Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brzký konec, teď práce i 20 hodin denně. Baďurová si otevřela pohybovou školku

Sport

  11:11
PRAHA - Jsi workoholička, slýchává občas. Kateřina Baďurová-Janků (32) na to jen pokrčí rameny. Bývalá tyčkařka vede oddíl na Dukle, stará se o svoji pohybově zaměřenou školku a je patronkou řady projektů. Každodenní shon jí ale hrůzu nenahání.

Kateřina Baďurová-Janků ani po konci kariéry pohybově nezahálí, ke sportu vede děti ve vlastní školce. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Od útlého věku je v jednom kole. Usměvavá brunetka začínala se sportovní gymnastikou a později přešla na atletiku. Ve skoku o tyči vyhrála třikrát mistrovství republiky, v roce 2007 zazářila i na světovém šampionátu v Ósace, kde brala stříbro.

Kateřina Baďurová-Janků dostává od svého manžela 465 růží za překonání rekordu.

Sport ji naučil být pořád v zápřahu. A zvyklosti z atletického oválu si Baďurová-Janků přenesla i do pracovního života. „Když polevíte, zpátky se drápete ztuha. Ale těžko se obě tyto etapy porovnávají,“ říká pro Lidovky.cz.

Před pěti lety si vzala výškaře Tomáše Janků, který ji poté, co překonala český rekord 4,65 metru, obdaroval kyticí 465 růží. Spolu mají dvě dcerky: mladší je rok, té starší budou brzy čtyři.

Baďurová ukončila aktivní kariéru už ve 27 letech kvůli vleklým zdravotním problémům. Definitivní stopku jí vystavilo zraněné koleno, předtím však laborovala takřka s každým svalem i kloubem. „Snad kromě loktů, ty mi držely vždycky,“ směje se.

„Kdybych chtěla, mohla jsem ještě pokračovat. Ale už jsem na to neměla sílu. Jenom bych prodlužovala trápení. Nechtělo se mi znovu dřít a těžce se přibližovat optimální formě,“ říká.

Kateřina Baďurová-Janků vyhrála televizní soutěž StarDance.
Kateřina Baďurová-Janků při tréninku.

Brzkého konce ale nelituje. V atletickém oddílu Dukly Praha dostala brzy funkci šéftrenérky – mimo jiné řídí ekonomiku, hospodaření a zajišťuje potřebné vybavení na trénink. Baďurové tehdy volnou pozici nabídl Jaroslav Priščák, bývalý reprezentant ve trojskoku.

„Je to práce, kterou by mohl vykonávat kdekdo. Pan Priščák oslovil mě, protože jsem se v tom prostředí pohybovala a přibližně vím, jak co chodí. Většinou sedím v kanceláři, ale baví mě to.“

Šampioni po letech

Seriál přináší příběhy sportovních hvězd let minulých o tom, jak je těžké se srovnat s koncem kariéry a najít nové místo, smysl a uplatnění v „civilním“ životě. Na stránkách Lidovky.cz přinášíme nové díly vždy ve středu ráno.

Všechny dosavadní díly naleznete ZDE.

V současnosti si však dává pohov, jelikož je na mateřské a stará se o růst druhé dcerky. Přesto nezahálí. „Jsem pořád na telefonu nebo na mailu. Občas toho mám opravdu dost. Tak rok už jsem se pořádně nevyspala, takže když můžu, hned to doháním,“ naznačuje.

Nedokáže dělat věci napůl. Když někde ubere, na druhé straně zase přidá. Dost ji nyní vytěžuje provoz speciální mateřské školy zaměřené na pohyb, kterou před šesti lety v Horoměřicích na západ od Prahy založila.

Cílem Baďurové je vybudovat v dětech kladný vztah k pohybu. „Skvěle to funguje, máme dobré jméno. Rodiče si u nás dokonce na rok nebo dva dopředu rezervují místo,“ líčí nadšeně.

S kamarádkou též spolupracuje na projektu, jenž se snaží zlepšit tyto aktivity ve školách. Podle bývalé atletky jde v České republice o výrazný problém, který je potřeba řešit. Především tedy ve městech.

Kateřina Baďurová-Janků pózuje při fotografování na obálku magazínu.

„Když vidím, jak rodiče jen převážejí své děti z místa na místo a pak nám je ve věku čtyř let přistaví v kočárku, nestačím se divit. Doufám, že se to začíná zlepšovat. U nás se kluci a holčičky učí hýbat hlavně zábavnou formou.“

S dětmi prý pracuje nejradši. Odmalička se starala o postiženého bratra, místo učitelky či speciálně školené vychovatelky ale před lety zvítězilo studium ekonomiky – zřejmě nejsnazší varianta, jež se dala skloubit se sportovním životem.

Vysokou školu se zaměřením na školní a předškolní pedagogiku si dodělává až nyní, ve volných chvílích už tak nabitého diáře.

Života po kariéře se nebála

Radost dělají Baďurové i dvě malé holčičky. Ale že by je tlačila na sportovní dráhu? „To zase ne. Jsou ale šikovné. Nezapřou, že pocházejí ze sportovní rodiny,“ říká.

„Starší dcerka dobře zpívá, takže možná půjdou jiným směrem a sport si nechají třeba jenom jako doplněk. Nechci předbíhat, ovšem rozhodně je do ničeho tlačit nebudu.“

Grafika: Kateřina Baďurová-Janků

Sama plánuje, že si alespoň jednou týdně vyhradí čas na běhání nebo brusle. Baterky nejradši dobíjí s rodinkou v chatě kousek pod Milešovkou, kam sotva dosáhne mobilní signál. „Nikdo nás tam neruší, je to klidné místo,“ zasní se.

Rodačce z Ostravy ale uspěchaný život vrásky na čele nepřidělává. Život po kariéře má podle ní řadu výhod.

Kateřina Baďurová se dokázala na olympiádu probojovat po operaci přetržených...

„Coby sportovkyni mě štvalo, že jsem kolikrát makala, ale pak přišlo buď zranění, nebo se mi nepovedl skok a všichni mě odepsali. Atletika je krutá v tom, že jakmile nejste do třetího místa, bere se to jako propadák.

Kdežto teď jsem pánem svého času, přestože někdy pracuju 20hodin denně,“ vydechne. O finanční budoucnost během života „poté“ se nebála. Ve školce je jednou ze spolumajitelek a z ekonomického hlediska zatím nelituje.

„Byl to trošku krok do nejistoty. Ale co máte dnes jasného? V práci taky nikdy nevíte, jestli vás druhý den nepošlou domů.“

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...