Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šarapovová a ti druzí. Na koho se dívali skrz prsty po dopingovém trestu?

Sport

  10:00
PRAHA - Maria Šarapovová není jediným sportovcem, proti kterému se zvedla vlna odporu kvůli užívání nedovolených prostředků. Jak se s podobnými tresty vypořádali jiní sportovci?

Maria Šarapovová slaví postup na turnaji ve Stuttgartu. foto: ČTK/AP

Šarapovová při premiéře po návratu po dopingu skončila v semifinále

Po patnácti měsících se Šarapovová vrátila na tenisové kurty. Ruská tenistka byla potrestána za braní meldonia zákazem činnosti po dobu dvou let, který jí byl ale nakonec zkrácen na patnáct měsíců.

Po odpykání trestu za doping ale její další pokračování ve světě tenisu budí vášně.

Alexandr Loginov

Ruský biatlonista doplatil na braní krevního dopingu EPO. Zpětné testování vzorků ze Světového poháru v Östersundu v roce 2013 zapříčinilo, že Loginov byl potrestán zákazem startu po dobu dvou let.

Ruský závodník napsal vyjádření, ve kterém vyšetřovací komisi sděloval, že měl bakteriální infekci prostaty, na kterou musel brát podpůrné léky, mimo jiné i EPO.

Tyto argumenty ale vyšetřovací komise nevyslyšela, mimo jiné i proto, že Loginov o svých problémech a požívání léků nikdy nikomu neřekl. Navíc také Loginov hovořil o lécích v podobě pilulek, zatímco EPO se do těla může dostat pouze nitrožilně.

Ruský biatlonista Alexander Loginov.

Ruský závodník se ale vrátil ve velkém stylu, kdy na letošním Mistrovství Evropy získal tři zlaté a jednu stříbrnou medaili, šest zlatých a jednu stříbrnou v IBU Cupu a bronzovou medaili na světovém šampionátu v soutěži smíšených štafet.

Nejednu kontroverzi ale vzbudil ve startovním poli, proti jeho účasti se (dosti výrazně) vyslovil například francouzský biatlonista Martin Fourcade.

Sun Jang

Ani světu plavání se doping nevyhnul. Čínskému reprezentantovi nalezli v těle zakázaný stimulant trimetazidin, za který byl v roce 2013 „odměněn“ tříměsíčním zákazem závodění.

„Pokaždé, když má Čína dobré výsledky, za tím vidíte něco špatného. Trénujeme tak tvrdě jako ostatní, o našich výsledcích nemohou být žádné pochybnosti. Je to nedostatek úcty. Chováte se k nám jako k nepřátelům,“ rozčiloval se Sun Jang na tiskové konferenci.

Číňan Sun Jang se zahřívá před finále můžů na 800 metrů ve volném stylu

Ani po trestu ale nezapomněl plavat, z olympiády v Riu si odvezl zlato i stříbro. Nicméně právě souboj na 400 metrů volným způsobem, ze kterého si Sun Jang odnesl stříbro, vyvolal největší vášně.

Vítěz tohoto závodu, Australan Mack Horton, před závodem prohlásil: „Je to dopingový podvodník.“

A po závodě australský plavec dodal: „Není to nic osobního mezi mnou a panem Sunem. Já mám problém se všemi sportovci, kteří byli pozitivně testováni a stále závodí.“

Justin Gatlin

Řadu dopingových skandálů má za sebou i svět atletiky. Jména jako Ben Johnson, Marion Jonesová nebo Shelly-Ann Fraserová se se zakázanými látkami také zapletla. Nicméně Justin Gatlin byl málem kvůli dvěma pozitivním dopingovým testům donucen ukončit kariéru.

Nakonec si ale v roce 2006 vykoledoval „pouze“ čtyřletý zákaz závodění za používání testosteronu. A to byl ještě milosrdný rozsudek, Mezinárodní atletická federace IAAF pro něj žádala doživotí.

Zklamaný Justin Gatlin.

„Nebyl jsem nikdy zapojen v žádném záměrném dopování a myslím si, že CAS (Sportovní arbitráž v Laussane) by nezamítla požadavek IAAF, pokud by tomu sama nevěřila,“ hájil se.

Už předtím měl Gatlin s dopingem oplétačky, kdy mu v roce 2001 v těle nalezli amfetaminy. Ty se ale měly vyskytovat v léku, který dlouhodobě užíval od dětství. Původní trest mu tak byl zmírněn.

Po návratu do světa atletiky se vrátil ve skvělé formě, s Usainem Boltem byl ozdobou prakticky každého závodu. Z olympiády v Riu si odvezl stříbrnou medaili za běh na 100 metrů.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!