Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Saudek znovu nafotil kalendář Dukly. Špotáková pózuje obnažená

Sport

  17:00
PRAHA - UVNITŘ FOTOGALERIE Světoznámý fotograf Jan Saudek vytvořil už pošesté kalendář sportovců Dukly Praha, a v jeho rámci vyfotil i dvojnásobnou olympijskou vítězku Barboru Špotákovou. Oštěpařka pózuje v rouše Evině před známou "plesnivou zdí" a v rukách třímá čtyřměsíčního syna Janka.

Oštěpařka Barbora Špotáková se synem Jankem v kalendáři Dukly Praha pro rok 2014 foto: Jan Saudek

Tak jako mnohé další fotografie v kalendáři má i tato prapůvod v archivech věhlasného fotografa. Svá dílka osmasedmdesátiletý Saudek použil jako námět a vytvořil nová se současnými sportovními hvězdami.  "Tady jde původně o moji první ženu se synáčkem a nádhernou fotku Báry. Ta se mi teď zdá nesporně lepší, není tam ten křečovitý výraz. Je to krásný portrét mateřství," uvedl Jan Saudek.

"Ženy mě často žádají, abych je vyfotil nahé, ale aby nebylo nic vidět. Bára tady nahá je a není nic vidět, a přitom je to výborné. U každé jiné bych to neodpustil, že není nic vidět," dodal. Fotografie pro kalendář pořídil ve svém ateliéru - před zmíněnou "plesnivou zdí", ale i v Praze na vrchu nad Smíchovem, u Vltavy kousek od Karlova mostu nebo na střeše své garáže.

Některé Saudkovy fotografie, které jej inspirovaly, už něco pamatují - například "Moje první fotografie" pochází z roku 1953. "Je na ní můj bratr na nějakém kanoistickém výletě, nalevo vedle něj je klekačka a můj bratr tam takhle klesnul, Letos jsem to zkusil s větším fešákem, s Davidem Svobodou, jen ležel ráno na studené betonové ploše mé garáže," přiblížil Saudek.  Spokojený byl i Svoboda. "Trvalo to maximálně deset patnáct minut, a to ještě s tím, že jsme si s panem Saudkem dali čaj a pokecali. Výsledky jsou neuvěřitelné," chválil olympijský vítěz v moderním pětiboji.

Dvě fotografie jsou s mečem. Ty Saudka fascinují

Dvě fotografie jsou s mečem. Na jedné je snowboardistka Eva Samková, na druhé kanoista Filip Dvořák. "Meč a starodávné zbraně, tím jsem přímo posedlý. Eva se zakrvácenou zbraní představuje emancipovanou bojovnici a to ona je."  Další fotografií, na které kdysi byli bratři Saudkové, má název Hey Joe a je pořízená před Karlovým mostem s motorkou. Tentokrát ji nafotili veslaři - skifařský šampion Ondřej Synek a trenér Petr Blecha.

Snowboardistka Eva Samková v kalendáři Dukly Praha pro rok 2014

"Tohle je věc prastará, ze začátku šedesátých let minulého století, kdy jsme si ráno vyjeli na projížďku na skútru. Na břicho pramice jsme dali fotoaparát a sehráli tuhle scénu. Na nové fotografii jsme Ondru otočili, díky Petrovi Blechovi jsme měli i tuhle krásnou motorku," vzpomněl autor. Zajímavá fotografie vznikla z náhodného spojení mistra světa v hodu oštěpem Vítězslava Veselého, který zaskočil za vybraného "obra" koulaře Ladislava Prášila, s křehkou golfistkou Klárou Spilkovou. Oba ztvárnili fotografii "Vzpěr". "Z téhle fotografie jsem nadšen."

"A skvěle se fotí kajakářka Štěpánka Hilgertová. Je ohromně fotogenická a díky ní je fotka "Panenky" nádherná," chválil Saudek vodní slalomářku. Nejmladší vzorová fotografie je stará pět let. "Je na ní profesionální tanečník a velmi slavná herečka, ale ta nová s Nikolou Sudovou a Honzou Maturou mi přijde veselejší a milejší," porovnal.