Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Satoranský pomohl v NBA Chicagu 13 body k těsné výhře nad San Antoniem

Satoranský pomohl svému týmu hlavně ve třetí čtvrtině, kdy San Antonio odskočilo už na jedenáct bodů. foto: ČTK

New York - Basketbalisté Chicaga zvítězili v NBA 110:109 nad San Antoniem. Tomáš Satoranský pomohl k druhé výhře za sebou 13 body, šesti asistencemi a dvěma doskoky. Spurs mohli v poslední vteřině vyrovnat, ale DeMar DeRozan proměnil jen jeden trestný hod.
  8:41aktualizováno  9:09

Chicago má na devátém místě Východní konference stejně výher jako osmý Brooklyn, který drží příčku pro play off jen díky menšímu počtu porážek.

Satoranský pomohl svému týmu hlavně ve třetí čtvrtině, kdy San Antonio odskočilo už na jedenáct bodů. Pak ale český reprezentant trojkou a asistencemi přispěl ke snížení rozdílu ve skóre. V poslední části za stavu 103:103 poslal Chicago do vedení. Spurs ještě stihli vyrovnat na 108:108, ale dvě vteřiny před koncem byl faulován Zach LaVine a trestnými hody zařídil výhru Bulls. Na druhé straně DeRozan tak přesnou ruku neměl.

Výsledky NBA

Chicago - San Antonio 110:109

Detroit - Cleveland 100:115

Miami - Orlando 113:92

Minnesota - Sacramento 129:133 po prodl.

Oklahoma City - Dallas 97:107

Utah - Houston 117:126.

LaVine dal 14 ze svých 23 bodů ve čtvrté čtvrtině a přes alespoň 20 bodů se dostal v patnáctém utkání po sobě, čímž vyrovnal své osobní maximum. „Během zápasu mi to nešlo, ale zůstával jsem v klidu. Spoluhráči mi neustále opakovali, že jim pomohu vyhrát. Jen jsem potřeboval, aby mi jedna střela propadla košem a špatný zápas se otočil v dobrý,“ řekl LaVine, který minul 11 z úvodních 14 střel.

Hodně vydařený střelecký den měl Eric Gordon, který 50 body dotáhl Houston k výhře v Utahu 126:117. Rockets přitom postrádali své hvězdy Russella Westbrooka a Jamese Hardena a také pivota Clinta Capelu. Hlavní roli převzal Gordon a vytvořil si nové osobní maximum. Tím dosud bylo 41 bodů z roku 2009. Kromě Hardena nikdo v dresu Houstonu nepokořil padesátibodovou hranici od roku 1996, kdy to dokázal Hakeem Olajuwon.

„Cítím, že jsem to opět já,“ řekl Gordon, který v listopadu podstoupil operaci kolena. „Po operaci to vždy trvá, než se vrátíte do formy. Ale teď už je to dobré,“ dodal.

Utah prohrál teprve potřetí za posledních 22 zápasů, ačkoli jeho hráči dobře stříleli. Donovan Mitchell dal 36 bodů a Bojan Bogdanovič 30 bodů.

Velké vítězství vybojovalo Sacramento, které ještě v poslední čtvrtině prohrávalo s Minnesotou o 21 bodů, ale nakonec stihlo tři vteřiny před koncem srovnat, když si De’Aaron Fox nahodil trestný hod o obroučku a dal koš na 119:119. Rozjetí Kings pak v prodloužení dokonali obrat a vyhráli 133:129.

Hrdinou Sacramenta byl především Buddy Hield, který si vytvořil nové osobní maximum 42 bodů. „Hraji basketbal kvůli Kobemu Bryantovi a cítil jsem, že dnes je tu se mnou. On se nikdy nevzdával. Ať se dělo, co se dělo, neustále tlačil na soupeře. A to jsem dnes dělal i já,“ řekl Hield ve vzpomínce na tragicky zesnulého Bryanta, jenž zahynul v neděli při havárii svého vrtulníku.

Miami ve floridském derby porazilo Orlando 113:92 i díky triple doublu Bama Adebaya, který zaznamenal 20 bodů, 10 doskoků a 10 asistencí. Miami doma ještě neprohrálo ani jeden ze 13 zápasů s týmy z Východní konference.

Luka Dončič pomohl Dallasu 29 body k výhře 107:97 nad Oklahomou.