Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Snila olympijský sen. Život bohyně extrémních lyžařů ale vyprchal v U-rampě

Sport

  7:00
PRAHA - Připadali si jako na tajné misi. Vyvezli urnu až na horní stanici lanovky ve středisku Roza Chutor a část popela tam rozprášili. Další část ostatků Sarah Burkeové roznesl vítr po olympijské U-rampě nad ruským Soči. Manžel Rory Bushfield a trenér a přítel Trennon Paynter se usmívali a v očích měli slzy. Sarah Burkeová, lyžařka, kterou Kanaďané zbožňovali, splynula s olympiádou.

Bezprostřední, usměvavá. Sarah Burkeovou měl každý rád. foto: Reprofoto

Byl to zvláštní okamžik v únoru 2014 v horách nad ruským letoviskem Soči. Dva roky po smrti Sarah Burkeové se její ostatky vpily do základů sportoviště na olympijských hrách, o nichž snila celý život. „Byl to dobrý pocit vědět, že Sarah s námi na téhle olympiádě je. Tahle disciplína ji má ve svých základech,“ prohodil kanadský trenér Trennon Paynter.

Prošlapávala cestu, byla miláčkem, dříčem, hvězdou i ambasadorkou lyžařů v U-rampě. Dokázala víc než její soupeřky. Pro svůj sport byla to co Wayne Gretzky pro lední hokej, Pelé pro fotbal nebo Michael Jordan pro basketbal.

A dotlačila svůj sport na olympiádu, zařazení disciplíny do programu her oslavila. „Oslavujeme to, co ona stvořila,“ prohlásil na olympiádě Bushfield. „Je to těžké, ale jsem šťastný, že se její práce vyplatila.“

Měla se stát hvězdou her, pod pěti kruhy měla bojovat o zlato.

Svatební fotografie Sarah Burkeové a Roryho Bushfielda.
Chtěla létat. Sarah Burkeová prošlapala cestu lyžařkám v U-rampě.

„Chtěla se předvést na olympiádě a pak chtěla zpomalit, mít děti,“ říká její otec Gord Burke.

„Na horách jsme nejšťastnější,“ říkala Sarah v dokumentu z roku 2011. Seděla vedle svého manžela Roryho Bushfielda. „Tam jsme se poznali, tam žijeme, tam si hrajeme...“

„... a tam snad také zemřeme,“ prohodil jemně Bushfield a oba se usmáli.

Smrt ale přišla mnohem dřív, než si představovali.

10. ledna 2012 zalévalo svah ve středisku v Park City v americkém Utahu slunce. Bylo teplo, sedm stupňů nad nulou. Lyžaři trénovali v U-rampě jen ve svetrech. Ve stínu zůstával sníh tvrdší, na slunci měkl. Podmínky nebyly ideální, ale ani nebezpečné.

Sarah Burkeová

(3. září 1982 - 19. ledna 2012)

 • Kanadská akrobatická lyžařka se zaměřovala na disciplíny U-rampa a slopestyle
 • Prošlapávala cestu lyžařům, kteří chtěli své umění předvést v U-rampě
 • Dotlačila tento sport do programu X-Games (2005) a o devět let později i na olympijské hry (2014) 
 • Jako první žena na světě předvedla v závodě skok s otočkou o 1080 stupňů (tedy třikrát kolem své osy) 
 • Čtyřnásobná vítězka X-Games v U-rampě (2007, 2008, 2009, 2011), mistryně světa v U-rampě (2005)

Sarah Burkeová křižovala U-rampu, na každé straně vylétla k nebi. Ve spodní části chtěla předvést skok, který dlouho trénovala: alley oop flatspin 540, jeden a půl otáčky, zády ke hraně U-rampy. Ten skok zvládala, ale neměla stoprocentní jistotu. „Skákala ho roky, ale pořád to nebylo perfektní, domluvili jsme se, že na něm bude pracovat,“ popsal trenér Paynter. Ten den skok přetočila, hrana lyže se zakousla do sněhu a Burkeová spadla.

Jako už tolikrát předtím.

Přihlížejícím nepřipadal pád nijak děsivý. Jenže tentokrát žena, která ostatním rozdávala optimismus a nalévala chuť do života, zůstala ležet bez hnutí. Nad areálem se rozhostilo zaražené ticho. Za deset minut přijela horská služba a za doprovodu lyžařů ji svezla o 250 metrů níž, na místo, kde o čtvrt hodiny později přistál vrtulník. Lékaři ji museli resuscitovat.

Burkeová si při pádu poranila jednu z hlavních tepen, jimiž proudí krev do mozku. Druhý den ji v Salt Lake City operovali a poškozenou tepnu opravili. Vysvitla jiskřička naděje. Jenže další testy vynesly zdrcující verdikt. Lyžařka má v důsledku přerušení toku krve, kyslíku a živin těžce poškozený mozek.

19. ledna 2012 Sarah Burkeová zemřela, byl u ní manžel, rodiče a sestra Anna.

Posouvala hranice

Svět akrobatických lyžařů byl v šoku. Přestože hrozba zranění je v tomto sportu, v němž se mladí lidé předhánějí v bourání limitů, všudypřítomná. Burkeová hranice posouvala, byla první ženou, která v soutěži ustála skoky s rotacemi o 720, 900 a 1080 stupňů. „Zranění jsou součást hry. Každý se zraní. Když se ohlédnu, stejně bych všechno udělala stejně,“ povídala Burkeová v roce 2010.

To už za sebou měla jeden těžký karambol, když si na X-Games zlomila při skoku obratel. „Strach mě doběhl, je to těžké. Je to záležitost mysli. A já mám velkou představivost, takže si představuji to nejhorší,“ vykládala. A přidala svůj recept. „Představuji si skok a vím, že to dokážu. Když se to pak podaří, stálo to za to. Mít strach je užitečné. Ale překonat strach je nejlepší pocit na světě.“

SPECIÁL LN POHNUTÉ OSUDY KUPUJTE ZDE

Nový magazín LN - 101 pohnutých osudů.

Sarah Burkeová se narodila v kanadském státě Ontario, vyrostla v Midlandu. Už jako malá holčička měla sen: chtěla vyhrát olympiádu. Chtěla být krasobruslařkou. „Když se jí někdo zeptal, co bude dělat, až bude dospělá, říkala, že bude na olympiádě,“ vyprávěl otec Gord Burke.

V pěti letech se poprvé postavila na lyže, rekreačně s rodiči, kteří nebyli žádní sportovci. „Když jí bylo jedenáct, s její mámou jsme se rozešli. Chtěl jsem, aby byla šťastná, aby ji něco zaměstnalo, tak jsme začali lyžovat víc,“ vylíčil otec Gord Burke.

Sám se stal jakýmsi řidičem místního lyžařského družstva, děti vozil po horách a po závodech. Sarah se dala na jízdu v boulích. Zaujatě, trénovala víc než ostatní, ráno byla na svahu první, šlapala nahoru ještě dřív, než se rozjela lanovka. Její dobrodružná povaha ji však táhla do U-rampy, kde tehdy vládli snowboardisté a lyžaři tam nesměli. Když odešli, vjela mezi dvě stěny nebojácná dívka. Měla talent a hlavně: toužila na lyžích létat.

„Nikdy jsem neviděl nikoho, kdo by tolikrát spadl, zase vstal a pokoušel se o to znovu,“ divil se její tehdejší trenér Wesley Gregg. Její „parťáci“ z žákovského týmu byli přesvědčeni, že má Burkeová gumové nohy. „Bylo jí patnáct, když si usmyslela, že skočí těžký skok. Když to zvládla, pobíhala po sněhu s obrovským úsměvem,“ vzpomínal Brendan Buchar.

Úsměv, nadšení, zaujetí, vřelost. Tak na Burkeovou vzpomínají přátelé. Ve čtrnácti učinila osudový krok. Vypravila se na tréninkový kemp do kanadského Whistleru. A na svahu potkala Roryho Bushfielda. Stali se přáteli, když jí bylo 20 let, začali spolu chodit, po sedmi letech se vzali.

Sarah Burkeová, kanadská lyžařka, zemřela v roce 2012.
Sarah Burkeová kralovala. S křišťálovým glóbem pro vítězku Světového poháru.
Sarah Burkeová. Lyžařka, kterou zbožňovala celá Kanada.
Sarah Burkeová se nebála ani odvážnějších fotografií pro módní magazíny.

Byli stejné krve, oba chtěli na lyžích dělat bláznivé kousky. „Sarah byla moje vysněná dívka. Většinu těch šílených věcí jsem dělal proto, abych se jí zalíbil,“ povídal Bushfield.

Také tam potkala trenéra Payntera. A její věhlas rostl.

Jenže řešila jednu potíž. Pro ženy neexistovaly na přelomu tisíciletí v U-rampě soutěže. Burkeová se stejně jako její jediná soupeřka a konkurentka Kristi Leskinenová z USA účastnila závodů s muži, jenže buď ji nehodnotili, nebo jim dělala předjezdce. „Rodičům vrtalo hlavou, proč nemůžu závodit, když polovinu těch kluků porážím,“ vylíčila Burkeová, proč se chopila iniciativy. Začala ne únavně otravovat funkcionáře, organizátory. Psala dopisy, telefonovala, nenechala se odbýt.

A uspěla. Funkcionáři a organizátoři totiž zjistili jednu věc: téhle mladé dámě se vzhledem modelky, odzbrojující bezprostředností, velkýma očima a širokým úsměvem se nedalo říct ne. Na to přišli i v televizi ESPN, která pořádá slavnou neoficiální olympiádu zimních adrenalinových sportů s názvem X-Games.

Ženská soutěž se v programu her objevila v roce 2005, Burkeové ale zlato těsně uniklo.

Konečně zlato

Toho se dočkala v roce 2007. „Na ten první triumf jsem nejpyšnější. Tolik jsem po něm toužila, a dvakrát mi těsně unikl,“ hodnotila Burkeová. Vyhrála i v následujících dvou letech. V onom roce 2007 navíc vyhrála cenu ESPY, sportovního Oscara pro nejlepší ženu v akčním sportovním odvětví. To už ji znala celá Kanada a ta sportovnější část Spojených států. Sarah Burkeová závodila, sjížděla volné terény, skákala na lyžích z můstků i skal, natáčela filmy, fotila pro společenské magazíny.

Pro sponzory byla zlatým dolem, Burkeová inspirovala mladé lyžaře po celé Severní Americe, stala se nejvlivnější lyžařkou světa, většina nastupujících závodnic vyrostla s touhou být jako Sarah Burkeová. A ona je učila, pořádala tréninkové kempy, s mladými lyžaři trávila hodiny na svahu klidně i v dešti. „Kdybych měla čas, ráda bych jezdila více v prašanu. Sama pro sebe, bez hodnocení, bez kamer,“ říkala. Říkali jí Matka bohyně.

Ze snowboardistů a akrobatických lyžařů, z mladých lidí, kteří začínali na zapadlých svazích a většina společnosti na ně zahlížela jako na rebely, se staly hvězdy první velikosti. „Snad jsem se moc nezměnila,“přála si Burkeová. „Snad jen jsem o trochu chytřejší.“ Svět velkých peněz a milionových sponzorských smluv ji trochu děsil. „Je to šílené. Shaun White (americký snowboardista) přijede na X-Games a má bodyguarda. Ale kdo nechce, nemusí se toho účastnit,“ říkala.

Rok 2010 přinesl do jejího života dvě zásadní události. Nejprve se ošklivě potloukla na X-Games, zlomila si obratel, zhmoždila rameno. Od lyžování si musela dát pauzu. „Máme dům ve Squamishi, který dáváme s Rorym dohromady. Snažíme se věci dělat sami, takže nám trvalo pět měsíců, než jsme dali do kupy kuchyni,“ smála se milovnice série Hunger Games a obdivovatelka zpěvačky Beyoncé. Měli oba nabitý program, cestovali po celém světě, ale byli pořád v kontaktu. „Spěchali jsme na letiště, ale džíp nestartoval,“ vyprávěl Bushfield. „Rychle jsem věci naházel do druhého auta, jenže pak jsem nemohl najít Sarah. Našel jsem ji v díře, jak čistí rouru s dítětem ze sousedství. A ona mi říká: ‚Počkej chvilku, musíme to tady dodělat.‘“

A pak ji jednou Rory Bushfield vzal do letadla, že se proletí. Už předtím v odlehlé části hor vytvořil s kamarády ve sněhu nápis „Vezmi si mě“. Když pak se Sarah nad místem prolétali, vytáhl připravené prstýnky. „A ona řekla ano,“ vyprávěl. „Byla to moje životní láska a měl jsem ohromné štěstí, že jsem mohl být s ní.“

Svatbu měli v horách, kde jinde. A ženich se svědkem a třemi kamarády tam předvedli synchronizované salto vzad.

Psal se rok 2011 a trenér Paynter kolem Burkeové opatrně našlapoval. „Pokusíš se skočit 900 (skok se dvěma a půl otočkami)?“ ptal se opatrně a vyhlížel hranu, na které se zranila. „Ne,“ odvětila Sarah. „Skočím 1260 (tři a půl otočky),“ prohlásila. A skočila.

Pohnula s funkcionáři

Tehdy vrcholil její lobbing o prosazení soutěže akrobatických lyžařů v U-rampě a v disciplíně slopestyle na olympijské hry. Byla naštvaná, že v kanadském Vancouveru 2010 chyběla. Nyní k olympijskému cíli upřela všechny síly. A povedlo se jí pohnout i zkamenělými funkcionáři olympijského hnutí. V ruském Soči lyžařky poprvé předvedly své umění, skoky a otočky vysoko nad bílým svahem.

Jenže u toho už Burkeová nebyla. Když v nemocnici zemřela, vyvstal problém. Protože tréninkový kemp v Utahu pořádal sponzor a ne kanadská federace, nevztahovalo se na Burkeovou pojištění. Léčba v nemocnici přišla na 200 tisíc dolarů.

Sarah Burkeová při jízdě v U-rampě na X-Games.

Lyžařčin agent proto založil webovou stránku, kde žádal o peníze. Za krátký čas se sešlo na půl milionu dolarů, z čehož se uhradily náklady za léčbu, a zbytek peněz byl startovním odrazem pro nadaci, jejímž cílem je udržovat odkaz Sarah Burkeové a podporovat aktivity, kterých si cenila.

„Byla celý život velká hvězda. Ale nejvíc jsem pyšný na to, jak milá byla na ostatní lidi,“ pronesl otec Gord Burke.

„Bez ní už nebude nic stejné,“ prohlásil na vzpomínkové akci o Sarah Burkeové její kamarád z mládí Andre Goatcher. V sále blikalo na tisíc svíček. „Ale díky ní je všechno lepší.“

Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži
Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži

Stále více žen vyhledává plastickou chirurgii genitálu. Podle renomovaného plastického chirurga Svatopluka Svobody se pro ni pacientky rozhodují...