa v Lahti odvezl tři medaile. Pár měsíců nato pak přidal ve slovinské Planici svůj největší triumf – zlato ze šampionátu v letech. Byl jedním z mála sportovců u nás, který bral na tehdejší dobu nadstandardní peníze.

Otevřel si bar i obchod

Pak ale přišly roky plné hledání. Sakala byl líný chodit na trénink, sportu začínal mít plné zuby. „Tehdy jsem si říkal: Saky, tohle je konec. Ale na úřad práce nemůžeš, vždyť tam by se ti jako mistrovi světa vysmáli.“

Euforie ovšem Sakalu neopustila. Vrhl se na dráhu podnikatele: otevřel si bar a později také obchod se sportovními potřebami. Jenže narazil.

ŠAMPIONI PO LETECH

Nový seriál přináší příběhy sportovních hvězd let minulých o tom, jak je těžké se srovnat s koncem kariéry a najít nové místo, smysl a uplatnění v „civilním“ životě. Na stránkách Lidovky.cz přinášíme nové díly vždy v pátek ráno.

V příštím díle se podíváme, jaký je osud šampiona ve výslužbě v podání boxera Petra Sommera.

Všechny dosavadní díly naleznete ZDE.

Byl příliš důvěřivý, podle svých slov nikdy neuměl nic „ošulit“ a lidé jeho naivity využívali. Tchánovi navíc půjčil přes milion korun, které zpět požadoval marně.

„Udělal jsem chybu. Posadil jsem se na židli, na které jsem být neměl. Částečně mě to poučilo, ale svoji povahu těžko změním. Jedno ale vím jistě: už od sebe dokážu rozeznat kamarády a nekamarády.“

Sakala byl na dně. Rozpadlo se mu manželství a přežíval s kočkou v malé chatce na Valašsku, kde netekla ani teplá voda. Lidové noviny o jeho osobě tehdy psaly: „Z milionáře se stal muž, kterému zůstaly pouze dluhy. Dokonale poznal, jak chutná život na samém dně.“

Kamarádi o něm tvrdili, že byl až příliš důvěřivý. Například jeho bývalý parťák František Jež tehdy prohlásil: „Jarda se pro všechno vždycky nadchl, ale nikdy nedokázal dotáhnout nic do konce. Když věděl, že něco nefunguje, tak to přece měl zastavit.“

Sakala se přesto dokázal zmátořit a vrátil se zpět ke skákání. Ovšem už coby trenér ženské reprezentace.

Ale s lyžařským svazem nikdy nebyl zadobře. „Musel jsem z finančních prostředků odevzdávat peníze trenérům a svazu, což se mi pochopitelně nelíbilo,“ vrací se ke své aktivní kariéře.

Česká televize o něm tehdy natočila pořad s příznačným názvem Rebel. „Říkalo se, že jsem konfliktní typ. Tehdy to napsal jeden novinář a od té doby se to se mnou vezlo,“ vzpomíná.

„Věděl jsem, že v Česku není situace bůhvíjaká, takže jsem kývnul na nabídku ze Slovinska. A jsem spokojený.“

Drží palce synovi

Sakala je zpět ve svém živlu. V Planici, městě zaslíbeném skokům, kde kdysi slavil své letecké zlato, se věnuje mladým nadějím.

Lidé ho občas poznají i na ulici, jeho jméno je v zemi stále obrovským pojmem. „Váží si mě tu a jsou s mojí prací spokojení, takže co víc si přát?“ pousměje se.

„Navíc mě práce opravdu naplňuje. Trénuju mladé kluky, kterým můžu předat své zkušenosti. Prožívám všechno s nimi a je to paráda.“

Na dálku mu radost dělá i syn Filip, který si v únoru letošního roku jako osmnáctiletý mladík odbyl premiéru na mamutím můstku ve Světovém poháru. „Občas se mu otcovsky snažím něco poradit, ale do skákání mu nechci kecat,“ míní Sakala.

Lukáš Šonský

Autor

Lukáš Šonskýlukas.sonsky@lidovky.czČlánky