Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sampras: Máš přítelkyni? Tak tě oddám

Sport

  14:21
PRAHA - Poprvé v životě přicestoval Pete Sampras (37) do Prahy. „Ale doufám, že ne naposledy,“ usmál se na tiskové konferenci bývalý tenisový král. Dnes se Sampras utká v O2 aréně s Radkem Štěpánkem. „Těším se. Tak často se špičkovými hráči nehraji,“ povídal dobře naladěný Sampras, který si večer vychutnal atmosféru vánoční Prahy a dnes odpoledne jej ještě čeká audience u prezidenta Václava Klause.

Pete Sampras ukázal smysl pro humor i v Bratislavě, kdy si během zápasu s Dominikem Hrbatým připil s ním i jeho přítelkyní. foto: ČTK

Jako dárek jste od pořádající agentury dostal korunu pro krále českého tenisu. Líbí se vám?
Přál bych si být tak bohatý jako opravdový král. (směje se) Je velká čest být králem. Mám se setkat s prezidentem, tak mě bude muset poslouchat. (směje se)

V sobotu v Bratislavě jste po exhibici slíbil Dominiku Hrbatému, že ho s jeho přítelkyní oddáte. Co slíbíte Radku Štěpánkovi?
V Bratislavě byla legrace... (otáčí se na vedle sedícího Štěpánka) Máš přítelkyni? Vážnou? (Štěpánek se smíchem přikyvuje) Tak tě taky oddám. (Štěpánek vysvětluje Samprasovi, že jeho přítelkyně je tenistka Nicole Vaidišová) Aha, dneska už nesleduju drby kolem kurtu. (směje se) Tak ať vám to vyjde.

Během kariéry vás porazili čtyři čeští tenisté. Nebojíte se, že přibude pátý?
S Radkem můžu prohrát, důležité je, že mě neporazil během kariéry. (usmívá se) Viděl jsem Radka, jak porazil Rogera (Federera) v Římě, ale také jsem viděl, jak s ním párkrát prohrál. Je hodně talentovaný a je jeden z mála, který hraje stylem servis-volej. Dává do utkání hodně emocí, hodně energie. To je pro tenis dobré.

Který český hráč vám dělával největší problémy?
Pamatuji Ivana Lendla, proti němu jsem hrál první velký zápas. Čtvrtfinále na US Open. S Petrem Kordou to bývalo také těžké, skvěle prohazoval, a Jiří (Novák) byl také nepříjemný.

Zmínil jste styl servis-volej, což byl způsob, jak jste ničil své soupeře vy. Čím to je, že útočný tenis z kurtů prakticky vymizel?
Nevím. Nedokážu to vysvětlit. V devadesátých letech tak hrálo víc hráčů – Becker, Edberg, Ivaničevič i já. Dnes se tenistům k síti nechce, trvá to léta, než se to naučí, a nejsou ochotní trošku riskovat a naučit se to.

K tenisu jste se vrátil v roce 2006. Co je v současnosti váš největší herní handicap?
Nejtěžší není uhodit do míčku, ale pohyb na kurtu. Doma tolik netrénuji, tedy pokud nemám exhibice. Už nejsem tak rychlý a výbušný. Není to úplně špatné, ale na útočný styl musíte být ve formě. 

Budete exhibiční zápas brát vážně, nebo to bude legrace?
Beru duel vážně. Lidé chtějí vidět dobrý tenis a Radek patří do úzké světové špičky. S takovými hráči tak často nehraji.

Prý si občas rád zajdete do kasina. Na koho byste si vsadil? Na sebe, nebo na Štěpánka?
Kdybych měl sázet a nehrál bych, tak Radek je samozřejmě velký favorit. (Štěpánek protestuje, Sampras se k němu otočí) Až ti bude třicet sedm, tak to pochopíš.

Vaše žena Bridget Wilsonová je herečka. Neplánujete, že byste si to před kamerou také zkusil?
Ne, ne. Moje místo je na kurtu a ona je herečka a matka. Možná kdybych ve filmu jen hrál tenis...

Když objíždíte veteránské turnaje, prožíváte zápasy třeba s Johnem McEnroem jako během kariéry, nebo už to berete víc v klidu?
No znáte Johna. (usmívá se) On je pořád stejně zakousnutý do tenisu jako kdysi. Bereme utkání vážně, ale dřív, když jsem vyhrál nebo prohrál, tak jsem o tom mluvil několik dní. I teď jsem z porážky smutný, ale o nic nejde. A když vyhraju, tak je to bonus.