20. září 2018 12:03 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šampionovi Tour Thomasovi kolo nestačí. Jeho cílem je extrémní triatlon

Geraint Thomas si užíval triumfu s velšskou vlajkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Geraint Thomas si užíval triumfu s velšskou vlajkou. | foto: Reuters

CARDIFF/PRAHA Šampion Tour de France Geraint Thomas se letos pravděpodobně představí i v jiném sportu, než v cyklistice. I když se závoděním na kolech bude mít jeho nová disciplína hodně společného. Přesněji řečeno jednu třetinu.

Jak odhalil waleským novinám Cameron Wurf, velký přítel a tréninkový partner posledního vítěze „Staré dámy“, Thomas se letos s velkou pravděpodobností postaví na polovičního Ironmana, což je jeden z nejextrémnějších triatlonových závodů světa.

„Geraint už oblékl plavky i běžecké boty,“ usmál se Wurf.

Právě Wurf byl součástí tréninkových kempů týmu Sky, kterých se účastnil i Thomas. Oba tak trénovali v sedlech svých bicyklů. Na běh i plavání ale došlo až po fenomenálním výkonu waleského rodáka na Tour de France.

„Geraint se přidal do našeho tréninkového chatu na Ironmana,“ vypráví Wurf. „Byl jsem požádán, abych pro šampiona Tour sehnal plavecké brýle a závodní plavky.“

Po proběhnutí se na pláži se vrhnul Wurf do vody. Neohlížeje se na svého parťáka doplaval až na konec své obvyklé trasy, a když se otočil, užasl. „Nemohl jsem tomu uvěřit. Byl mi hrozně blízko! Určitě umí plavat rychle.“

Po plavání oba nazuli závodní obuv. Thomas údajně zaběhl čas okolo tří minut a čtyřiceti vteřin na jeden kilometr. Během konverzace se nechal slyšet, že si do konce letošního roku věří na zdolání polovičního Ironmana.

Ten zahrnuje 1,2 míle plavání (1,9 km), 56 mil (90 km) na kole a 13,1 mil (21,1 km) běhu. Navíc se během následujících tří až pěti let chce připravit na kompletní závod Ironman, tedy dvojnásobek uvedených hodnot.

Pokud poběží a poplave stejně rychle, jako jezdí na kole, tak se má svět triatlonu opravdu na co těšit.

Jan Krejcar