Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šarapovová vyhrála exhibici 6:1. Zlepším se, slíbila Kvitová

B. J. King Cup

  21:08aktualizováno  22:15
PRAHA - Ruská tenistka Maria Šarapovová porazila v exhibici Advantage Tennis V. v pražské O2 areně českou jedničku Petru Kvitovou v utkání na jeden set 6:1. Kvitová se před finále Fed Cupu zotavuje po nemoci, proto na druhý set proti světové dvojce nastoupila Lucie Šafářová a prohrála těsně 6:7.

Ruská tenistka Maria Šarapovová a Petra Kvitová na exhibici v Praze foto: ČTK

Tenisová exhibice Advantage Tennis V

Šarapovová (Rus.) - Kvitová 6:1

Šarapovová - Šafářová 7:6 (7:4)

"Musím se omluvit za dnešní výkon, nebyl úplně nejlepší," řekla Kvitová v rozhovoru na dvorci divákům, kterých se v hale sešlo přes sedm tisíc, a slíbila, že ve finále to bude proti Srbkám výrazně lepší. "O sto procent," řekla. Právě kvůli nemoci, s kterou Kvitová zápolila od minulého úterý a pět dnů ležela v posteli, se na dvorci proti Šarapovové šetřila.

V delších výměnách kazila, tak zkoušela hrát kraťasy, ale ty většinou končily v síti a set měl rychlý spád. Nedělní finalistka Turnaje mistryň Šarapovová ukázala, že umí skvěle hrát, ale i dobře bavit. Hned při druhé výměně se divila neodpískanému autu a naoko se hádala s rozhodčí. Jednou si rozbalila bonbony vlastní výroby, které letos uvedla na trh pod názvem Sugarpova.

Kvitová odmítla, a tak celý pytlík skončil u Šafářové a Kláry Zakopalové a ochutnali i další členové fedcupového týmu v loži. Kvitová soupeřku udivila tenisovým kouzlem, při kterém si míč nahrála sama na síť a zakončila držadlem. "Já to taky zkusím, ale nesmíte se smát," pronesla Ruska. O pár výměn později se u sítě snažila, ale míč rukojetí rakety minula.

"Je to mečbol finále Wimbledonu, dej eso!"

V závěrečném gamu podávala Kvitová a za stavu 15:40 měla Šarapovová dva setboly a mečboly. "Je to mečbol finále Wimbledonu, dej eso!" povzbuzovala Ruska soupeřku. Přesně tak totiž Kvitová ukončila jejich zápas loni ve finále slavného turnaje na trávě v All England Clubu. V Praze ale Kvitová neuspěla a prohrála.

Šafářová byla Rusce vyrovnanější soupeřkou, obě tenistky předváděly skvělé výměny a údery. Zároveň držely i veselou notu. Šafářová třeba dělala, že se bojí soupeřčiny rány, a klepaly se jí nohy. "Můžu už podávat?" ptala se Šarapovová. V jednom gamu pomohly Šarapovové a Šafářové nadějné tenistky Laura Benešová a Kristýna Lavičková. Obě si za své výkony vysloužily potlesk publika světových es a Šafářová chtěla i podpis.

"Bylo to výborné," culily se žákyně pražské Sparty. Šarapovová si udělala legraci i sama ze sebe. "Hraj jako Šarapovová," vyzvala protivnici a Šafářová na jednu výměnu po vzoru Rusky nahlas hekala. V závěru setu zaskočila Šafářová soupeřku podáním spodem a vynutila si tie-break. Ve zkrácené hře si Šarapovová lehce podvrtla kotník, ale zápas dovedla do vítězného konce. "Mám za sebou nádherný den," pochvalovala si Šarapovová návštěvu Prahy. Obdivovala Staré Město i Tančící dům a jeho fotku si dala na svůj facebook. "Máte krásné město a užila jsem si i exhibici, bylo to moc fajn," řekla Ruska.

Nejrychleji podával Jágr

Hokejista Jaromír Jágr měl nejtvrdší ránu z podání v tenisovém souboji s oštěpaři Janem Železným a Vítězslavem Veselý, když bavili diváky ještě před exhibicí Rusky. Sportovci podávali na rychlost, ale i na přesnost, a papírovou figurínu hvězdy Šarapovové trefil a dostal oštěpař Veselý.

Jágrovi, který letos díky výluce NHL vyprodává české haly, naměřili rychlost tenisového podání 136 km/h a jasně své soupeře předčil.Mistr Evropy Veselý dosáhl 122 km/h a trojnásobný olympijský vítěz v hodu oštěpem Železný 121 km/h. "Čekal jsem, že servis bude rychlejší. Klobouk dolů před holkama, který to střílej k dvoustovce," řekl Jágr v televizi. Světovou dvojku Šarapovovou, ač papírovou, trefit ale nechtěl.

"Protože jsem gentleman a nebudu střílet do krásné dámy." Jágr je velkým tenisovým fanouškem. Letos přijel fandit tenistům na olympijské hry do Londýna, za Radkem Štěpánkem se byl několikrát podívat ve Wimbledonu i na Roland Garros a podle svých slov při tom studuje psychiku tenistů. Sám tenis v létě hodně hraje v rámci přípravy. "Je to pro hokejisty dobrý doplňkový sport. Letos jsem to změnil, hrál s dvacetikilovou vestou, aby byl větší nápor na nohy," řekl Jágr.

Papírovou Šarapovovou trefil jen oštěpař Veselý

Radu od loňské wimbledonské vítězky Kvitové už by si Jágr ale žádat nedovolil. "Bylo by to zbytečné, je mi už čtyřicet let. Já už se nezměním," usmál se. Jako jediný z trojice 'tenistů' dokázal zasáhnout papírovou Šarapovovou na druhé straně sítě Veselý, a to hned první ranou. "Překvapilo mě to, ale přičítám to začátečnickému štěstí," řekl Veselý, kterému nevyšla olympiáda v Londýně. Jeho slova potvrdilo druhé podání, které poslal daleko do rohu dvorce.

Všichni muži zkoušeli tenisové podání v džínách a před zraky Kvitové, ale i dalších českých tenistek a pomalu se zaplňující haly, měl oštěpař Železný možná nejlepší techniku. Jenže byl nejpomalejší a ani Rusku nezasáhl. "Ale šlo to přes síť. Nechtěl jsem udělat ostudu, protože k tenisu se dostanu jen párkrát do roka," řekl. Po hokejistovi a oštěpařích už se na dvorci, připraveném na víkendové finále Fed Cupu, objevila skutečná Šarapovová a s ní Kvitová i Šafářová.

Autor: